új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Horn Gábor, a Republikon Alapítvány Kuratóriumi elnöke az eddigi adatokról úgy nyilatkozott az Indexnek: nem meglepő a magas részvétel, ez egyrészt abból következik, hogy egy napon van a két választás, de számít az is, hogy az elmúlt időszakban a vártnál nagyobb volt a „belpolitikai turbulencia.”

    Februárban még azt láttuk, hogy az ellenzéki szavazóknak nincs sok oka részt venni a választáson, meglehetősen elkeseredett volt ez a tábor. Magyar Péter színrelépése új helyzetet teremtett, elindult egyfajta lelkesedés ezen az oldalon. Hozzátartozik az összképhez, hogy a kegyelmi botrány miatt a Fidesz is lépéskényszerbe került, a megtorpant lendületet kénytelenek voltak ledolgozni, és a magas részvételi adat jelentheti azt is, hogy ez sikerült. Elképesztő erőt, energiát és erőforrást mutattak a véghajrában

    értékelt a szakértő, hozzátéve, hogy a magas részvételnek a kispártok lehetnek a vesztesei, ők kerülhetnek veszélybe.

    „Minél többen mennek el szavazni, annál nehezebb lesz az 5 százalékos küszöböt elérni. Ha mondjuk 60 százalék lesz a részvétel, nem biztos, hogy lesz minek örülni a Fidesz-KDNP, a Tisza Párt és a DK-MSZP-Párbeszéd körein túl” – mutatott rá Horn Gábor, aki pénteken Mráz Ágoston Sámuellel, a Nézőpont Intézet vezetőjével latolgatta az esélyeket az Indexen.

  • Több mint 216 ezer elsőválasztó élhet első a választójogával a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, a nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament tagjainak vasárnapi választásán.

    Ők azok, akik a 2022-es országgyűlési választás óta váltak nagykorúvá, azaz választópolgárrá.

    Az első választók kulcstartót kapnak a szavazatszámláló bizottságtól, a bevásárlókocsiknál használható érme nagyságú kulcstartó egyik oldalán Magyarország, a másikon az Európai Unió zászlaja látható.

  • Mintegy félszáz nemzetközi megfigyelő regisztrált a vasárnapi választásra – derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) vasárnapi adataiból.

    • A nagykövetségek közül az indonéz, a kazah és az üzbegisztáni öt megfigyelőt akkreditált.
    • Azerbajdzsán, Georgia, Törökország, Montenegró és Üzbegisztán 2-2, Kazahsztán három, Bosznia-Hercegovina egy megfigyelőt regisztrált.
    • A European Network of Election Monitoring Organizations (ENEMO) nevű szervezettől 23 megfigyelőt regisztráltak, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) és a Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) közösen két, az Election-Watch.EU nevű szervezet pedig négy megfigyelőt akkreditált a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament magyar tagjainak vasárnapi választására.

    A választási eljárásról szóló törvény lehetőséget biztosít arra, hogy más állam vagy nemzetközi szervezet képviselője a választások megfigyelése érdekében figyelemmel kísérje a választási szervek munkáját, a választási eljárás teljes menetét. A nemzetközi megfigyelő például betekinthet a választási bizottságok irataiba, kérdést tehet fel a választási szervek tagjainak, és felhívhatja figyelmüket az általa tapasztalt rendellenességekre. Nem zavarhatja és nem befolyásolhatja azonban a választási eljárást, a választási szervek munkáját, és köteles tevékenységét pártatlanul végezni.

    A nemzetközi megfigyelőknek nyilvántartásba kell vetetniük magukat a Nemzeti Választási Irodánál, amely a nemzetközi megfigyelők nevét, valamint a megbízó állam vagy nemzetközi szervezet nevét a www.valasztas.hu oldalon közzé is teszi.

    Öt éve az EP-választásra 33 nemzetközi megfigyelőt vettek nyilvántartásba, az októberi önkormányzati választást pedig öt nagykövetség és egy szervezet összesen harminc nemzetközi megfigyelője követte.

  • Karácsony Gergely főpolgármester „a hidak környékére” hívta azokat a polgármesterjelölteket Csepelről, Soroksárról és Pesterzsébetről, „akikkel szeretnék zöldebbé és szolidárisabbá tenni Budapestet”.

