- Belföld
- Önkormányzati választás 2024
- karácsony gergely
- vitézy dávid
- budapest
- főváros
- polgármester
- választás
- önkormányzati választás 2024
- újraszámlálás
Rendkívüli lépésre készülhet Karácsony Gergely, kezdeményezhetik a választás megismétlését
További Önkormányzati választás 2024 cikkek
- A Kúria sem változtatott: továbbra is Karácsony Gergely Budapest főpolgármestere
- Tényleg megismétlik a főpolgármester-választást?
- Karácsony Gergely kúriai beadványában többségében baloldali vezetésű kerületeket vádol
- Karácsony Gergely a vesztébe rohan, vagy még jobban is járhat a tervével?
- Vitézy Dávid: Karácsony Gergely a lemondásával az új választást maga is el tudja érni
A főpolgármester-választás eredménye 100 százalékos feldolgozottság után az alábbi volt:
- Karácsony Gergely – 47,53 százalék (371 466 szavazat);
- Vitézy Dávid – 47,49 százalék (371 142 szavazat);
- Grundtner András – 4,98 százalék (38 942 szavazat).
A történet viszont ezzel nem ért véget, Vitézy Dávidék újraszámlálást kértek. A Nemzeti Választási Bizottság úgy döntött, újraszámolják az érvénytelen szavazólapokat. Szerda este derült ki, hogy – Vitézy fellebbezése után – újraszámolják a Budapesten leadott érvénytelen szavazatokat.
A Magyar Hang most közölte: több forrás is arról tájékoztatta őket, hogy
KARÁCSONY GERGELY A DÉLUTÁN EGY SAJTÓTÁJÉKOZTATÓT TART, AHOL KEZDEMÉNYEZni fogja A főpolgármester-VÁLASZTÁS megiSMÉTLÉSÉT.
Ugyanerről beszélt az Index egyik forrása is. A Magyar Hang szerint a sajtótájékoztatót már délután négykor megtartják.
A lap kereste a Főpolgármesteri Hivatal sajtóosztályát, de csak azt a választ kapták, hogy Karácsony Gergely délután négy órakor rendkívüli sajtótájékoztatót tart (ugyanakkor a válaszban nem cáfolták a lap információit azzal kapcsolatban, hogy a választást megismétlését kezdeményeznék).
Karácsony Gergely is posztolt
„Akkor a további tisztánlátás miatt pár tényszerű állítás a jelenleg is zajló újraszámlálási folyamatról” – ezzel a felütéssel írt posztot a Facebook-oldalán a főpolgármester. Karácsony Gergely négy pontban foglalta össze állításait:
- „Miért tartunk itt? Azért, mert a »választók megtévesztését célozta és eredményezte az a stratégia, hogy az egyik főpolgármester-jelölt 48 órával a választás előtt visszalép, és támogatóit arra kéri, hogy az állítólag független jelöltre szavazzanak«. Mindezt nem én mondom, hanem a Választási Megfigyelő Szervezetek Európai Hálózata (ENEMO), amelynek a június 9-ei választást megfigyelő missziója elítélte ezt a gyakorlatot. Azt viszont már én mondom, hogy ez volt az Orbán–Ungár-paktum, amelynek kezdetektől célja a választók megtévesztése. A Szentkirályi- és Vitézy-kampányok együtt, és alighanem egyeztetve ezt a célt, a választók átverését szolgálták. Ez még a két kampány döbbenetes mértékű pénzköltésén is látszik.”
- „A Nemzeti Választási Bizottság fideszes többsége tegnap statáriális döntést hozott az újraszámlálásról. A fideszes többség nem adott lehetőséget az ellenzéki tagoknak arra, hogy érdemben és egyenként vizsgálják meg Vitézyék állítólagos »bizonyítékait«. Egy óra alatt hívták össze az ülést, a tagok az ülés előtt percekkel kapták meg a dokumentumokat. Azokról pedig első ránézésre látszott, hogy a legtöbb esetben előre megírt nyomtatott papírokat töltöttek ki a zömmel a Fidesz által delegált szavazóköri bizottsági tagok. Ennyi idő alatt még azt sem lehetett ellenőrizni, hogy egyáltalán létező emberektől származnak-e ezek a »bizonyítékok«.”
- „A Nemzeti Választási Bizottság fideszes többsége nem a lezárt urnákat kérte be az újraszámláláshoz, hanem arra utasította a helyi választási irodákat, hogy az urnákból vegyék ki az ott elvben kötegelve megtalálható érvénytelen szavazatokat. A Nemzeti Választási Bizottság fideszes többsége nem tette kötelezővé, hogy az urnákat csak ellenzéki választási bizottsági tagok jelenlétében bonthassák föl, erre csak lehetőséget adott. Tudunk olyan fideszes kerületről, ahol – hogy, hogy nem – a jegyző nem kívánt élni ezzel a lehetőséggel, mire az ellenzéki delegált odaért, ő már felbontotta az urnát. Hogy közben történt-e valami, azt senki nem tudja már ellenőrizni”.
- „Az érvénytelen szavazólapokat úgy kell elvileg kötegelni a törvény szerint, hogy a köteg ne legyen észrevétlenül megbontható, vagyis ne lehessen kivenni vagy betenni szavazólapot, vagy akár újabb ikszet tenni a szavazólapra. Ha már nem a leplombált urnákat kérte be az NVI, az újraszámolás tisztasága csak akkor lenne biztosított, ha legalább a kötegek bontatlanul érkeznek be a Nemzeti Választási Irodába. Ezzel szemben tudunk olyan kerületről, ahol a Nemzeti Választási Iroda utasítására hivatkozva felbontották helyben a köteget, és csak a szavazólapokat küldték be egy borítékban az NVI-hez. Sem a kötegek felbontása során, sem a szállítás közben nem volt biztosított az, hogy ne lehessen belenyúlni a kötegbe, illetve a szavazólapokat ne lehessen manipulálni.”
Karácsony Gergely szerint „összességében a most zajló eljárást nehéz másként látni, mint úgy, hogy egyik eleme annak a stratégiának, amelyről a nemzetközi választási megfigyelők is kimondták: a választók megtévesztését eredményezte. Ezt kimondani pedig akkor kell, amikor nem tudjuk, mi lesz az újraszámlálás eredménye”.
Egyéb fejlemények az ügyben
A fentieken túl csütörtökön írtunk még arról is, hogy
- Kerületi lebontásban milyen eredmény született a főpolgármester választáson, hogy hol és mekkora különbséggel nyert Karácsony Gergely vagy Vitézy Dávid;
- Arról, hogy Vitézy Dávidék már hétfőn is megkíséreltek fellebbezni, de azt a fellebbezést elutasította a Fővárosi Választási Bizottság;
- Arról, hogy Gyurcsány Ferenc miként véleményezte az újraszámlálás ügyét.
- És arról is, hogy mi hangzott el a kormányinfón a Karácsony-Vitézy párharccal kapcsolatban.