Hiába várták, elmarad a bírósági dolgozók béremelése
További Belföld cikkek
- 12 éves lányoktól, „Tóth Nikoletta” álnéven zsarolt ki meztelen képeket egy 35 éves férfi
- Továbbra sem színesíti hétköznapjainkat az időjárás, borongósan folytatódik a hét
- Iskolai botrány Pest vármegyében: a gyerekek élőláncot álltak szeretett osztályfőnökükért
- „A Kind of Magic” – átadták a Leader of the Year elismeréseket
- Varga Judit Windisch László társaságában érkezett egy filmpremierre az Urániába
Nem emelte meg a bírák és ügyészek illetményalapját a hétfőn nyilvánosságra hozott 2025-ös költségvetési tervezet, annak ellenére, hogy tömeges a felmondás a bírósági alkalmazottak körében a rendkívül alacsony bérek miatt. Egyes beszámolók szerint a bírók és a bíróságon dolgozó alkalmazottak fizetése már harmadik éve nem emelkedik az infláció ellenére sem, ráadásul még csak nem is azt kapják, ami elméletileg járna nekik.
Ahogyan arról az Index is beszámolt, Varga Mihály hétfőn ismertette az Országgyűlés elé terjesztett 2025-ös költségvetés tervezetének főbb sarokszámait. Beszámolójában arra azonban nem tért ki, hogy bár a hírek szerint rengeteg igazságügyi alkalmazott mondott fel a megalázóan alacsony fizetések miatt, továbbra sem számíthatnak magasabb bérekre az igazságügyben dolgozók.
A tervezet a bírói és az ügyészi illetményalapot 566 660 forintos, a jogi segítői és a kirendelt ügyvédi óradíjat 7000 forintos összegben határozta meg 2025-re.
Az összeg 2022 óta nem változott, miközben az illetményalap emelése érdekében az elmúlt hónapokban korábban nem látott egységben szólaltak fel a bírósági vezetők; az Országos Bírósági Hivatal elnöke 35 százalékos, visszamenőleges illetményalap-emelést javasolt.
Még nem zárult le a jogalkotási eljárás
A HVG információi szerint a bírósági dolgozókat az elmúlt héten több körlevélben is értesítették arról, hogy mind a bírák, mind az igazságügyi alkalmazottak esetében lesz emelés.
A költségvetésről szóló törvényjavaslat parlamenti vitája folyamatban van; következésképpen a bérezéssel összefüggő jogalkotási eljárás még nem zárult le
– közölte a lap kérdésére az Országos Bírósági Hivatal.
Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az illetményalap nem változott, a költségvetési tervezet 1. számú melléklet Bíróságok Fejezetnél személyi juttatásként a költségvetés a tavalyi összeg majdnem dupláját, 160 milliárd forintot tartalmazza. „Mivel ilyen összegű emelkedés a bírói illetményalap változatlanul hagyása mellett valószínűtlen, álláspontom szerint az így látható koherenciazavar várhatóan kiküszöbölhető lesz” – írta Szabó Péter.