Az MSZP társelnöke nyilatkozott az Indexnek a baloldali összefogás eredményváróján.
Nagyon kemény kampányon vagyunk túl, tényleg rengeteget mentünk az országban, politikusaink ott voltak mindenhol, viszont azt is látni kell, hogy bármilyen eredmény is születik, az a Fidesz számára szégyen
– fogalmazott Komjáthi Imre, aki szerint a kormánypártok nem azzal kampányoltak, hogy milyen eredményeket értek el, hanem „egy rém gusztustalan” kampányt folytattak, amellyel félelmet ültettek az emberek szívébe.
„Ez azt mutatja, amit eddig is mondtunk, hogy nem tudnak kormányozni, és nincsenek eredményeik, amiket fel tudnának mutatni” – jelentette ki a szocialista politikus.
Komjáthi Imre az önkormányzati választásokat fontosabbnak tartja az EP-választásoknál. Arról is beszélt, hogy a Covid és az energiaválság is jól megmutatta, hogy ha egy igazi szociáldemokrata értékrendű polgármester van a város élén vagy akár egy kistelepülés élén, akkor az a segítség háza lehet.
Az MSZP társelnöke kijelentette, hogy vannak eredmények, amelyeknek az MSZP már most örülhet, például Szitka Péter, Botka László és Nemény András miatt.
Nekünk volt igazunk 2023 januárjában, mert Kunhalmi Ágnes társelnökkel együtt hívtuk tárgyalóasztalhoz a pártokat, hogy együtt, közösen induljunk, ezt nagyon sokan elutasították. Szerintem kissé elkésett a DK–MSZP–Párbeszéd-szövetség, de létrejött. Nem gyengíteni vagy felbontani kell szerintem a szövetséget, hanem erősíteni. Én biztos, hogy azon leszek, hogy először, első lépésként a baloldal erőit – mindenkit, aki csak baloldalinak érzi magát, és vannak ilyenek az LMP-ben, illetve a Momentumban is – egy táborba hívjuk, egyfajta kiegyezést ajánljunk, és aztán pedig tovább kell menni
– mondta Komjáthi Imre az Indexnek.
Az MSZP társelnöke szerint Magyar Péter történelmi lehetőséget kapott, és integrálnia kéne az Orbán-rendszer lebontásában érdekelt feleket.
Nótin Tamás, az Index főmunkatársa szerint ha a Mindenki Magyarországa Mozgalom és Néppárt nem szerepel jól a voksolásokon, és sehol nem sikerül a várt eredményeket elérni, akkor akár ők is komoly bajba kerülhetnek. Sőt kollégánk azt is kiemelte, ha Márki-Zay Péternek nem sikerül újráznia Hódmezővásárhelyen, akkor az ő politikai karrierje is véget érhet.
Magyar Péterékhez nagyon sok választó és aktivista csatlakozhat egy sikeres választás után, a „győztesekhez való húzás” alapján – mondta Karóczkai Balázs, az Index külpolitikai újságírója.
Karóczkai szerint az ellenzéknek és a Fidesznek is érezhetően káderproblémái vannak, hiszen nincs utánpótlás, ezért Magyarnak a pártépítés során fontos lenne, hogy akár más pártoktól is befogadjon képviselőket.
„Az ellenzéknek és a Fidesznek is káderproblémái vannak, így nagyon előnyös lehet a Tiszának, ha fel tudnának mutatni ismerősebb neveket akár polgármesterekként, akár képviselőkként” – mondta kollégánk.
Karóczkai szerint Karácsonyra pedig azért nem akarhatott ráindítani egy főpolgármester-jelöltet, mert Magyar egy adott esetben akár elidegeníthetett volna egy választói csoportot.
Sulyok Tamás köztársasági elnök a Nemzeti Választási Iroda épületéből mondott egy rövid beszédet az urnazárás után.
Az államfő leszögezte, hogy a szavazatokban a választók demokratikus akarata fejeződik ki. Hozzátette: ez az alapja alkotmányos rendünknek és az európai jogrendnek egyaránt.
