Népszava: tovább emelkedik a menekültügyi bírság összege
További Belföld cikkek
-
15 évet átívelő, égésplasztikai missziót bemutató dokumentumfilm készült
- Inkább leüli, de nem fizeti be a bírságot az Orbán Viktor útját álló momentumos politikus
- Súlyos hármas karambol történt az M7-esen: egy utas a roncsokba szorult
- Dobrev Klára: Az utolsó előtti pillanatban vagyunk, hogy kiszoruljunk az Európai Unióból
- Orbán Viktor ígérete valóra válhat: jöhet az EP-képviselők vagyonnyilatkozati kötelezettsége
A Népszava értesülése szerint november után pénteken újabb fizetési felszólítást küld az Európai Bizottság Magyarországnak, melynek keretében további 60 millió eurós bírságot köteles befizetni, amennyiben a magyar kormány nem hajtja végre az Európai Unió jogerős ítéletét.
Magyarországra a 200 millió eurós alapbírságon kívül 2024 júniusa óta naponta egymillió euróval növekszik az EU által kiszabott büntetés, melyet a kormány nem fizetett ki, ezért már 400 millió eurónál tart. Az Európai Unió Bírósága már 2020-ban elmarasztalta Magyarországot a migrációs és menekültügyi szabályok miatt, azonban a bírságot nem fizették be.
Az Európai Unió Bírósága 2020-ban megállapította, hogy a magyar törvények nem felelnek meg az európai előírásoknak a migráció és menekültügy területén, mert a menedékkérők nem részesülnek a jogorvoslati lehetőségben és megfelelő eljárásban sem, továbbá a tranzitzónákban sem megfelelő az elhelyezésük. A kormány csak utóbbira kínált megoldást azzal, hogy bezárta őket, emiatt az Európai Bizottság perre ment a végrehajtás kikényszerítéséért. Ennek lett az eredménye a 200 millió eurós alapbírság, valamint naponta egymillió euróval növekszik az ítélet végrehajtásáig.
A magyar kormány azonban továbbra sem egyenlítette ki a bírság összegét, ezért minden nappal emelkedik a bírság összege. Eközben a kormányzat állítása szerint a magyar határ védelme miatt „büntet minket Brüsszel”. Az Európai Unió Bírósága szeptemberben és novemberben is küldött fizetési felszólítást. Egy bizottsági forrás szerint ha nem történik meg a bírság kiegyenlítése, akkor a büntetés tételét a Magyarországnak szánt uniós pénzekből vonják le, ahogy az alapbírságnál is.
Az ügyben megkerestük a Miniszterelnökséget, amint választ kapunk, frissítjük cikkünket.