Szalay-Bobrovniczky Kristóf részleteket árult el az újdörögdi balesetről és annak vizsgálatáról
További Belföld cikkek
-
Újabb belpolitikai témát dolgozott fel a hódmezővásárhelyi cukrászda
- „Ez a pszichés gumibot” – bírságot kapott Pankotai Lili, miután részt vett az egyik hídfoglaló tüntetésen
- Francia felvarrót viselt egy rendőr a hídfoglaláson, vizsgálat indult ellene
- Új felügyelőbizottsági tagokat kapott az MNB-alapítványok varsói ingatlancége
- Lázár János: Nemcsak a Tisza Párt, hanem a szavazói is veszélyesek a magyarokra
A honvédelmi miniszter a Facebookon közölte, hogy „az Adaptív Védelem program (ADVED) azért jött létre, hogy a közigazgatásban dolgozók és a Magyar Honvédség állománya a hatékonyabb együttműködés érdekében közelebbről megismerje egymás tevékenységét”. Szalay-Bobrovniczky Kristóf szerint a programra az elmúlt évek háborúi és kihívásai miatt van szükség, ugyanis „a feladatok végrehajtása nem csak a katonákon múlik”.
A tárcavezető elárulta, a tragédiában mindkét kezét elveszítő kormánytisztviselő-nőnek, valamint a kiképzőkatonának minden támogatást megadnak, majd az esettel kapcsolatos fejleményekről a következőket árulta el:
- a baleset körülményeinek vizsgálata több hatóság bevonásával azonnal megkezdődött,
- a kormányzati tisztviselők részére szervezett felkészítést haladéktalanul felfüggesztettük,
- a résztvevőknek a történtek feldolgozásához pszichológusokat biztosítottunk, akikkel kisebb csoportokban tudták átbeszélni az eseményeket, majd nyilatkozhattak, hogy kívánják-e folytatni a felkészítést.
„A politikai kalandorok egy szerencsétlenséget akarnak nyilvánvalóan öncélú haszonszerzésre felhasználni. A pénteki újdörögdi baleset mindannyiunkat megrázott” – fogalmazott a miniszter, aki szerint fontos, hogy a közvélemény megismerje a tényeket, az esetről az emberek ne a „politikai haszonlesők és hergelők kampányszövegeiből” értesüljenek.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf a Miniszterelnökség által közreadott részleteket megerősítve árulta el a képzés részleteit, ami az alábbi fázisokból áll:
- az első szakasz során a jelentkezőknek elméleti tudásanyagot kell elsajátítani,
- ezután következik a felkészítő menetgyakorlatok teljesítése,
- végül kéthetes, egybefüggő, bentlakásos gyakorlat zárja az első fázist.
A honvédelmi miniszter tájékoztatása alapján az első fázist sikerrel teljesítők lehetőséget kapnak a továbblépésre: legutóbb 72-en döntöttek úgy, hogy a második fázisba lépnek.
Tíz éve ugyanazzal a tematikával és ütemezéssel, szigorú protokoll szerint zajlanak a kiképzések. Hosszú évek óta ez volt az első baleset és egyúttal fájdalmas tragédia. Az alapkiképzés része az éleskézigránát-dobás és az éleslövészet, amelyre a képzés negyedik hetében kerül sor
– avatott be a részletekbe a tárcavezető.
Ahogy arról már beszámoltunk, március 21-én, pénteken súlyos baleset történt a Magyar Honvédség újdörögdi gyakorlóterén. Az eseményt a Magyar Honvédség Különleges Műveleti Parancsnoksága szervezte. A Böszörményi Géza csapatgyakorlótér-parancsnokság kiképzőterén éles kézigránáttal végrehajtott dobógyakorlat során a feladatot végrehajtó egyik kormánytisztviselő kezében felrobbant egy gránát.
A fiatal hölgy az egyik oldalon csukló, a másik oldalon alkar elvesztésével járó többszörös repeszsérülést, emellett lágyrész- és arcsérüléseket is szenvedett. Életveszélyes állapotban mentőhelikopterrel vitték az Észak-Pesti Centrumkórház – Honvédkórházba, majd életmentő műtétet végeztek rajta. Később derült ki, hogy a két kezét elvesztő 29 éves nő a Miniszterelnökség titkárnőjeként dolgozik.
A Magyar Hang a tragikus balesettel kapcsolatban kereste Polt Péter legfőbb ügyészt. A Legfőbb Ügyészség kérdéseikre annyit válaszolt, hogy a Győri Regionális Nyomozó Ügyészségen büntetőeljárás van folyamatban, és további tájékoztatás az eljárás befejezéséig nem adható.