A választóknak megköszönte, hogy elmentek szavazni. Ezután köszönetet mondott a Nemzeti Választási Iroda munkatársainak, valamint megköszönte „mindenkinek az áldozatos munkáját”, aki a szavazás lebonyolításában közreműködött. „Erőfeszítéseik a demokratikus akaratképzés sikerében öltenek testet” – mondta, majd hozzátette:
Bízom abban, hogy a jövőbeli mindennapjainkban egymás kölcsönös tisztelete és megbecsülése mellett a belátás képessége is segít majd bennünket abban, hogy külön-külön és együtt is minden tőlünk telhetőt megtegyünk az európai és a hazai, a regionális és a helyi, a nemzeti és a nemzetiségi, tradicionális értékeink védelmében.
Baranyi Krisztina, Budapest IX. kerületének jelenlegi polgármestere Facebook-oldalán hívta fel rá a figyelmet, hogy a DK–MSZP jelöltjeinek plakátjain kívül minden politikai hirdetmény eltűnt.
A Belső-Ferencvárosban szinte minden plakát eltűnt mára, kivéve a DK–MSZP jelöltjeinek plakátjait. Hát így
– írta Baranyi Krisztina, aki fotókat is csatolt a bejegyzéséhez.
A ferencvárosi helyzet igencsak érdekesen alakul, amiről választások előtti felvezető sorozatunkban itt írtunk.
Elindult élő műsorunk Gáll Csongor és Siklós András műsorvezetésével, amelyben végigkövetjük az este eredményeit, de elemezzük a napközben történteket is.
Majdnem 10 százalékkal nagyobb a részvételi arány, mint 2019-ben volt, viszont most más a helyzet, most a kormány ostromolja Budapestet, míg Karácsony a regnáló polgármester. Nem biztos, hogy a Fidesznek jó a nagy részvételi arány.
„Ez egy túlélőjátszma, a Fidesz az elmúlt hónapok eseményei után megmutathatja, hogy még mindig megingathatatlan a hatalma, a kis ellenzéki pártok pedig akár ki is eshetnek minden játszmából” – mondta Nótin Tamás, az Index főmunkatársa.
Karóczkai Balázs külpolitikai újságíró szerint „az ellenzék vízválasztónak szánta az idei EP-választásokat”, azonban azzal, hogy az önkormányzati választásokkal egy időben tartják azt meg, az nehezítő körülmény volt a stratégiaalkotás során.
A Momentum esetében lehet akár a hosszú kések éjszakája a mai, Donáth Anna politikai karrierje végét is jelenthetik a mai eredmények – véli Nótin. Se az EP-ben, de talán még Budapesten sem biztos, hogy mandátumokat tudna szerezni.
„Örülünk a magas részvételi aránynak, minél magasabb a választási részvétel, annál többen éltek a választójogukkal. Ez pozitív, vegyünk részt közösen az ügyeink intézésében, hálásan köszönjük a választóknak. Nyilván még nem látjuk a pontos bontásokat és a 19 órás adatokat. Nagyon figyelünk a budapesti adatra, ami szintén magas, ez talán azt valószínűsíti, mi ebben bízunk, de óvatosak vagyunk, hogy váltóhangulat alakult ki a fővárosban, ami Vitézy Dávidnak kedvezhet” – fogalmazott lapunk kérdésére Kanász-Nagy Máté az LMP eredményváróján.
Az országgyűlési képviselő a külvárosi részek magasabb részvételi arányáról elmondta, ez is visszaigazolhatja azt, amire próbáltak rávilágítani a kampányban, hogy „az elmúlt öt évben a fővárosi vezetés a külső kerületek problémáit elhanyagolta. Sokkal kevesebb fejlesztés, támogatás jutott oda, mint a belvárosi részeknek. Lehet, hogy a választók erre reagálnak”.
Láttam, hogy az elmúlt két-három napban Karácsony Gergelynél nagyon erőteljes negatív kampány bontakozott ki, ez is azt jelzi, hogy aggódnak a Városházán. Általában az szokott ilyen fokú személyeskedő, negatív kampányba kezdeni, aki aggódik. Pont most jutott el hozzám a hír, hogy a választási bizottság megállapította, szabálysértést követett el Karácsony Gergely, amikor átragasztotta Vitézy Dávid plakátjait. Ez választási csalásnak minősül
– jelentette ki Kanász-Nagy Máté, aki az utolsó felmérésekről elárulta, láttak pozitív előrejelzéseket és tendenciákat, Vitézy Dávid javára dőlhet el a verseny, „de néhány óra múlva okosabbak leszünk. A választók már döntöttek”.
