Az MSZP társelnöke nyilatkozott az Indexnek a baloldali összefogás eredményváróján.
Nagyon kemény kampányon vagyunk túl, tényleg rengeteget mentünk az országban, politikusaink ott voltak mindenhol, viszont azt is látni kell, hogy bármilyen eredmény is születik, az a Fidesz számára szégyen
– fogalmazott Komjáthi Imre, aki szerint a kormánypártok nem azzal kampányoltak, hogy milyen eredményeket értek el, hanem „egy rém gusztustalan” kampányt folytattak, amellyel félelmet ültettek az emberek szívébe.
„Ez azt mutatja, amit eddig is mondtunk, hogy nem tudnak kormányozni, és nincsenek eredményeik, amiket fel tudnának mutatni” – jelentette ki a szocialista politikus.
Komjáthi Imre az önkormányzati választásokat fontosabbnak tartja az EP-választásoknál. Arról is beszélt, hogy a Covid és az energiaválság is jól megmutatta, hogy ha egy igazi szociáldemokrata értékrendű polgármester van a város élén vagy akár egy kistelepülés élén, akkor az a segítség háza lehet.
Az MSZP társelnöke kijelentette, hogy vannak eredmények, amelyeknek az MSZP már most örülhet, például Szitka Péter, Botka László és Nemény András miatt.
Nekünk volt igazunk 2023 januárjában, mert Kunhalmi Ágnes társelnökkel együtt hívtuk tárgyalóasztalhoz a pártokat, hogy együtt, közösen induljunk, ezt nagyon sokan elutasították. Szerintem kissé elkésett a DK–MSZP–Párbeszéd-szövetség, de létrejött. Nem gyengíteni vagy felbontani kell szerintem a szövetséget, hanem erősíteni. Én biztos, hogy azon leszek, hogy először, első lépésként a baloldal erőit – mindenkit, aki csak baloldalinak érzi magát, és vannak ilyenek az LMP-ben, illetve a Momentumban is – egy táborba hívjuk, egyfajta kiegyezést ajánljunk, és aztán pedig tovább kell menni
– mondta Komjáthi Imre az Indexnek.
Az MSZP társelnöke szerint Magyar Péter történelmi lehetőséget kapott, és integrálnia kéne az Orbán-rendszer lebontásában érdekelt feleket.
„Henry nem enged szavazni, amíg nem volt reggeli. Utána viszont azonnal megyek – ti se felejtsetek szavazni ma! Budapesten 2x Vitézy” – számolt be közösségi oldalán a főpolgármester-jelölt, és egy fotót is posztolt.
Vasárnap délig még igényelhetnek mozgóurnát a mozgásukban gátolt választók a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak vasárnapi választásán.
Aki még nem tette meg, de szeretne mozgóurnával szavazni, a kérelmét még benyújthatja online, ügyfélkapus azonosítással vasárnap délig.
Emellett el lehet juttatni a kérelmet a szavazatszámláló bizottsághoz írásbeli meghatalmazással rendelkező meghatalmazottal, valamint kézbesítővel, például futárral vagy hozzátartozóval is – tájékoztatott az MTI.
A mozgóurna iránti kérelmet a szavazóköri névjegyzékben szereplő, mozgásában egészségi állapota, fogyatékossága vagy fogva tartása miatt gátolt választópolgár nyújthat be.
A kérelemnek tartalmaznia kell a mozgóurna-igénylés okát is – arra hivatkozva például nem lehet mozgóurnát kérni, hogy valaki a munkája miatt nem tud elmenni a szavazókörbe.
Ha a mozgóurnát nem a választópolgár lakcímére kérik, akkor a kérelemnek tartalmaznia kell a pontos címet. A feltüntetett személyes adatoknak (kérelmező neve, ha eltér, születési neve, lakcíme, születési helye és ideje, személyi azonosító száma vagy hatósági igazolványának száma) meg kell egyezniük az igénylő választópolgár lakcímkártyáján szereplőkkel, különben a kérelmet elutasítják. A kérelem formanyomtatványa letölthető a valasztas.hu oldalról.
A mozgóurnát a szavazatszámláló bizottság két tagja viszi ki a szavazókör területén belül úgy, hogy az urna a szavazókör este 7 órai zárására visszaérkezzen.
Aki korábban mozgóurnát kért, az a szavazókörben is leadhatja szavazatát, amennyiben személyesen mégis megjelenik, és a mozgóurnát kért választópolgárok jegyzéke a szavazóhelyiségben rendelkezésre áll.
A közmédia élő adásában vitázott egymással az európai parlamenti választáson induló tizenegy párt listavezetője, képviselője.
A Partizán adásában csapott össze Vitézy Dávid és Karácsony Gergely, a főpolgármester-jelöltek vitájáról itt írtunk.
Az ATV-n volt a fővárosi listavezetők vitája, amelyről szintén részletes tudósítással jelentkeztünk.
A vasárnapi választásokon nem érvényes az a szavazólap, amelyet a szavazatszámláló bizottság nem pecsétel le. A szavazólapot tilos előre lebélyegezni, azt csak a választópolgár jelenlétében pecsételheti le, azaz „érvényesítheti” a bizottság egyik tagja.
