Az ügyeleti rendszer jól működik, az volt a katasztrófa, amit a budapestiek eddig átéltek
További Belföld cikkek
- 12 éves lányoktól, „Tóth Nikoletta” álnéven zsarolt ki meztelen képeket egy 35 éves férfi
- Továbbra sem színesíti hétköznapjainkat az időjárás, borongósan folytatódik a hét
- Iskolai botrány Pest vármegyében: a gyerekek élőláncot álltak szeretett osztályfőnökükért
- „A Kind of Magic” – átadták a Leader of the Year elismeréseket
- Varga Judit Windisch László társaságában érkezett egy filmpremierre az Urániába
Interjút adott a Portfoliónak Takács Péter egészségügyi államtitkár, aki többek között arról beszélt a lapnak, hogy lesznek-e kórházbezárások, mit gondol a magánszolgáltatói szektorról, az állami ellátórendszer finanszírozásáról, és azt is elmondta, megéri-e bevonni a privát cégeket a fekvőbeteg-ellátásba. A fő cél még mindig az állami és a magánellátás egyértelmű szétválasztása – hangsúlyozta az államtitkár.
„Minden területen lépünk egyet-egyet előre: az egészségügy annyira széles spektrumú ágazat, hogy nehéz egy-egy dolgot kiemelni” – fogalmazott a Portfoliónak adott interjújában Takács Péter egészségügyi államtitkár.
A tisztviselő a lapnak nyilatkozva többek között arról is beszélt, hogy
- az ügyeleti rendszer országos bevezetése mellett fontos lépés volt, hogy szeptembertől működik az iskolai egészségnevelés az általános iskolák felső tagozatán, mivel az egészségtudatosság fejlesztése nagyon fontos az egészségben eltöltött életévek tekintetében.
- Takács Péter elmondása szerint az EgészségAblak felhasználóinak száma már meghaladta a hárommilliót, de továbbra is mindenkit arra ösztönöz, hogy használja az időpontfoglaló rendszert. „Nagyon kevés az időpontfoglalás ahhoz képest, hogy egyesek mekkora elégedetlenséget gerjesztettek idehaza a szakrendelések elérhetősége tekintetében” – tette hozzá.
- Az államtitkár úgy véli, nem az ügyeleti rendszer bevezetése gyorsítja fel a praxiselhagyások számát, hanem az idősödés. „Az új típusú ügyeleti rendszerben az idős kollégák helyettesíthetik magukat, a tiszti főorvosnak pedig kiadtam irányelvként, hogy az ügyelet elrendelésekor legyen figyelemmel az életkorra” – fejtette ki.
- Takács Péter kijelentette, az ügyeleti rendszer jól működik, és szerinte az volt a katasztrófa, amit a korábbi rendszer által a budapestiek eddig átéltek. Hozzátette: az új rendszer bevezetése előtt tudatosan figyelték, hogy van-e orvosi jelenlét a fővárosi ügyeleti pontokon, és számtalan esetben azt tapasztalták, hogy nem volt.
- Azokkal a szülőkkel kapcsolatban, akik nem adatják be gyermekeiknek a védőoltásokat, az államtitkár kifejtette, számuk jelenleg nem nagy, de annyira kártékony, hogy mindenképp foglalkozni kell vele. A vakcinaellenesség Nyugat-Európában felerősödött, ám Takács szerint a magyar kötelező védőoltási rendszer sziklaszilárd, és bíróság előtt is kikényszeríthető.
- Az államtitkár a kórházi ellátórendszerről is beszélt, amiről elmondta, hogy radikálisan csökkentették azt az időtartamot, amit egy megműtött betegnek bent kell feküdnie a kórházba. Az aktívágyon töltött idő tekintetében az OECD-országok között az egyik legjobbak vagyunk – jelentette ki. „Eközben a fekvőbeteg-ellátás kasszájából csoportosítottunk át forrásokat a járóbeteg-ellátásba és a laborszolgáltatások kasszájába. Mindezt arra alapoztuk, hogy megnéztük – konzultálva a WHO-n keresztül több országgal is –, miként változott az egészségügyi intézményekkel kapcsolatban az igénybevételi szokás” – fogalmazott az államtitkár.
- Takács Péter szerint továbbra is alapvetés, hogy nem zárnak be kórházakat, azonban az egyes intézmények portfóliójában lehet áthangolás. Kiemelte: mindent annak érdekében tesznek, hogy tényleg azokat a kapacitásokat kapja meg a lakosság, amiket a lakóhelye közelében leginkább meg kell kapnia.