Számos munkavállalójától válhat meg az ELTE kancelláriája karácsonyig

HNT 5188
2024.11.29. 18:54
Csaknem harminc munkavállalójától válhat meg az Eötvös Loránd Tudományegyetem kancelláriája december és január között – értesült az Index. Gregor Anikó, az FDSZ ELTE titkára elmondta, a kancellária így próbálja kigazdálkodni a kancellárián dolgozók béremelését. Lapunk az elbocsátások miatt Scheuer Gyulát, az ELTE kancellárját is kereste. Kérdéseinkre végül az ELTE Kommunikációs Igazgatósága válaszolt. Mint írták, a kancellári vezetés egy átfogó szervezetkorszerűsítési, hatékonyságjavítási programot indított, amelynek része a költségcsökkentés és a feladatellátás észszerűsítése is.

Körülbelül 20-25 fő elbocsátását tervezi az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kancelláriája december és január között, további tíz, nyugdíjazás előtt álló dolgozó pozícióját pedig nem tervezik betölteni – számolt be lapunknak Gregor Anikó, az ELTE Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) titkára. 

Az elbocsátásokról a szakszervezet képviselőjét és a Közalkalmazotti Tanács elnökét, Bergmann Krisztinát hétfőn tájékoztatta Scheuer Gyula kancellár és Rikker Emília jogi főigazgató. Az elbocsátások száma azonban még nem minősül csoportos létszámleépítésnek (a kancellárián körülbelül 400 fő dolgozik, akik közül legalább 30 embert kellene egyszerre elküldeni, ahhoz, hogy az elbocsátásuk csoportos létszámleépítés legyen), így ahhoz nem volt szükség a Közalkalmazotti Tanács beleegyezésére.

A leépítést részben szervezeti átalakítással és hatékonyságjavítással, másrészt a kancellárián belüli béremelés forrásának (annak egy részének) megteremtésével indokolták. Emellett az érintett dolgozók a kancellár és a főigazgató tájékoztatása szerint gyengébb teljesítményük alapján, vezetői értékelést követően lettek kiválasztva.

Mivel rapid módon történik a megvalósítás, így sajnos már konkrét tapasztalatok is visszajutottak hozzánk. Ezek alapján okunk van feltételezni, hogy sérül a munkavállalók joga. Például a közös megegyezésről szóló és a felmondási (felmentési) szerződést egyszerre adták át az érintettnek, és nem hagyhatta el a szobát addig, amíg nem döntötte el, melyiket írja alá. Ez egy jogsértő eljárás! Erről azonnali tájékoztatást kértünk a kancellártól és a jogi főigazgatótól

– írta az FDSZ ELTE körlevelében. A szakszervezet arra kérte az elbocsátásokban érintett tagjait, hogy vegyék fel velük a kapcsolatot. Az érdekvédők amellett, hogy szolidaritást vállalnak a kirúgott dolgozókkal, jogsegélyszolgálatot biztosítanak, ami segítséget nyújt az ehhez hasonló munkajogi helyzetekben.

Kirúgásokkal próbálnak pluszforrásokhoz jutni?

Az FDSZ ELTE bővebb tájékoztatást kért a jogtalan eljárásról a kancelláriától, mert szerintük az is előfordulhat, hogy nem szisztematikus, hanem egyszeri esetről van szó. Azonban – mint azt a szervezet titkára kihangsúlyozta , mindenképp ki kell vizsgálni. Gregor Anikó szerint még ennél is nagyobb probléma, hogy

az egyetem úgy próbálja előállítani a béremelésekhez szükséges forrásokat, hogy kirúg embereket.

A szakszervezet ezért nyilvánosan is elítéli, hogy az ELTE bármely működési egységénél ilyen áron menjen végbe béremelés. „Amikor az egyetem kijelenti, hogy béremelést hajtott végre, az egyet jelent majd azzal, hogy valójában a megmaradt kollégák fogják elvégezni azoknak a munkáját is, akiket december és január között kirúgnak. Ez a gyakorlat pedig nagyon rossz üzenetet küld az intézmény más egységei felé” – magyarázta Gregor Anikó. 

A titkárt arról is kérdeztük, előfordultak-e korábban hasonló elbocsátások, amire úgy nyilatkozott, nincs tudomásuk a közelmúltból ilyen esetekről, és az sem jellemző, hogy így próbálnák kigazdálkodni a béremelésekhez szükséges összeget. 

Legutóbb csaknem 10 évvel ezelőtt volt nagyobb volumenű nyugdíjazás. A közszférában bevezetett létszámstop miatt alakult ki olyan helyzet, hogy a nyugdíjazott kollégák pozícióit nem töltötték be

– tette hozzá, kiemelve, hogy szervezetátalakítás és hatékonyságnövelés miatt minden egységnek joga van intézkedéseket bevezetni. A kancellárián belüli béremelés forrásának megteremtése miatti elbocsátások azonban, különösen karácsony előtt, tovább növelik az egyetemi dolgozók közötti feszültséget. 

Az ELTE is reagált az elbocsátásokra

Az Index az elbocsátások ügyében Scheuer Gyulát, az ELTE kancellárját is kereste. A vezetőt többek között arról kérdeztük, igaz-e, hogy így próbálják kigazdálkodni a kancellárián dolgozók béremelését. 

Megkeresésünkre az ELTE Kommunikációs Igazgatósága válaszolt e-mailben. Az intézmény válaszát változtatás nélkül közöljük:

„2024. október folyamán a kancellári vezetés elindított egy átfogó szervezetkorszerűsítési, hatékonyságjavítási programot, amely az előző években végrehajtott nagy fokú digitalizáció és munkafolyamat-fejlesztés eredményein nyugszik.

Jelenlegi intézkedéseinkben fontos szerepet játszik a feladataink változásához, az egyetemi szervezetrendszer korszerűsítéséhez, a feladatellátás észszerűsítéséhez kapcsolódó hatékonyságjavítás, költségcsökkentés, a különböző kari és központi folyamatok összehangolása, az egyetemi prioritások, az egyetemi tevékenységek és szolgáltatások végiggondolása, valamint a bér- és létszámgazdálkodással kapcsolatos kérdések áttekintése is.

Tájékoztatni szeretnénk arról, hogy az Eötvös Loránd Tudományegyetemen több mint 4000 munkavállaló dolgozik, a Kancellárián és a központi szervezeti egységeknél önmagában is közel 600 munkatárs végez munkát.

Mindezek alapján a végrehajtandó létszám- és bérgazdálkodási intézkedések a rendes működés keretein nem túlmutató, szokásos munkaügyi döntéseket jelentenek. Ennél bővebb, részletes tájékoztatást nem tudunk adni, mert a Kancellária egyes szervezeti egységein belül önállóan döntenek az adott szervezet működésének hatékonyságjavítását célzó szükséges lépésekről.”

(Borítókép: Az ELTE főépülete. Fotó: Nagy Tamás / Index)