Jámbor András, József- és Ferencváros országgyűlési képviselője leadta szavazatát a választásokon, a szavazóhelyiségből posztolt fotót Facebook-oldalán.
Amit megkövetelt a haza!
– írta posztjában.
Vasárnap is rendkívüli nyitvatartás van a kormányablakokban, hogy a lejárt személyi okmányok helyett újakat igényelhessenek a választópolgárok.
A választási törvény szerint szavazni kizárólag a személyazonosság, valamint a lakcím vagy a személyi azonosító (személyi szám) igazolása után lehet, a szavazatszámláló bizottság nem engedi szavazni azt, aki ezt nem tudja igazolni, vagy lejárt valamelyik dokumentumának érvényessége. Minden választásnál akadnak olyanok, akik csak a szavazás napján szembesülnek azzal, hogy lejárt valamelyik személyi okmányuk.
A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium korábban közölte, annak érdekében, hogy minél többen élhessenek szavazati jogukkal, és azok se maradjanak ki a voksolásból, akik csak a szavazás napján eszmélnek rá, hogy kulcsfontosságú okmányaik lejártak vagy elvesztek,
a kormányablakok – néhány kivétellel – országszerte nyitva tartanak a választási hétvégén vasárnap, a választás napján 7 és 19 óra között.
Felhívták a figyelmet arra, hogy a választási hétvégén kizárólag személyi okmányokkal kapcsolatos ügyintézésre van lehetőség. Ugyanakkor új lakcímet csak június 7-én, pénteken 10 óráig lehetett bejelenteni, ezt követően hétfőig csak az elveszett lakcímkártya pótlására van lehetőség, a lakcímváltozás bejelentésére nincs – írja az MTI.
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők és az Európai Parlament (EP) tagjainak választásán vasárnap reggel 7 óráig a szavazásra jogosultak
1,88 százaléka, 148 427 szavazó járult az urnákhoz a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
A mostani részvételi adat még a 2022-es országgyűlési választások reggel 7 órás adatához képest is magasabb: akkor ugyanis a választópolgárok 1,82 százaléka járult a szavazóurnákhoz ebben az időpontban.
A fővárosban a szavazók 1,62 százaléka, 21 744 választópolgár adta le szavazatát 7 óráig. A vármegyék közül a részvételi arány 7 órakor Tolna vármegyében volt a legmagasabb, 2,47 százalék, ami 4331 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében volt: 1,53 százalék, 7760 szavazó – írja az MTI.
Az 1998-as önkormányzati választáson 0,93 százalék, a 2002-es választáson 0,92 százalék szavazott 7 óráig. A 2006-os önkormányzati választáson a választásra jogosultak 1,12 százaléka, a 2010-es választáson 0,99 százaléka, tíz évvel ezelőtt 1,06 százaléka, öt évvel ezelőtt pedig 1,12 százaléka voksolt 7 óráig.
A 2004-es EP-választáson 0,90 százalék, a 2009-es választáson 1,07 százalék szavazott, tíz évvel ezelőtt 0,96 százalék, öt évvel ezelőtt pedig 1,48 százalék voksolt 7 óráig.
Az NVI kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 9 óra után lesznek elérhetők az NVI honlapján.
A vasárnapi európai parlamenti és önkormányzati választásokon a kormányoldal bizonyíthatja, hogy az elmúlt hónapok eseményei sem rengették meg igazán a támogatottságát; az ellenzékben van, akinek június 9-e csak a kezdet vége, másoknak azonban a vég kezdete lehet.
A választások tétjéről, a pártok erőviszonyairól bővebben ebben a cikkünkben olvashat.
Böngéssze az Index választási mellékletét, amelyben mindent megtalál az önkormányzati és az európai parlamenti választásokról! Cikkek, felmérések, kisokos, jelöltek – egy helyen a legfontosabb információk. A voksolás napján keresse nálunk a részvételi adatokat, az eredményeket térképekkel és mandátumokkal, valamint kövesse az este hét órakor kezdődő stúdióbeszélgetésünket, amelyben helyszíni bejelentkezésekkel és szakértők elemzéseivel várunk mindenkit!
Változik-e a szavazólap, ha egy jelölt visszalép a választásoktól? Hogyan lehetséges az, hogy az időben lemondott jelöltre leadott szavazat érvénytelennek, míg a határidő után kiesett jelöltre behúzott X érvényesnek számít? Szentkirályi Alexandra visszalépése után válaszoltunk ezekre a kérdésekre.
Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója szerint Magyarországon ritkán törnek be új politikai erők, de a nyugat-európai politikában már az 1990-es évek óta vannak olyan hirtelen felbukkanó pártok, mint most a Tisza Párt.
A teljes beszélgetést itt találja.
Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke szerdán többek között Dabason tartott fórumot, ahova az Index stábjának is sikerült bejutnia. A kormányfőt és szimpatizánsait arról kérdeztük, milyen eredményre számítanak most vasárnap.
Fodor Gábor, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet igazgatója, a Magyar Liberális Párt korábbi elnöke is leadta szavazatát reggel hét óra előtt a Zugligeti Általános Iskolában.