Dúró Dóra. a Mi Hazánk alelnöke az Indexnek adott rövid interjújában azt mondta, az EP-választáson arra számítanak, hogy sikerül megerősödniük és mandátumot szereznek a szavazáson. Mint aláhúzta: a legszegényebb párt az övék Magyarországon, sok tagjuk saját pénzéből kampányolt, ráadásul a médiában is ők szerepelnek a legkevesebben.
Arra a kérdérse, mi lesz akkor, ha a Mi Hazánk nem szerez mandátumot, Dúró Dóra kijelentette, ilyen forgatókönyvre nem készülnek, szerinte legutóbb is alulmérték őket, hiszen ők mozgósításban sokkal erősebbek, mint más pártok.
Kovács Gergely az Indexnek azt mondta, amennyiben polgármesterré választják, és a Fővárosi Közgyűlésben is mandátumot szerez listáról, mindkét pozíciót elfoglalja. Ugyanez várható szerinte listavezetőjük, Baranyi Krisztina esetében is, aki a Kutyapárt által támogatott független polgármester-jelölt Ferencvárosban. Döme Zsuzsa is hasonlóan tenne, ő a párt egyéni képviselő-jelöltje a IX. kerületben.
Kovács azonban a fenti esetben elgondolkodna, hogy akkor ki fogja a pártot vezetni.
Az MKKP fővárosi listája esetében 6-7 megszerzett mandátummal lenne elégedett.
Július közepéig is elhúzódhat az önkormányzati választások végleges eredményének megállapítása, ha minden jogorvoslati lehetőséget kihasználnak a jelöltek és jelölőszervezetek.
A választási jogszabályok értelmében vasárnap este az egyes szavazókörökben addig kell a szavazatokat számlálni, amíg kétszer egymás után ugyanazt az eredményt nem kapják. Ezeket az adatokat lehet felvezetni a hivatalos jegyzőkönyvekbe, amelyeket a szavazatszámláló bizottságok valamennyi tagjának alá kell írnia. A szavazatszámláló bizottság szavazóköri eredményt megállapító döntése ellen önálló fellebbezésnek nincs helye, azt csak a helyi, illetve területi választási bizottság eredményt megállapító döntése elleni fellebbezéssel együtt lehet jogorvoslattal megtámadni.
A helyi, illetve a területi választási bizottságok hétfőn jegyzőkönyvekben összegzik a szavazatszámláló bizottságok által rögzített jegyzőkönyvi eredményeket, majd ezek alapján állapíthatják meg, ki nyerte a polgármesteri tisztséget és kik lettek a képviselő-testület, valamint a közgyűlés tagjai. A helyi, illetve a területi választási bizottság döntése ellen a szavazatszámláló bizottság szavazóköri eredményt megállapító döntésének törvénysértő voltára, illetve a szavazóköri eredmények összesítésére és a választási eredmény megállapítására vonatkozó szabályok megsértésére hivatkozva lehet fellebbezni.
A választási eredmény elleni jogorvoslatnak alapvető követelménye a törvénysértés pontos megjelölése és a vélelmezett jogsértés bizonyítása.
A helyi, illetve a területi választási bizottság határozatával szemben három napon belül lehet jogorvoslattal élni a területi (vármegyei, fővárosi) választási bizottságoknál, illetve a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB). A területi választási bizottságoknak és az NVB-nek is három napja van arra, hogy a fellebbezéseket elbírálják. Ezekkel a határozatokkal szemben még a Kúriához lehet fordulni ugyancsak három napig, és a bíróságnak is további nyolc napja van arra, hogy meghozza a jogerős végeredményről szóló határozatokat.
Ha a fellebbezés elbírálása csak a szavazatok újraszámolásával lehetséges, akkor erre a területi választási bizottságoknak 6 napjuk van a törvény szerint. A polgármester-, egyéni listás és egyéni választókerületi választások jogerős eredményei tehát június végére születhetnek meg. Szintén ekkor lehetnek jogerősek a vármegyei, a fővárosi és a főpolgármesteri választás eredményei.