    A főpolgármester élő Facebook-bejelentkezésében a Rákóczi-híd elől intézett néhány utolsó szót a választókhoz, a fővárosiakhoz és kérte az ellenzéki együttműködés helyi jelöltjeinek támogatását. 

    Többek között arról beszélt, hogy a budapestiek joggal kérik számon a fideszeseket a „lerohadt hév” miatt, amelyet nem újítottak fel, továbbá elmondta, hogy a fideszes vezetésű kerületekben nagyon nehéz volt együttműködést elérnie főpolgármesterként. 

    Karácsony Gergely azt mondta, végigjárják a hidakat a polgármesterjelöltekkel, majd azt mondta

    Ne felejtsétek! Menni szavazni!

    – buzdított. 

  • Menczer Tamás, a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója is leadta a szavazatát a 2024-es európai parlamenti és önkormányzati választáson Budakeszin. A Facebookon megosztott bejegyzéséhez egy fényképet is csatolt, amelyen a feleségével látható a szavazóurna előtt.

    Mi már szavaztunk! Ma kell MEGVÉDENÜNK Magyarország BÉKÉJÉT!

    – írta a közösség oldalán a politikus. 

  • „Az a legfontosabb, hogy a választópolgárok menjenek el szavazni” – mondta Sulyok Tamás köztársasági elnök, miután vasárnap Szegeden leadta szavazatát az európai uniós és önkormányzati választásokon.

    Az államfő rövid nyilatkozatában megköszönte azoknak, akik ma elmennek választani és elmondta, hogy úgy gondolja, a választásokkal „hozzásegítjük a választópolgárokat ahhoz, hogy mindenki ki tudja fejezni akaratát”.

  • Vitézy Dávid, az LMP és a Vitézy Dáviddal Budapestért Egyesület főpolgármester-jelöltje leadta szavazatait a 2024-es európai parlamenti és önkormányzati választásokon, a XII. kerületi Diana utcai általános iskolában.

    „Szakmai alapú városvezetésre készülök” – mondta a jelölt a helyszínen tartott sajtótájékoztatón, kijelentette, hogy sem a Fidesszel, sem a Demokratikus Koalícióval nem hajlandó koalícióra lépni.

  • Budapest XII. kerületének polgármesteri székéért induló Vincze Géza saját közösségi oldalán közölte, hogy feljelentést tesz azok ellen, akik a leszaggatott kampányplakátjait visszaragasztják, posztjában meg is jelölte kit tesz ezért felelőssé.

    Mint ismert, a volt MSZP-s önkormányzati képviselő most a Szolidaritás Mozgalom támogatásával független jelöltként szerepel a hegyvidéki szavazólapokon, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP) polgármesterjelöltje, Kovács Gergely egyik kihívójaként. 

    Korábban az MKKP Vincze Géza indulásáról a Facebookon úgy nyilatkozott:  mindig is a humoráért szerettük .

  • Szentkirályi Alexandra, a Fidesz–KDNP által támogatott, pénteken visszalépett főpolgármester-jelölt is behúzta az X-eket a szavazólapjain.

    Szavazatok leadva! Váltsuk le Karácsonyt, listán csak a Fidesz! Hajrá, Budapest!

    – írta Facebook-bejegyzésében.

    A kormánypártok jelöltje – bár korábban többször cáfolta, hogy ez megtörténne – június 7-én reggel, két nappal a 2024-es európai parlamenti és önkormányzati választások előtt bejelentette, hogy visszalép a főpolgármester-jelöltségtől.

    Döntésével kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy számára továbbra is az a legfontosabb, hogy Gyurcsány és Karácsony távozzanak a város éléről. „Ezért utat adva a változásnak, elállok a főpolgármester-jelöltségtől és a Fidesz fővárosi listavezetőjeként folytatom a kampányt” – mondta.

    Támogatóit arra kérte, hogy szavazzanak Vitézy Dávidra, a listás szavazólapon pedig az általa vezetett Fidesz–KDNP-listára voksoljanak.

  • A választással összefüggő rendőri feladatokról szóló ORFK-utasítás szerint a rendőrkapitányságok vezetőinek gondoskodniuk kell arról, hogy a szavazás napján, valamint az azt megelőző és követő napon biztosított legyen a szavazóhelyiségek környékén a rendszeres rendőri jelenlét.

