Körbeölelte a Fővárosi Törvényszék épületét a tömeg, testükkel védték a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét

További Belföld cikkek
-
Magyar Péter: Jövőre már egy másik Magyarországon fogjuk ünnepelni a húsvétot
- Elrabolták egy pécsi anyaotthonban lakó nő négy hónapos csecsemőjét
- Orbán Viktor megmutatta a „tuti” receptjét
- Villám csapott a Wizz Air gépébe, Madridban ragadtak a budapesti utasok
- Vármegyéken átívelő drogfogás, letartóztatták a dílereket
18.39: A három szervező fütyülés és tapsvihar közepette, könnyek között köszönte meg a tömegnek a támogatást. A rendezvény véget is ért, a tömeg gyorsan oszlani kezdett az Örömóda egy újabb, zongorára interpretált változatára.
18.34: Az este himnusza egyébként Simon and Garfunkel Sound of Silence-e, a Disturbed feldolgozásában. A színpad előtt mindenki egyszerre emeli a magasba a gyertyákat, szinte nappali fénybe borult a Markó utca. Aláfestésként az Örömóda szól.
18.28: Körbeért az élőlánc a Fővárosi Törvényszék épülete körül, az összesereglett tömeg égő gyertyával a kezében, testével védelmezi a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét.

18.15: Időközben egyre inkább gyűlik a tömeg a törvényszék épülete előtt.
18.12: Tóth-Lakos Fruzsina elnökségi tag arról szólt, hogy hálásak a civileknek azért, hogy azonosulni tudnak az ügyükkel. A helyszínválasztásról elmondta, hogy a Fővárosi Törvényszék méltán képviseli az ügy súlyosságát, nagyságát.

Élőláncot szeretnének az épület körül, amely védelmet nyújt a törvényszéknek a külső támadásoktól. Ezután mindenki gyertyát gyújt az éjszakában.
18.07: Madarasi Anna, szintén az egyesület elnökségi tagja arról beszélt, hogy „minden a szavakkal kezdődik”, nem tettekkel. A kimondott szót nem lehet visszaszívni, meg nem történtté tenni.
Ezután a bírói munka fontosságáról beszélt, valamint arról, hogy az egyesület mindenkiért kiáll, a diákoktól az ország bármely pontján élő emberig vagy akár pont a bírákért, mint ma.
A bírói hivatás nem a törvények magolása és az ügyek lezárása. A hivatás lényege az igazságosság, függetlenség, pártatlanság. Ilyen bírók nélkül nincs igazság és nincs szabadság sem – mondta zárásul.

18.05: Az eseményt az egyesület bemutatásával kezdték, kifejtve a bírói hivatás célját és a végrehajtói és igazságszolgáltatás szétválasztásának fontosságát.
„30 éve nem gondolkodott azon bíró, hogy véleményt alkothasson. Aztán teltek az évek, és csönd lett” – mondta Hirtling Ibolya, az egyesület elnökségi tagja.

17.50: Bár politikamentesnek hirdették az eseményt, egy boomboxból már felcsendült a „ha fideszes volnék, Orbánra szavaznék” kezdetű nóta, amit a szervezők egyből le is kapcsoltattak. Emellett egy Anonymus-maszkos ember is volt, pedig kérték, hogy senki ne takarja el az arcát. Később levette. Nagyjából 60 ember lehet a Fővárosi Törvényszék Markó utcai bejáratánál negyedórával a kezdés előtt.
Ahogy arról az Index is beszámolt, február végén utcára vonultak a bírák, hogy kiálljanak az igazságszolgáltatás függetlensége és a belengetett igazságügyi reformok ellen, valamint követeljék a bírák és a bírósági dolgozók „méltatlan bérének” azonnali növelését. Látható hatása egyelőre nem lett a kiállásnak, ezért a Res Iudicata Egyesület egy szigorúan pártpolitika-mentes, békés közösségi kiállást szervezett a Fővárosi Törvényszék Markó utcai bejáratához.
A nemzeti ünnepen elhangzott és azóta fokozódó szélsőséges kijelentések sötét időket idéznek, ezért gyújtsunk fényt, és adjuk körbe a lángot
– olvasható az egyesület honlapján a szórólap, amely Orbán Viktor miniszterelnök március 15-i beszédére utal, melyben poloskának nevezte a „brüsszeli pénzen megvásárolt bírákat” – többek között. Az esemény 18:00-kor kezdődött, majd az egyesület tagjai osztották meg gondolataikat a jelenlegi helyzettel kapcsolatban, és fényt gyújtottak a szolidaritásuk jeleként.
(Borítókép: Tövissi Bence / Index)