A befektetési célú lakásvásárlás korlátozását javasolja Karácsony Gergely
További Belföld cikkek
- Feljelentették Menczer Tamást a pécsi gyermekotthonnál történtek miatt
- Hálapénzzel buktak le egészségügyi dolgozók Győr-Moson-Sopron vármegyében
- A szombathelyi börtönben is járt a Mikulás
- Halálos baleset történt Szentesen, miután egy furgon és egy teherautó összeütközött
- Direkt36: A titkosszolgálat Tiborcz István cége után kutakodott
Karácsony Gergely Facebook-bejegyzésében hangsúlyozta, hogy a befektetési célú lakásvásárlás az egyik oka a magas fővárosi lakásáraknak, emiatt javasolja, hogy visszaszorításuk érdekében módosítsák az illetékszabályokat, amint azt a Magyar Nemzeti Bank is szorgalmazta. Ez utóbbinál megemlíti hozzászólásában, hogy 2008 és 2022 között a befektetési célú lakásvásárlások aránya a belső pesti kerületekben az összes lakásvásárlás 30-40 százalékát teszi ki.
A főpolgármester előterjesztésében, amelyet a budapesti közgyűlés már megszavazott, egy kétéves moratóriumra tett javaslatot az Európai Gazdasági Térségen kívüli állampolgárok befektetési célú lakásvásárlására.
Októberben közzétett videójában utalt a kormány eddigi támogatási politikájára, mely szerinte nem az otthonteremtést finanszírozta, hanem a befektetéseket. Ezzel szemben most már egy éles fordulatot lát a lakáspolitikában. Úgy véli, hogy a lakhatás alapvető emberi jog, és nem csak egy piaci folyamat.
Karácsony Gergely kiemelte, hogy a kormány végre nem csak a lakástulajdon-szerzést támogatja, hiszen Budapesten 2018–2019-ben a legnagyobb mértékben nőttek az ingatlanárak, valamint a fizetés és a lakhatási költségek aránya a legrosszabb, utóbbinál már az Economist állítására hivatkozott.
Több okra vezette vissza a lakhatási válságot:
- túl kevés az önkormányzati bérlakások aránya (100 lakásból 4 van önkormányzati tulajdonban, de azok is rossz állapotúak, szegregált környezetben),
- az Airbnb (rövid távú lakáskiadás) nem rendelkezik szabályozással,
- a külföldiek befektetési célú lakásvásárlása.
A videóban három megoldási javaslatot villantott fel: a bérlakásépítést, a kollégiumi férőhelyek növelését, valamint új Airbnb-szabályozást, ezenfelül megjegyezte, hogy egy tíz pontból álló tervezetet nyújt be ezzel kapcsolatban, melynek egyik kulcspontja a befektetési célú lakásvásárlás korlátozása.
Új lakhatási program kidolgozását célozta meg Budapest vezetése
2024 tavaszán Karácsony Gergely elindította a Fővárosi Lakásügynökséget, amelynek célja a magánszemélyek birtokában lévő lakásállomány rejtett tartalékának újraaktiválása, amire várják a felajánlásokat.
A budapesti lakásügynökség elindítását még 2021-ben tervezte a főváros vezetése. A lakhatási modellprogramok kidolgozásával és működtetésével az Utcáról Lakásba! Egyesületet bízták meg. A ma elindult program vezetőjének is az ULE-t irányító Kovács Verát kérték fel.
Szeptemberben szavazás történt Terézvárosban az Airbnb-kről is, ami Soproni Tamás szerint nincs hatással a helyi lakáspiacra, melynél nem biztos, hogy a betiltásával jobban járnának a lakók, hiába hivatkoznak arra, hogy a turisták nem tartják be a békés együttélés szabályait.
Ezzel párhuzamosan azonban tovább folyt a Fővárosi Lakásügynökség népszerűsítése, amelyet Szentkirályi Alexandra többször is élesen bírált, ugyanis mindössze 25 otthont sikerült bevonni a programba, és három akadt bérlőre. „Lakásügynökök helyett valódi lakásokkal kell enyhíteni a budapesti lakhatási válságot” − közölte a Fidesz fővárosi frakciójának vezetője.