Jelentős változások a fővárosi parkolásban: jön a teljes digitalizáció, emelkednek a díjak
További Belföld cikkek
- Navracsics Tibor: Amit most Menczer Tamás nyakába akarnak varrni, azt nem ő kezdte
- A Meta ismét törölte Toroczkai László Facebook-oldalát
- Kisiklott egy villamos a XIV. kerületben, miután összeütközött egy busszal, többen megsérültek
- Kiengedték az elmegyógyintézetből Zimány Linda zaklatóját, a modell ijesztőnek tartja a fejleményeket
- Magyar Péter: Orbán Viktor unja a magyar politikát, már a Tejútrendszerben politizál
Digitális parkolás és díjemelés
A közgyűlés egyik legfontosabb döntése a fővárosi parkolási rendszer átfogó reformja volt, amelyet 20 igen, 9 nem szavazat és 2 tartózkodás mellett fogadtak el. A Karácsony Gergely főpolgármester és Vitézy Dávid frakcióvezető által külön-külön kezdeményezett módosításokat ötvöző javaslat értelmében 2026 július elsejétől megszűnnek a parkolóautomaták, és a parkolási díjfizetés kizárólag a BudapestGO alkalmazáson keresztül lesz lehetséges.
A díjak az infláció miatt jelentősen emelkednek: az A övezetben 800, a B övezetben 600, a C övezetben 400, míg a D övezetben 300 forint lesz óránként a parkolás. A város ugyanakkor kedvezményeket is bevezet: a BudapestGO alkalmazást használó és érvényes budapesti közösségi közlekedési bérlettel rendelkező autósok 25 százalékos díjkedvezményben részesülnek.
2026 januárjától megszűnik a zöld rendszámos autók ingyenes parkolása, kivéve a car sharing szolgáltatásban használt elektromos járműveket. A 2000 kilogramm feletti gépjárműveknek kétszeres díjat kell majd fizetniük. A P+R parkolókat a közösségi közlekedési havibérlettel rendelkezők havi 5000 forintos átalánydíjért vehetik igénybe.
Változások a fővárosi cégeknél is
A közgyűlés másik fontos döntése értelmében megszűnnek az igazgatóságok a legnagyobb fővárosi cégeknél, köztük a BKK-nál, a BKM-nél, a BKV-nál, a BFVK-nál és a BGYH-nál. A fontosabb hatásköröket a jövőben közvetlenül a Fővárosi Közgyűlés gyakorolja majd. Az átszervezéstől 250 millió forintos megtakarítást várnak.
A döntés értelmében a vezérigazgatók kinevezése és felmentése a közgyűlés hatáskörébe kerül, míg az egyéb munkáltatói jogokat a főpolgármester gyakorolja. A felügyelőbizottságokat átmenetileg, 2025. május 31-ig a Főpolgármesteri Hivatal vezetői megbízással rendelkező köztisztviselőiből álló testületek alkotják majd.
A BKV likviditási helyzete is napirendre került: a közgyűlés hozzájárult, hogy a BKK és a BKV között egységes likviditásmenedzsment jöjjön létre. Emellett elfogadták a BKV és a NAV közötti jelzálogszerződés megkötését is, amely 3,3 milliárd forintos fizetési könnyítést tesz lehetővé.
Tiltakozás a választókerületek átalakítása ellen
A közgyűlés felterjesztési jogával élve kezdeményezi, hogy az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága vonja vissza a fővárosi választókerületek átalakítását célzó törvénymódosító javaslatát. Karácsony Gergely főpolgármester szerint a tervezett változtatás eredményeként egy budapesti szavazat a népességarányt tekintve csak kétharmadannyit érne, mint egy Tolna vármegyei.
További döntések
A testület több más fontos döntést is hozott: kezdeményezik a kormánynál, hogy az önkormányzati rendészetek kameráinak felvételei alapján lehessen büntetni a buszsáv jogosulatlan használatát és más közlekedési szabálysértéseket. Elfogadták azt is, hogy önálló stratégia foglalkozzon a gyalogos közlekedés fejlesztésével, valamint döntöttek a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár nyitvatartásának esetleges meghosszabbításáról az egyetemi vizsgaidőszak alatt.
A közgyűlés ezeken felül határozott az aluljárók metróüzemidőn kívüli lezárásáról, valamint arról is, hogy a jogszerűen bérlettel nem rendelkező 65 év feletti nyugdíjasok és 14 év alatti diákok is szállíthatnak egy kutyát és egy kerékpárt a BKK járatain.
A szerdai közgyűlésről percről percre tudósítottunk, ezt ide kattintva olvashatja el!