Orbán Viktor ígérete valóra válhat: jöhet az EP-képviselők vagyonnyilatkozati kötelezettsége
További Belföld cikkek
-
Erdő Péter: Jézus az utolsó vacsorán a végsőkig elmenő szeretet példáját hagyta ránk
- Orbán Balázs zavarba ejtő posztban reagált a kormányfő interjújára
- Orbán Viktor: Hogyha elüt a villamos, a gépezet, ami az országot működteti, ugyanúgy működne, mint velem
- Csaknem nyolc évtizedes melegrekord dőlt meg csütörtökön
- Szemeteszsákba csomagolt betegek fotói robbantották ki a politikai vitát, összecsapott a Tisza és a kormány
A fideszes Hidvéghi Balázs és a KDNP képviselője, Juhász Hajnalka által benyújtott törvényjavaslat értelmében a magyar európai parlamenti képviselőknek pontosan ugyanolyan tartalmú vagyonnyilatkozatot kellene tenniük, mint az országgyűlési képviselőknek.
A jogszabály elfogadása esetén a nyilatkozatokat az Európai Parlament első plenáris ülésének végéig, vagy a képviselői mandátum igazolását követő 30 napon belül kellene benyújtani, majd ezt követően évente meg kellene ismételni.
A törvénytervezet előírná azt is, hogy a képviselők családtagjainak vagyonnyilatkozatait is fel kellene tölteni a Nemzeti Választási Iroda honlapjára.
Fontos különbség azonban, hogy ezek – ellentétben a képviselői nyilatkozatokkal – nem lennének nyilvánosak. A családtagok dokumentumaiba kizárólag a Nemzeti Választási Bizottság tagjai tekinthetnének be, és csak abban az esetben, ha az érintett EP-képviselő vagyonnyilatkozata miatt eljárás indulna.
Nem véletlen az időzítés?
Orbán Viktor miniszterelnök februári évértékelő beszédében jelentette be a tervezett intézkedést, nem sokkal azt követően, hogy Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke az Út a börtönbe program keretében a jelenlegi vezető politikusok és oligarchák ellen vagyonosodási vizsgálatokat helyezett kilátásba.
Érdemes megemlíteni, hogy Magyar Péter 2024 júliusában már nyilvánosságra hozta az elmúlt három évben szerzett jövedelmeit, azonban ez nem tekinthető teljes értékű vagyonnyilatkozatnak, mivel nem tartalmazott információkat a képviselő tulajdonában lévő esetleges ingatlanokról, értékpapírokról vagy egyéb vagyonelemekről.
A törvényjavaslat elfogadása esetén Magyarország újabb lépést tenne a politikai tisztségviselők vagyoni helyzetének átláthatóbbá tétele felé, kiterjesztve a már meglévő hazai szabályozást az európai színtéren tevékenykedő magyar képviselőkre is.
Hidvéghi Balázs ebben a videóban indokolja a törvényjavaslat szükségességét, továbbá beszél arról, hogy szerinte Brüsszelben majd „Magyar Péter kérésére” vétózzák meg a javaslatot.