Jót tehet a kormánypártoknak ez a vasárnap, de helyesen döntött-e a Tisza?
További Belföld cikkek
Október 17-én meghalt Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára. 57 éves volt. Potápi Árpád az államtitkári pozíció mellett országgyűlési képviselői feladatokat is ellátott.
Potápi Árpád a Tolna vármegyei 2-es számú választókerületben évtizedek óta legyőzhetetlennek bizonyult, a 2022. április 3-i országgyűlési választáson már hetedszer szerzett nagy többséggel – 62,44 százalékos eredménnyel – egyéni országgyűlési képviselői mandátumot. Akkori első számú kihívója, a hatpárti összefogás támogatását élvező Szabó Loránd 27 százalékot kapott.
A dombóvári központú időközi választást január 12-re tűzték ki, a jelöltek:
- Ágoston Pál Péter (Második Reformkor)
- Dúró Dóra (Mi Hazánk)
- Vilcsek Ernő (független)
- Csibi Krisztina (Fidesz–KDNP)
- Harangozó Gábor (független)
- Takács László (Demokratikus Koalíció)
A kormánypárti jelölt, Csibi Krisztina bonyhádi születésű, az elmúlt tíz évben a Magyarság Háza igazgatói pozícióját töltötte be, évtizedeken keresztül dolgozott Potápi Árpáddal.
A Demokratikus Koalíció sem marad távol a választástól, jelöltjük az a Takács László, aki bonyhádi önkormányzati képviselő, 2011–2019 között grábóci polgármester. A Mi Hazánk Mozgalom 2022-ben még Tobak Gábort indította, az eredménye 7,54 százalék volt. Toroczkai Lászlóék úgy döntöttek, hogy Tolnában ezúttal a párt egyik vezető politikusát, Dúró Dórát vetik be.
A hivatalosan függetlenként induló Harangozó Gábor az MSZP politikusa, a párt volt parlamenti és európai parlamenti képviselője. Vona Gáborék jelöltjét, Ágoston Pál Pétert a Márki-Zay Péter-féle Mindenki Magyarországa Néppárt is támogatja.
Miért nincs jelöltje a Tisza Pártnak?
A Tisza vezetése úgy döntött, hogy a párt nem indít jelöltet a tolnai időközin. Magyar Péter pártelnök pontokba szedve indokolt:
- „A kormány által folyamatosan fenntartott rendeleti kormányzás miatt jelenleg az Országgyűlés szerepe teljesen elhanyagolható. Érdemi kontrollal és befolyással a képviselők nem rendelkeznek a kormányzati döntések felett.”
- „Egy esetleges Tisza-győzelem sem változtatna a Fidesz kétharmados többségén az Országgyűlésben.”
- „Egyedüli képviselőként, frakció nélkül szinte semmilyen jogosítványa nem lenne a megválasztott Tisza-képviselőnek.”
- „A Tisza Párt az alig több mint egy év múlva megrendezésre kerülő országgyűlési választásig nem kíván asszisztálni az Országgyűlésben a Fidesz és az érdemi támogatottsággal már nem rendelkező ellenzéki pártok közös bábszínházához.”
- „A Tisza Párt 2026 tavaszán, a következő országgyűlési választáson fog megmérkőzni a Nemzeti Együttbűnözés Rendszerével. De akkor mindenhol és minden demokratikus eszközt igénybe véve, magyarok millióinak a támogatásával a hátunk mögött.”
- „Annak érdekében, hogy megfeleljünk a felénk irányuló, megelőlegezett bizalomnak, és veletek közösen megnyerjük a sorsdöntő országgyűlési választást, a következő egy év során minden erőnket a nyertes csapat és kormányprogram összeállítására fogjuk fordítani.”
Magyar Péter azt javasolja a Tolna vármegyeieknek, hogy „ne vegyenek részt a január 12-i időközi választáson, ezzel is megüzenve, hogy nem asszisztálnak a hatalmi elit 20 éve tartó színjátékához”. A Tisza Párt ezzel vélhetően ellenzéki érzelmű szavazókat tarthat távol az időközi választástól.
„A Fidesz önbizalmának jót tehet ez a választás”
Nagy Attila Tibor a Tolna vármegye 2-es számú választókerületében vasárnap tartandó időközi választásról lapunknak úgy vélekedett,
valószínűleg a fideszes jelölt lesz a győztes, a Tisza rajthoz sem áll. A Fidesznek arra jó lehet a várható siker, hogy lobogtassák, éles helyzetben továbbra is a kormánypárt a nyerő. A Fidesz önbizalmának jót tehet ez a választás.
A politikai elemző ugyanakkor leszögezte, hogy „egy választókerületi eredménynek nincs országos jelentősége, már csak azért sem, mert az országban van 106 választókerület, ezek közül egy önmagában nem reprezentálja az ország egész választóközönségét”.
Nagy Attila Tibor arra a kérdésünkre, hogy a Tisza Párt részéről jó döntés volt-e a távolmaradás az időközi választástól, rámutatott: „Az, hogy jó döntést hoztak-e, majd a 2026-os országgyűlési választásokon derül ki. A távolmaradás fő okait abban látom, hogy a Tisza szervezetileg nincs kellően felkészülve egy választásra, ráadásul erősen fideszes többségű választókerületről van szó, Potápi Árpád rendszeresen magabiztosan nyert. Érdekes lesz látni, hogy a kormánypárti jelölt hány százalékot tud elérni, de a Tisza nélkül csalóka az eredmény”.
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője korábban úgy értelmezte a Tisza Párt döntését, hogy „a vereségtől tartva” nem állítanak jelöltet az időközin. Az elemző szerint „Magyar Péter közvetetten vereséget fog szenvedni”.
(Borítókép: Németh Kata / Index)