Füst a parlamentben: botrányba fulladt a Pride-ot tiltó javaslat megszavazása

További Belföld cikkek
-
Ismét kimutatták a madárinfluenzát Hajdú-Bihar vármegyében
- Nem engedélyezi a rendőrség az újabb hídfoglalást Hadházy Ákoséknak
- A rendészek béremelésével a főváros legbiztonságosabb kerületévé válna Csepel
- Vészabó Noémi kitüntetéséről kérdezték a minisztert, az államtitkár válaszolt
- Már a sertéspiacot is érintő döntést kellett hozni a ragadós száj- és körömfájás vírus miatt
Hétfő reggel jelent meg az Országgyűlés honlapján „A gyülekezési jogról szóló 2018. évi LV. törvénynek a gyermekek védelmével összefüggő, valamint az ehhez kapcsolódó törvények módosításáról” szóló kormánypárti javaslat.
Orbán Viktor miniszterelnök idei évértékelő beszédében fogalmazott úgy, hogy a Pride szervezői ne bajlódjanak a 2025-ös felvonulás előkészítésével, „kidobott pénz és idő”. A frissen benyújtott, kivételes eljárásban tárgyalt törvényjavaslat a gyülekezési jogról szóló törvényt egészíti ki azzal, hogy
tilos az olyan gyűlés megtartása, amely a gyermekek védelméről szóló törvényben meghatározott tilalmat sért.
A javaslat azt is rögzíti: „A gyermekek védelme egyúttal szükségessé teszi, hogy a jogalkotó arról is határozzon, hogy tilalmazott annak a magatartása is, aki a gyülekezési hatóságot félrevezetve tiltott gyűlést tart meg, illetve ilyen gyűlésen – a rendőrségnek a gyűlés helyszínen megtett, a gyűlés tilalmazott jellegéről való kifejezett tájékoztatása ellenére – részt vesz.”
A visszaélések elkerülése érdekében e magatartásokat a módosítás szabálysértéssé minősíti azzal, hogy a szabálysértésért pénzbírság szabható ki az elkövetővel szemben, amelyet adók módjára behajtandó köztartozásként kell végrehajtani, az így befolyt összeget pedig a gyermekvédelem céljaira kell fordítani.
A törvényjavaslat szerint jogosult a bíróság, a szabálysértési hatóság és az előkészítő eljárást folytató szerv szabálysértés esetén folytatott eljárásban, a rendelkezésére álló vagy általa rögzített arcképmás felhasználásával, a szabálysértést elkövető személyazonosságának megállapítása, valamint ellenőrzése érdekében az arcképelemzést végző szerv arcképelemző tevékenységét igénybe venni.
Egy később benyújtott módosító javaslat azt is az előterjesztés tartalmába emelte, hogy – szemben a korábbi három hónappal – legfeljebb egy hónappal előre lehet bejelenteni a demonstrációkat.
Füstbe borult az ülésterem, de megszavazták
Az Országgyűlés – szintén kormánypárti kezdeményezésre – hétfőn döntött: kivételes eljárásban tárgyalják a javaslatot, ami lehetővé tette, hogy kedden megtartsák a vitát és a végszavazást is.
A kedd délelőtt kezdődött vitán a kormánypártiak a gyermekvédelemmel érveltek az előterjesztés mellett, több ellenzéki képviselő éles kritikát fogalmazott meg, ugyanakkor a Mi Hazánk és a Jobbik vezérszónokai jelezték: frakcióik támogatják a javaslatot. A vitát követő tudósításunkat itt olvashatja.
A szavazás időpontjában a momentumosok füstgyertyákat gyújtottak az ülésteremben, a karzatról pedig röplapokat szórtak le.
A szavazás ennek ellenére megtörtént, 136 igennel elfogadta a többség a javaslatot.
A párt később kiadott egy közleményt az akcióról, amiben azt írták: „A Momentum képviselői füstgyertyát gyújtottak, szovjet himnuszt játszottak és Orbán–Putyin csókolózós fényképével szórták tele a Parlamentet.”
(Borítókép: Momentum)