Az egyéni választókerületi eredmények jogerőre emelkedését követően állapíthatja meg a helyi választási bizottság a tízezernél több lakosú településen, kik szereztek mandátumot a kompenzációs listán, a töredékszavazatokból. Ez ellen a határozat ellen ugyanúgy 17 nap jogorvoslat áll rendelkezésre, így akár július közepéig is elhúzódhat az eredmény jogerőre emelkedése, ha a jelöltek és jelölőszervezetek minden jogorvoslatot kihasználnak.
Hajnal Miklós országgyűlési képviselő, a Momentum budapesti elnöke visszafogott optimizmussal várta a beérkező eredményeket.
„Hallottam olyan vélekedéseket is, hogy a Momentum, úgymond, kicsinálta magát. Ehhez annyit fűznék hozzá, hogy februárban még 8-9 százalékon mértek bennünket, aztán Magyar Péter felbukkanása mindegyik párttól vett el szavazókat. Akkor még volt esélyünk két európai parlamenti mandátumunk megőrzésére, most azt mondom, eggyel is elégedettek lennénk, de a kettő természetesen nagyszerű lenne. Ami a helyhatósági választásokat illeti, meg akarjuk őrizni polgármesteri pozícióinkat, a fővárosi közgyűlésben is jelen akarunk lenni, és bízunk benne, hogy két budapesti kerületi polgármesterünk, Pikó András és Soproni Tamás újrázni tud” – fogalmazott Hajnal Miklós.
„Azt a munkát, amit elvégeztünk, azt tőlünk nem lehet elvenni, ezáltal jobb lett az ország, és mi is jobb emberek lettünk a rengeteg beszélgetés hatására. Még nincsenek adatok, én most körbejárom a budapesti polgármesterjelöltjeinket, tíz óra körül jövök vissza” – közölte Donáth Anna.
Ünnepeljétek meg a demokrácia ünnepét! Az már önmagában érték, hogy mindenki gyakorolhatja a választójogát, ez a liberális demokrácia győzelme
– mondta a Momentum elnöke, európai parlamenti listavezetője.
19 órakor hivatalosan lezárult a szavazás az országban. Az első részeredmények hamarosan érkeznek minden szavazókörből.
Gyülekeznek a Kétfarkú Kutya Párt Király utcai eredményváró központjában a szimpatizánsok. A helyszínen van már Kovács Gergely és Döme Szuzi társelnökök.
Az MKKP mindkét választáson érdekelt. Az európai parlamentin a magas részvételi adatok ismeretében a tét az, hogy listavezetőjük, Le Marietta mandátumot szerez-e.
A Kutyapárt az önkormányzati választáson összesen nyolc polgármester-jelöltet állított. Budapesten
az I. kerületben Nánásiné Abonyi Gyöngyi,
a III. kerületben Budai Sándor,
a IV. kerületben Nagy Dávid,
a XII. kerületben Kovács Gergely sikerében bíznak.
Utóbbi hely, azaz a budai Hegyvidék megnyeréséhez komoly reményeket fűznek.
Rajtuk kívül
Egerben Domán Dániel,
Ajkán Sándor Balázs,
Erdőkertesen Nagy Péter,
Sopronban pedig Holpár Csaba szeretné megszerezni a polgármesteri széket.
Kovács Ákos is leadta a voksát vasárnap délután. A Kossuth-díjas zenész-dalszerző-énekes Instagram-oldalán osztotta meg, hogy két nagylánya élete első szavazásán van túl.
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők és az Európai Parlament (EP) tagjainak választásán vasárnap 17 óráig a szavazásra jogosultak 50,69 százaléka (3 991 444 szavazó) járult az urnákhoz a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
A fővárosban a szavazók 51,64 százaléka, 693 876 választópolgár adta le szavazatát 17 óráig. A vármegyék közül a részvételi arány 17 órakor Vas vármegyében volt a legmagasabb, 55,86 százalék, ami 114 464 szavazót jelent.
A legalacsonyabb részvételi arány Bács-Kiskun vármegyében volt: 47,3 százalék, 194 270 szavazó.
A 2019-es választáson 42,69 százalék szavazott 17 óráig.
A Tisza Párt eredményváró helyszínén egyre többen vannak, és időközben Magyar Péter is megérkezett, aki egy felállított színpadon, a Tisza Párt képviselőjelöltjeinek jelenlétében értékeli az eredményeket 11 óra után.