    A rendőrkapitányságok vezetői gondoskodnak arról, hogy az illetékességi területükön működő szavazatszámláló bizottsági elnökök megkapják a tájékoztatást arról, miként lehet gyorsan rendőri intézkedést igényelni. A közterületi szolgálatot úgy kell megszervezni, hogy a szavazóhelyiséget érintő segítségkérés esetén az első rendőr 15 percen belül megérkezzen.

    A szavazóhelyiségben a rend fenntartása elsődlegesen a szavazatszámláló bizottság feladata, de ha szükség van rendőri intézkedésre, akkor azt haladéktalanul meg kell tennie a rendőrnek, de biztosítani kell a választás zavartalanságát. 

  • A vasárnapi egyfordulós önkormányzati választáson nincs érvényességi küszöb, ez azt jelenti, hogy a részvételi aránytól függetlenül a szavazás várhatóan a legtöbb esetben érvényes lesz. 

    Azokból a jelöltekből lesznek képviselők vagy polgármesterek (Budapesten főpolgármester), akik a legtöbb szavazatot kapják.

    Ha tehát valakire egy szavazattal több érkezik, mint ellenfeleire, akkor megnyerte a választást.

    A tízezernél kevesebb lakosú településeken egyéni listán választják a képviselőket, minden választónak annyi szavazata van, ahány tagú lesz a képviselő-testület. Így ott a képviselő-testület létszámának megfelelő számú „legtöbb” érvényes szavazat alapján alakul ki, hogy ki nyer mandátumot.

    A vármegyei közgyűlésekbe listáról, a szavazatarányoknak megfelelően kapnak mandátumot a jelölő szervezetek. Az érvényességi küszöb hiánya egyben azt is jelenti, hogy elvileg akár egyetlen leadott szavazattal is mandátumot lehet szerezni.

    A választás a tízezer lakosúnál népesebb településeken egyéni választókerületi rendszerben zajlik. A választás akkor lehet eredménytelen, ha senki nem szavazott (érvényesen), vagy ha a két legtöbb voksot kapó polgármester- és képviselőjelölt között szavazategyenlőség alakult ki többszöri átszámolás után is. Ilyenkor a mandátum betöltésére időszaki választást kell kitűzni.

    A tízezernél kevesebb lakosú településeken akkor is eredménytelen a képviselő-testületi választás, ha nem sikerül annyi jelöltet megválasztani, ahány tagú lenne a testület. Ez például akkor fordulhat elő, ha egy jelölt egyáltalán nem kap szavazatot vagy ha pontosan annyian indulnak képviselőjelöltként, ahány tagú lenne a testület, ám egyiküket – mivel polgármesterként is indult – megválasztják településvezetőnek.

    A betöltetlen helyekre időszaki választást kell kitűzni. Ha viszont az utolsó bejutó helyre szavazategyenlőség alakul ki, akkor nem időközi választás lesz, hanem sorsolással döntik el, ki szerez mandátumot. Ha polgármesterjelöltek között alakul ki szavazategyenlőség, akkor időközi választást kell tartani.

  • A vasárnapi választásokon az a választópolgár, aki nem tud olvasni, illetve akit testi fogyatékosság vagy egyéb ok akadályoz a szavazásban, az más választópolgár – ennek hiányában a szavazatszámláló bizottság két tagjának együttes – segítségét veheti igénybe.

    Az írásképtelen választópolgár helyett például – e tény feltüntetésével – a szavazatszámláló bizottság két tagja írja alá a névjegyzéket. Szükség esetén – a választópolgár befolyásolása nélkül – a bizottság elmagyarázza a szavazás módját is.

    Ha az olvasni nem tudó vagy a szavazásban egyéb ok miatt akadályozott választópolgár a szavazólap kitöltéséhez segítségül más választópolgárt nem tud megkérni, akkor kérésére a szavazatszámláló bizottság két tagja együttesen segítséget nyújt. A segítséget nyújtó tagokat a bizottság elnöke kéri fel, vita esetén a szavazatszámláló bizottság szavazással dönt a segítők személyéről.

    A látássérült választópolgár Braille-írással ellátott szavazósablont vehet igénybe annak érdekében, hogy önállóan adhassa le szavazatát. Ilyen sablon csak ott áll rendelkezésre, ahol legalább egy választópolgár május 31-éig igényelte.

