A Kúria elnökének Magyar Péter szavairól Rákosi Mátyás jut eszébe
További Belföld cikkek
-
Annyi program lesz a hosszú hétvégén, hogy nem győzünk közülük válogatni
- Momentum: Fotókat nyomtattak a parlamentből kitiltott képviselőkről a biztonsági személyzetnek
- Átment a kormánypárti javaslat, eláraszthatja a készpénz az országot
- Ilyen se volt még, Menczer Tamás kiállt Jakupcsek Gabriella mellett
- Vitézy Dávid furcsa szóval küldte meg Lázár Jánost
Varga Zs. András az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében arra reagált, hogy az Országos Bírói Tanács és a Magyar Bírói Egyesület visszautasította Orbán Viktor poloskázós beszédét. A Kúria elnöke a bírák demonstrációját okolja a politikai eszkalálódásért.
„Ez a helyzet idegen a bíróságok alkotmányos szerepétől, és nincsenek is eszközeink a kivédésére. Ugyanakkor azt is látnunk kell, hogy ez a helyzet nem véletlenül alakult ki. Óvatlanság és a közéleti viszonyok hosszabb ideje tartó félreértése vagy figyelmen kívül hagyása okozta” – fogalmazott Varga Zs. András.
Azt írta: ennek egyik időben közeli megnyilvánulása volt a Magyar Bírói Egyesület február 22-i, politikamentesnek tervezett demonstrációja, amelyet a bírósági igazgatás több szereplője is támogatott.
„A demonstráción elhangzottak félreérthetetlenül politikai jellegű felszólalások” – értékelt a Kúria-elnök. Úgy folytatta, hogy volt köztük olyan is, amely a bírókat az alaptörvénnyel és a jogszabályokkal való szembeszegülésre biztatta. „Azokat a szolgálati viszonyban álló bírókat, akiknek az a hivatása, mert arra tettek esküt, hogy az Alaptörvénynek és a jogszabályoknak érvényt szerezzenek. A szervezők és támogatók ettől nem határolódtak el, sőt a rendezvényt eredményesnek minősítették” – áll a közleményben.

Varga Zs. András hozzátette: „Politikai megnyilvánulások elkerülhetetlenül politikai válaszokat váltanak ki. Ezeket vissza lehet utasítani, de akkor mindegyiket vissza kell, ennek során sem tekinthetünk el a bíróktól elvárt pártatlanság követelményétől”.
Lehet tiltakozni sértőnek talált szóhasználat ellen, ám március 15-én olyan politikai ígéret is elhangzott, amely túl azon, hogy kétségbe vonta az igazságszolgáltatás függetlenségét, az igazságszolgáltatás legitim vezetői elleni fellépést jelentett be. Ez pedig nem általános politikai kijelentés, hanem közvetlen fenyegetés
– írta a Kúria elnöke.
Varga Zs. András kiemelte: Magyarország történetében az ilyesmi nem példa nélküli, korábban is megtörtént, és minden esetben megtorlás követte. Talán elegendő Alexander Bach, Johann Kempen, Rákosi Mátyás vagy Kádár János nevét említeni. Meglepő, hogy ez ellen nem tiltakozik sem a Magyar Bírói Egyesület, sem az Országos Bírói Tanács, miként a Kúria vagy elnöke elleni folyamatos és az említett tüntetés eredményeként soha nem tapasztalt módon felerősödött politikai támadások ellen sem emeltek szót.
„A függetlenség és pártatlanság nem bírói előjog, hanem kötelesség. Bizonyos vagyok abban, hogy a Kúria teljesíti alkotmányos kötelességét – törvényesen, függetlenül és pártatlanul bírál el minden eléje kerülő ügyet” – közölte a Kúria elnöke.