Vitézy Dávid főpolgármester-jelölt a közösségi oldalán köszönte meg a választóknak a részvételt. Posztja szövegezése nem éppen hurráhangulatról árulkodik.
„Köszönöm mindenkinek, aki elment szavazni Budapesten és részt vett a választáson. Akármi is lesz a végeredmény, jó verseny volt!” – írta Vitézy Dávid a Facebookon.
„Örülünk, ha sokan elmennek szavazni, a nagy részvételi arány nagyobb legitimációt ad a következő megválasztott főpolgármesternek” – fogalmazott lapunk kérdésére Süveg Anna az LMP eredményváró rendezvényén.
A párt szóvivője megköszönte az aktivistáiknak a segítséget, több százan „elképesztő lelkesedéssel dolgoztak, csodálatos érzés volt köztük lenni”, a szóvivő szerint sokszor ez a lelkesedés tartotta bennük is a lelket.
Süveg Anna már azt hatalmas sikernek tartja, hogy a budapesti kampányba szakpolitikai témákat tudtak behozni, és Vitézy Dávid 101 pontos programja mentén megtörték azt a kétosztatúságot, amelyben „az egyik oldal gyurcsányozik, a másik orbánozik”.
A szóvivő leszögezte, annak mindig örülni kell, ha az emberek élnek a demokratikus jogaikkal, de jóslatokba nem szeretett volna bocsátkozni arról, hogy a magas részvétel kinek kedvezhet.
Karácsony Gergely tökéletesen bemutatta az elmúlt napokban, hogy milyen politizálást szeretnénk meghaladni, és mit szeretnénk a hátunk mögött tudni. Amit csinált, az az, amit mi fel szeretnénk számolni. Nem Budapestről beszélt, nem a problémákról beszélt, a sikereiről pláne nem, mert arról nehéz lett volna. Kizárólag mocskolódást folytatott, mi ezen túl szeretnénk lépni
– tette világossá az LMP szóvivője lapunknak.
A Momentum Dunavirág utcai (nem messze a Dagály strandfürdőtől) eredményvárója 18.00 órakor nyitotta meg kapuját az újságírók előtt. Varsányi Áron sajtófőnök 19.00 órára ígért egy sajtótájékoztatót, amit Donáth Anna, az európai parlamenti lista vezetője fog tartani. Egyelőre még valamennyi politikus a szavazókörzetében várja az eredményeket, csak később érkeznek be a központba.
Természetesen már mindenki értesült a kimagasló részvételi arányról, az 50 százalék fölötti értékről (17.00 órai adat), a Dunavirág utca felé jövet az autómban egy csak Budapest vételkörzetében hallgatható rádió választási műsorát hallgattam, amelyben az egyik szakértő meglehetősen sommás véleményt fogalmazott meg a Momentumról: azt állította, hogy a párt „kicsinálta magát” (sic!). Egyöntetű a vélekedés, hogy a brutális részvételi arány nem a kis pártoknak kedvez, nagy kérdés, hogy a Momentum két európai parlamenti mandátumából hányat őriz meg, illetve megőriz-e egyáltalán.
Donáth Anna roppant visszafogottan nyilatkozott, miután délelőtt leadta voksát, ahogy az Indexen olvashattuk, ezt mondta: „ Nagyon nehéz, hogy két választást tartanak egyszerre, ezért este valószínűleg lesznek boldogabb és szomorúbb pillanataink is. Listavezetőként akkor lennék elégedett, ha a képviselőjelöltjeink többsége be tudna kerülni a megyei listákon és a megyei közgyűlésekbe, és képviselni tudják majd a liberális értékeket.” Az európai parlamenti esélyekről egy szót sem szólt...
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) honlapján olvasható adatok szerint megvan az első település, ahol az összes választópolgár szavazott. Iborfián 100 százalékos a részvételi arány.
A Zala vármegyei településen összesen 18-an élnek, vasárnap 17 óráig mindenki megjelent a szavazóhelyiségben.
Az alábbi cikkünkben összegyűjtöttük a legkisebb falvakat, községeket, ahol választást tartanak. Ezekben valószínűleg nem tart majd sokáig a választás, kivéve persze, ha valaki kivár az urnazárásig.