    A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament magyar tagjainak választásán 10 119 szavazatszámláló bizottság működik. A Nemzeti Választási Iroda egyelőre nem jelentett fennakadást.

  • Mint írtuk, nem gyártották újra a főpolgármesteri szavazólapokat Szentkirályi Alexandra visszalépése miatt, de mind az 1 millió 364 ezer példányon áthúzzák a fideszes politikus nevét.

    Így néznek most ki a szavazólapok:

  • Vasárnap is folytatta választási kampánykörútját Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke. 

    Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke arról tájékoztatta az MTI-t, hogy miután a XII. kerületben leadta szavazatát az európai parlamenti és az önkormányzati választáson, Orbán Viktor az V. kerületi Fidesz irodába ment.

    Ott peddig Szentgyörgyvölgyi Péter polgármester társaságában bekapcsolódott a helyi fideszesek mozgósítási kampányába. 

  • „Arra számítunk, hogy még több szavazónk lesz és még erősebb politikai közösséget fogunk tudni mutatni” – mondta vasárnap Budapesten újságíróknak a DK-MSZP-Párbeszéd EP-listavezetője. Dobrev Klára azt követően nyilatkozott, hogy férjével, Gyurcsány Ferenccel, a Demokratikus Koalíció elnökével együtt leadták a szavazatukat.

    A várható EP-mandátumaikra vonatkozó kérdésre a politikus azt felelte, hogy az annak megállapítására szolgáló úgynevezett d'Hondt-mátrix bonyolult, és a mandátumszámuk nemcsak a saját szereplésükön múlik majd, hanem a többi pártén is. Újfent hangsúlyozta, azt várják, hogy nagyon-nagyon sok szavazójuk lesz „és egyre több”. Egyúttal azt is közölte, hogy egyetlen erős, baloldali, szociáldemokrata szövetség van, mégpedig a DK-MSZP-Párbeszéd szövetsége.

    Dobrev Klára kijelentette, a kampányban választ adtak arra a kérdésre, hogy „aki igazán ellenzéki”, annak egyszerű a választás. A Fideszre nem lehet szavazni és különösen a fővárosban, de szerte az országban sem lehet olyan pártra szavazni, mint a Tisza, ami nem határolódik el egyértelműen a „Fidesz jelöltjétől” Budapesten, és nem Karácsony Gergelyt támogatja – tette hozzá.

    A budapestiek megértették, hogy egy ellenzéki szövetség van, ami Karácsony Gergely főpolgármester-jelöltsége és listája mögött áll – felelte arra a kérdésre, hogy szerinte ki nyeri a főpolgármester-választást.

    Aki nem akarja, hogy Budapestet visszavegye és országosan megerősödjön a Fidesz, az a fővárosban Karácsony Gergelyre, országosan pedig a DK-MSZP-Párbeszéd közös listájára szavaz

    – érvelt.

    Az EP-listavezető azt is elmondta, június 10-től gőzerővel dolgoznak majd azon, hogy az „Orbán-rendszer minél hamarabb megbukjon”.

  • A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők és az Európai Parlament (EP) tagjainak választásán vasárnap 9 óráig a szavazásra jogosultak 9,98 százaléka, 785 546 szavazó járult az urnákhoz a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.

    Mint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk: ez az adat magasabb, mint a 2019-ben rögzített 9 órai, a 2022-es országgyűlési választástól viszont elmarad, két évvel ezelőtt ilyenkor már a választópolgárok 10,31 százaléka járult az urnákhoz.

    Pék Szabolcs, az Iránytű Intézet elemzője az eddigi számokat az alábbiak szerint értékelte az Indexnek: 

    Valószínű, hogy működik ez a bizonyos mozgosítási világrekord, amelyet a Fidesz tűzött ki célul. A kommunikáció is emelhet a részvételen, hiszen azt mondták: a mostani választásnak is a háború a tétje. Vélhetően ugyanakkor a Magyar Péter iránti érdeklődés is bevonzott olyanokat, akik 2022-ben nem voltak aktívak. Emelett ott van még az a tényező is, hogy egy nap alatt két választáson is részt lehet venni. Ez a több tényező együttes jelenléte ad magyarázatot a magas részvételre.

