Lázár János: Ha Rákosrendező kell a fővárosnak, viheti
További Belföld cikkek
-
Nem aratott osztatlan sikert a tiszások körében Magyar Péter barátnős posztja a Pride árnyékában
- Két halálos tűzeset is történt kedd este
- Az alkotmánybírák antiszociális rendelkezést húztak ki A munka törvénykönyvéből
- Sulyok Tamás aláírta a Pride betiltásáról szóló törvényt
- Halálra gázolt egy biciklist Szigetújfalu polgármestere
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón bejelentette: a kormány tudomásul vette az elővásárlási jog gyakorlását a főváros tulajdonában álló gazdasági társaságtól a rákosrendezői területre vonatkozóan, ahova korábban megálmodták a „mini-Dubaj-projektet”. Karácsony Gergely főpolgármester rögtön győzelmet hirdetett.
Lázár János három pontja
Lázár János egy csütörtöki sajtótájékoztatón szólalt meg az ügyben, ahol kifejtette: „A kormány alaposan megvizsgálta és áttekintette a Rákosrendezőn zajló beruházás előkészítését, és úgy gondolja, hogy Budapesten a budapestiek nélkül fejlesztéseket végrehajtani nem lehet.” A miniszter úgy vélekedett, hogy harmincöt évvel a rendszerváltozás után, külső tőke bevonásával, mintegy 12 milliárd eurós beruházás eredményeképpen egy új városrésznek volna értelme, hogy létrejöjjön. Lázár János hangsúlyozta, elkészítették ennek a szerződéses konstrukcióját, tárgyaltak befektetőkkel, és előkészítettek egy beruházást, ez a kormány javaslata.
A kormány tegnap úgy döntött, hogy elfogadja a főváros elővásárlási jogát. Tehát nem vitatjuk a főváros elővásárlási jogát. Reményeink szerint a főváros megfelel a követelményeknek
– húzta alá a miniszter, hozzátéve: a főváros lép be a tervezett vevő helyére, és a fővárossal kötődik meg a szerződés, ez azt jelenti, hogy az abban foglalt jogokat kapja meg a főváros, ahogy az abban foglalt kötelezettségeket is teljesítenie kell.
Lázár János ezután három pontba szedte álláspontját:
- Elsőként az együttműködés fontosságát hangsúlyozta, „tehát állunk rendelkezésre a főváros számára”.
- A második pont a mintegy 300 ezer köbméter hulladék elszállítását érinti, amit a befektető vállalt volna. „Ebben is állunk rendelkezésre, ez is közös ügy értelemszerűen, de a kötelezettség a fővárost terheli” – közölte Lázár János.
- „Harmadrészben pedig nekünk volt egy célunk, hogy ezt a területet hogyan lehet újjáépíteni, hogyan lehet ott egy közösségi és természetesen magáncélú központot létrehozni. Várom a fővárosnak az ezzel kapcsolatos elképzeléseit.”
Lázár János ezután kifejtette: a fővárosnak először tisztáznia kell, hogy mi a terve. Javaslatot kell tennie arra, hogyan fogja a szemetet elszállítani, és a következő fél évben tisztázni kell azt is, hogy milyen beépítési szándékuk van, abból pedig milyen fejlesztések esnek a fővárosra, és milyen fejlesztések valósulhatnak meg a kormány által. A fővárossal megvalósuló tárgyalásokat az Építési és Közlekedési Minisztérium bonyolítja le. Lázár János reméli, vannak olyan közös pontok, amelyek az ország és a főváros polgárainak gyarapodását, illetve jó életminőségét szolgálhatják.
A tárcavezető végül kijelentette: „Az arab befektetővel közölnünk kell azt, hogy bár mi szerettünk volna együttműködni, de a főváros képviselő-testülete másképp döntött. Én azt tudom tanácsolni az arab befektetőnek – nyíltan és őszintén –, hogy tárgyaljon a Fővárosi Önkormányzattal, és azt tudom javasolni a Fővárosi Önkormányzatnak is, hogy érdemes meghallgatnia, megfontolnia a külső befektető szándékait”. A kormánynak továbbra is együttműködési szándéka van akár a befektető, akár a főváros vonatkozásában.