Nagy sajtóérdeklődés mellett a budai alsó rakparton található Rounde Leiw hajón tartja eredményváró rendezvényét a Tisza Párt és Magyar Péter. A hajó kissé imbolyog, lehet, hogy árad a Duna, néhány órával később kiderül, hogy a közvélemény-kutatások által a második helyre várt Tisza is árad-e.
A Mi Hazánk eredményvárójának helyszínén, néhány méterre a sajtó számára fenntartott helyiségtől tizenéves gyermekek bowlingoznak, önfeledten szórakoznak néhány szülő társaságában a Kongresszusi Központban.
Továbbra is jellemzően a sajtó munkatársai mozgolódnak a helyszínen. Dúró Dóra, a párt alelnöke a tervek szerint hét óra után érkezik meg a Kongresszusi Központba.
Nagy Attila Tibor politikai elemző az Index megkeresésére arról beszélt:
A részvétel kiegyenlítettnek tűnik, nagy kiugrás nem látszik. Az persze igaz, hogy a községekben összességében többen élnek, mint Budapesten, ami jót jelenthet a Fideszre nézve. Az járhat még jól, akinek Budapesten van erős bázisa, a nagyvárosokban az ellenzéki politikai erőknek a hátralevő néhány órában még jót tenne egy kis fokozás
– fogalmazott Nagy Attila Tibor, aki hangsúlyozta azt is: az, hogy a szokásosnál magasabb a részvétel, leginkább a kis pártoknak csapás, minél magasabb az arány, annál nehezebb lesz elérni az 5 százalékot.
„2019-ben a bejutási küszöb 173 ezer szavazat volt, most előfordulhat, hogy ez felmegy 200-ra vagy 210-re, ami nem kedvez többek között a Mi Hazánk Mozgalomnak, a Momentumnak, a Jobbiknak, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak és az LMP-nek” – mondta a szakértő.
Egyedüli indulóként pályázott Bokor község polgármesteri posztjáért Dömsödi Gábor. A Blikk szerint a Nógrád vármegyei településen a korábbi televíziós műsorvezetőn kívül nem indult más jelölt, így egyetlenegy érvényes szavazat is elég volt ahhoz, hogy megválasszák.
A lap szerint Dömsödi Gábor biztosra akart menni, így már le is adta saját nevére a voksát, amivel gyakorlatilag biztossá vált számára a polgármesteri cím.
Legalábbis erről posztolt viccesen a Mi Hazánk Mozgalom főpolgármester-jelöltje a közösségi oldalán.
Helyszíni tudósítónk szerint egyébként a párt eredményváróján még egyetlen politikus sem bukkant fel, egyelőre csak a sajtósok dolgoznak ott.
Barabás Richárd, a Párbeszéd – Zöldek társelnöke volt az első politikus, aki megjelent Karácsony Gergely eredményváróján. Az Indexnek adott rövid interjújában elmondta: győzelemre készülnek, amelyre minden esélyük megvan a hozzájuk eljutott visszajelzések alapján.
Szentkirályi Alexandra visszalépésére úgy reagált, hogy nem lepte meg őket, már kezdetektől erről beszélt Karácsony is, hogy ez megtörténik, maximum az időzítés volt meglepő, hogy nem korábban történt meg. Barabás egyébként személyesen zavarta meg Vitézy sajtótájékoztatóját pénteken.
Barabás a saját esélyeivel – mind a baloldali EP-listán, mind a fővárosi listán szerepel – kapcsolatban úgy fogalmazott, ő inkább azzal számol, hogy a fővárosi közgyűlésben kap majd helyet. Magyar Péter és a Tisza Párt színre lépésére azzal reagált, hogy meg kell várni a szavazás végeredményét, mert a közvélemény-kutatások nem mindig mutatnak valós helyzetet.
Az AFP francia hírügynökség fotósorozattal számolt be a magyarországi önkormányzati és EP-szavazásról. „Hagyományos magyar ruhás nők adták le voksukat egy veresegyházi iskola szavazókörében, Budapesttől mintegy 30 km-re keletre” – írják. Ez már tradíció a Pest megyei városban, a 2022-es országgyűlési választásra is sokan népviseletben szavaztak, ami szintén felkeltette a nemzetközi sajtó érdeklődését. A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint délután 3 óráig a választásra jogosult lakosok 43,19 százaléka voksolt már, és még 9 ezer embert várnak az urnákhoz.