  • Nyíregyházán egy autókereskedésben is lehet szavazni – számolt be a közmédia. Nagy Boglárka, az MTVA helyszíni tudósítója elmondta: a tulajdonostól megtudták azt is, hogy nem volt még olyan év, amikor ne adott volna el egy autót a választás napján vagy azt követően. 

    Az autókereskedésben több mint 1320 embert várnak az urnákhoz. A 7 órai adatokhoz képest itt viszonylag alacsony a részvételi arány, de folyamatosan érkeznek a választók. 

    Nyíregyházán egy építőipari üzletben és a reptéren is lehet voksolni. A városban összesen több mint 93 ezren szavazhatnak 101 választókörben. 

  • Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is leadta a szavazatát a 2024-es európai parlamenti és önkormányzati választáson. A főpolgármester egy II. kerületi bölcsődében voksolt.

    Korábban kijelentette, hogy a választás tétje az, „hagyjuk-e, hogy a hatalom elfoglalja magának Budapestet”, és, hogy „megőrizzük-e Budapestet szabad, zöld és szolidáris helynek”.

    Ma legyőzzük Orbánt és trójai falovát

    – írta korábban a Facebookon. 

  • Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója is leadta a szavazatát. 

    „Plusz egy voks a békére" – írta a Facebook-oldalán. 

  • Lukácsi Katalin, aki korábban Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalmának elnökségének tagja volt, Juhász Péter, az Együtt – a Korszakváltók Pártja egykori elnökének képviselőjelöltjeként indul a főváros V. kerületében.

    Mint nemrégiben beszámoltunk róla, Lukácsi Katalinnak mozgalmas éjszakája volt, ugyanis saját kerületében plakátrongáláson kapták, amit videón is megörökítettek, ennek ellenére pár perccel fél 10 előtt már le is adta szavazatát, amiről saját közösségi oldalán posztolt is:

  • Deutsch Tamás, a Fidesz–KDNP EP-listavezetője is leadta a szavazatát az önkormányzati, európai parlamenti (EP-) és nemzetiségi választásokon a II. Kerületi Pitypang Utcai Általános Iskolában kialakított szavazókörben.

  • A Pest vármegyei Felsőpakony 4. számú szavazókörében egy választópolgár a szavazófülkében elesett, a fülke elborult – írta a választási iroda az atv.hu beszámolója szerint. 

    Hozzátették, nagyobb baj nem történt, a választópolgár segítséggel felállt és távozott. A fülkét helyreállították.

  • Magyar Péter, a Tisza Párt alelnöke is leadta a szavazatát vasárnap délelőtt a Hegyvidéki Mesevár Óvodában. 

    Korábban a közösségi oldalára egy videót is feltöltött, amelyben szavazásra buzdította a Tisza Párt követőit. „A Tisza Párt a béke pártja, megakadályozzuk, hogy a Fidesz visszavezesse a sorkatonaságot. Betemetjük az Orbán és Gyurcsány által mesterségesen ásott árkokat” – írta Magyar Péter. 

  • A Nemzeti Választási Iroda által kiadott első részvételi adatokat Nagy Attila Tibor értékelte az Indexnek.

    „Még nagyon korai lenne ebből következtetéseket levonni, azt viszont az adatoktól függetlenül ki merem jelenteni, hogy az európai parlamenti választásokat illetően rekord-, vagyis 50 százalék feletti részvételre számítok. Mindenképpen ez az eddigi legizgalmasabb EP-választás” – mondta az Indexnek a politikai elemző akkor, amikor a szavazásra jogosultak 1,88 százaléka járult az urnákhoz.

    A szakértő szerint az, hogy egy napon tartják az EP- és az önkormányzati választást, mindenképpen a magas részvételnek kedvez.

    „Szintén a magas részvétel irányába visz, hogy ez a kampány a kegyelmi üggyel és Magyar Péter színre lépésével a vártnál sokkal izgalmasabb lett, az események a Fideszt is határozott fellépésre késztették” – fogalmazott.

  • Gyurcsány Ferenc feleségével, Dobrev Klárával együtt leadta szavazatát a II. kerületi Áldás Utcai Általános Iskolában. 

  • Vasárnap a magyarországi szavazás ideje alatt is szabad kampányolni, ez alól csak a szavazóhelyiségek 150 méteres környéke kivétel.

    Általános kampánycsend nincs, a választási törvény azonban előírja, hogy a szavazókörnek helyet adó épület bejáratától számított 150 méteres sugarú területen belül, közterületen nem lehet semmilyen kampánytevékenységet folytatni. A szavazás napján választási gyűlést sem lehet tartani.

    A Nemzeti Választási Bizottság 2014-es iránymutatása szerint a választási szervek tagjai a szavazás napján nem viselhetnek ruházatukon jelöltet vagy jelölőszervezetet népszerűsítő, azokhoz köthető szimbólumokat a szavazóhelyiségekben – adta hírül az MTI.

  • A Belvárosi Fidelitas vasárnap reggel arról írt Facebook-oldalán, hogy szombat este az V. kerületben Lukácsi Katalin – aki Juhász Péter csapatában indul az önkormányzati választáson képviselőjelöltként – egy társával Belváros fideszes polgármesterének, Szentgyörgyvölgyi Péternek a plakátját megrongálta, és ezt videóra is vették.

    A jelenetet itt nézhetik vissza.

  • „Amíg Orbán van, EU-s pénz nincs!” feliratú molinót feszített a Momentum Orbán Viktor szavazókörének bejáratához az éjszaka – közölte a párt sajtósa vasárnap hajnalban. A molinót azóta eltávolították a helyszínről.

  • Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke is leadta szavazatát a XII. kerületi Zugligeti Általános Iskolában.

  • Szavazni kizárólag a személyazonosság, valamint a lakcím vagy a személyi azonosító (személyi szám) igazolása után lehet a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament képviselőinek vasárnapi választásán, az ország 10 119 szavazókörében reggel 6 és este 7 óra között.

    • A választáson kizárólag személyesen és – a korábban átjelentkezésüket kérők kivételével – csak a választópolgár lakóhelye szerint kijelölt szavazókörben lehet szavazni.
    • A szavazóhelyiségben csak az szavazhat, aki a névjegyzékben szerepel, a szavazatszámláló bizottság vasárnap már senkit nem vehet fel a névjegyzékbe. A szavazókörben az is leadhatja szavazatát, aki korábbi kérelme alapján a mozgóurnát kérők jegyzékén szerepel, de személyesen megjelenik és a mozgóurna a szavazóhelyiségben van.
    • A választópolgár bármilyen típusú érvényes személyi igazolvánnyal igazolhatja magát: a kártyával és a régi típusú, könyvecske formájú személyi igazolvánnyal egyaránt (utóbbi lehet a régi, kemény borítójú, a népköztársasági címerrel vagy a puha borítójú, a köztársasági címerrel).
    • A bizottság elfogadja a kártya formátumú, érvényes ideiglenes személyi igazolványt, a kártya formátumú, érvényes gépjármű-vezetői engedélyt és az érvényes útleveleket is. Az egyes okmányok igénylésekor, a kérelem benyújtásakor kapott átvételi elismervény (A4-es nyomtatott lap) azonban nem alkalmas a személyazonosság igazolására.
    • A személyazonosság igazolására az Európai Unió más tagállama által kiállított útlevelet, személyazonosító igazolványt, vezetői engedélyt is elfogadják.
    • Ha a személyazonosító igazolvány nem tartalmazza a lakcímet, akkor a lakcím (illetve személyi azonosító) igazolására is szükség van a szavazáshoz vagy lakcímkártyával, vagy a lakcímbejelentésről szóló átvételi elismervénnyel. A személyi azonosító a lakcímkártya hátoldalán van, valamint azt tartalmazza a hatósági bizonyítvány és az igazolás a személyi azonosító jelről is.
    • A bizottság nem engedi szavazni azt, aki nem tudja a személyazonosságát és lakcímét igazolni vagy lejárt valamelyik dokumentumának érvényessége. A szavazásra nem jogosult, visszautasított polgárokról jegyzéket vezetnek.
    • Ha a szavazásnak nincs akadálya, a szavazatszámláló bizottság átadja a választópolgárnak a szavazólapokat, amelyeket a bizottság egy tagja a választópolgár jelenlétében hivatalos bélyegzőlenyomattal lát el. A választó borítékot is kap, ebbe teheti szavazatait, mielőtt az urnába dobja.