Fodor Gábornak rendszeresen jelennek meg az Indexen a véleménycikkei.
Valamennyi szavazókör rendben megnyílt a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak választásán, rendkívüli eseményről nem érkezett jelentés – közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szervezési főosztályának vezetője vasárnap reggel az MTI-vel.
Mucsi Tamás azt mondta: mind a 10 119 szavazókör rendben megkezdte a munkáját, biztosítottak a szavazás feltételei, az elsőként szavazó választópolgárok mindenhol leadhatták szavazatukat.
Reggel óta a nemzetközi megfigyelők is figyelemmel követik a szavazást. A szavazókörök zárásáig, este 7 óráig csaknem 7,8 millió választópolgárt várnak az urnákhoz – tette hozzá.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korán kelt vasárnap reggel, és a politikusok közül elsőként jelezte, leadta a szavazatát. A miniszter a szavazókör nyitására érkezett.
A tárcavezető Dunakeszin adta le a 2024-es európai parlamenti és önkormányzati választásra a voksát.
Facebook-bejegyzéséhez egy fotót is csatolt, amelyen az látszik, amint az urna előtt áll, és éppen belehelyezi a szavazólapot.
6 óra, biztosra mentem! Csak a béke!
– írta Szijjártó Péter.
Miután Szentkirályi Alexandra, a Fidesz–KDNP jelöltje visszalépett a főpolgármesterségtől, hárman maradtak versenyben:
A közvélemény-kutatások alapján esélyes főpolgármester-jelöltekkel interjúkat is készítettünk, kedden tettük közzé a Karácsony Gergellyel készült interjút, szerdán Vitézy Dáviddal jelentkeztünk. Szentkirályi Alexandrával még a visszalépése előtt beszélgettünk.
A főpolgármester-jelöltekkel videósorozatot is készítettünk, Vitézy Dávid megosztotta vízióját az Index olvasóival, előtte másodikként Grundtner András, a Mi Hazánk jelöltje ismertette Budapesttel kapcsolatos elképzeléseit, majd legvégül Karácsony Gergely főpolgármester zárta a sort.
A megyei jogú városok politikai térképét bemutató sorozatunk részei:
Első rész: Északkeleten viharos ellenzéki harcok várhatók, de a kormánypártokra sem süt a nap mindenhol
Második rész: Ahol öt éve még elsöprő fölény volt, ott most óriási csata jöhet
Harmadik rész: Esztergomban már ki sem áll a baloldal, de a Dunántúl más részein változás is lehet
Negyedik rész: Sértődések, szakítások és ráindulások: tarka lehet a Dunántúl déli része
Ötödik rész: A Rába partján dőlhetnek el a nagy kérdések, két város is fideszes fellegvár marad
A fővárosi kerületekben a polgármesteri címért zajló küzdelmet bemutató sorozatunk egyik részében a IX., a X,. a XXI. és a XXII. kerületet itt mutattuk be. Zuglóról, Újpestről és a XV. kerületről ide, a XVI., XVII., XVIII. és a XXIII. kerületről pedig ide kattintva olvashat. A VI., VII., VIII. és XIII. kerületről szóló cikkünket erre találja. A XII., valamint az I., a II. és a III. kerületet pedig ebben az írásunkban mutattuk be. Itt az V., a XI., a XIX., és a XX. kerületről írtunk.
A kampányidőszak április 20-án indult, az ajánlásgyűjtés végeztével pedig az is kiderült, hogy az európai parlamenti választáson tizenegy pártlista közül választhatnak az arra jogosultak. Lapunk a pártok névsorát, és azt, hogy mit érdemes tudni a listavezetőikről, külön cikkben gyűjtötte össze, amit itt olvashat.
Az európai parlamenti választások történéseit egy másik hírfolyamban követjük.
A megyeszékhelyek vezetésére pályázó polgármester-jelöltek névsorát és az őket indító, támogató szervezeteket külön anyagban gyűjtöttük össze, amelyet erre talál.
Sulyok Tamás köztársasági elnök március 12-én írta ki az 2024-es önkormányzati és európai parlamenti választásokat. Június 9-e történelmi nap, első alkalommal tartják egy időben az önkormányzati és az európai parlamenti választásokat.
Böngéssze az Index választási mellékletét, amelyben mindent megtalál az önkormányzati és az európai parlamenti választásokról! Cikkek, felmérések, kisokos, jelöltek – egy helyen a legfontosabb információk. Keresse nálunk a részvételi adatokat, az eredményeket térképekkel és mandátumokkal, valamint kövesse az este hét órakor kezdődő stúdióbeszélgetésünket, amelyben helyszíni bejelentkezésekkel és szakértők elemzéseivel várjuk önöket!
Jó reggelt kívánunk kedves olvasóinknak az önkormányzati választásokról szóló percről percre tudósításunkban!
Az Index egész nap nyomon követi a legfrissebb híreket, a részvételi adatokat, valamint az eredményeket. Cikkeink mellett képes és videós beszámolókkal is jelentkezünk.
Tartsanak velünk!