Vitézy Dávid Facebook-oldalán osztotta meg, hogy nagyon szoros eredményre számít a főpolgármesteri küzdelemben.
„Akár egy szavazaton is múlhat! Ha szeretnéd, hogy változás legyen Budapesten, ha szeretnéd, hogy új főpolgármester legyen, semmiképp se maradj otthon, indulj útnak és szavazz! Még nagyjából 2 óráig megteheted, élj a lehetőséggel és alakítsd te is Budapest jövőjét!” – hívta fel rá a figyelmet a főpolgármester-jelölt.
A szavazólapok feldolgozottságának függvényében várhatóan vasárnap este 8 órától kezdi meg a Nemzeti Választási Iroda (NVI) a helyi önkormányzati választás eredményeinek közlését – írja az MTI. A szavazatszámláló bizottságok először a polgármester-választások szavazólapjait számolják össze.
A vasárnapi választások előzetes eredményeit a www.valasztas.hu oldalon folyamatosan teszik közzé, de a nagy adathalmaz miatt az adatösszesítést végző háttérendszerből történő adatátadás időpontja és a tényleges megjelenés között várhatóan 10-15 perc telik el.
A szavazatszámláló bizottságok először a polgármester-választás szavazólapjait számlálják meg, ezt a képviselő-testületi tagokra leadott szavazatok követik, majd Budapesten a főpolgármester-választás szavazólapjai. Ezután számlálják össze a vármegyei közgyűlésekre (Budapesten a Fővárosi Közgyűlésre) leadott szavazatokat, végül az európai parlamenti (EP-) választás szavazólapjai következnek.
A szavazatszámláló bizottság jegyzőkönyvvezetője a szavazatok összeszámlálásának eredményét haladéktalanul továbbítja a helyi választási irodához, amely rögzíti azokat az informatikai rendszerben. Így tehát először a polgármester-választások eredményei kerülnek fel az NVI internetes tájékoztató oldalára, a www.valasztas.hu-ra.
A szavazatszámláló bizottság a szavazatok megszámlálása után megállapítja a választás szavazóköri eredményét, a szavazatok összeszámlálásáról és a szavazóköri eredmény megállapításáról jegyzőkönyvet állít ki.
Az EP-választás eredményeinek közlésével az NVI-nek azonban meg kell várnia, hogy Olaszországban este 11 órakor befejeződjön a szavazás.
A Pilisszántó község Facebook-oldalán megjelent felhívás szerint Tétényi-Dinnyés Viktória, a helyi választási iroda helyettes vezetője arra kérte a választópolgárokat, ha azon gondolkodnának, hogy valamelyik szavazólapra direkt érvénytelen szavazatot szeretnének tenni, ne tegyék.
Azzal indokolt, hogy a kora reggel, legkésőbb 5 órára érkező szavazatszámlálóknak rengeteg munkájuk van a 19 órás urnazárás után. Nagy valószínűséggel éjfél után is ott lesznek, ráadásul még „lesz egy utuk éjjel Szentendrére a jegyzőkönyvekkel”. Ám az érdemi számlálás előtt az lesz a dolguk, hogy az érvénytelen szavazatokra egyesével ráírják az érvénytelenség okát, és azt mindenki aláírja.
A helyi választási iroda helyettes vezetője azt javasolta: rajzoljon bárki nyugodtan házikót, virágot a szavazólapra, de szavazzanak érvényesen (érvényes szavazat a körben elhelyezett, egymást metsző két vonal)!
A taktikaiszavazas.hu a 15 órás részvételi adatok alapján arra számít, hogy 55,5 százalék körül alakulhat a végső részvételi arány. Az európai parlamenti bejutási küszöb így 216 ezer szavazat lehet.
Megjegyezték, hogy a szavazók száma nagyon kiegyenlített a településtípusok szerint, „ebből az következik, hogy a Fidesz valamennyi tartalékot hozhatott a kistelepüléses szavazóiból, így közel lesz a 2 millió szavazóhoz”.
A becsült végső mandátumarány: