Kilakoltatási hullámra készül az önkormányzat Zuglóban
További Belföld cikkek
-
Megjelent a törvénycsomag, így változott az Alaptörvény a tizenötödik módosítással
- Ittasan, jogosítvány nélkül balesetezett a berettyóújfalui kórház orvosa, amikor locsolkodni indult
- Folytatódik az ítéletidő, felhőszakadás és jégeső várható
- Ferenc pápa különleges üzeneteket fogalmazott meg magyar nyelven
- Újabb belpolitikai témát dolgozott fel a hódmezővásárhelyi cukrászda
Mostohagyerekként bánt a bérlakásokkal az elmúlt 15 évben a XIV. kerületi önkormányzat. függetlenül attól, hogy fideszes vagy ellenzéki vezetője volt. Sem a bérlemények karbantartásában, sem a felújításban, sem a bérleti díjak beszedésében nem voltak túl hatékonyak. A kilakoltatás pedig mindig is kényes politikai kérdésnek számított – mondta a Népszavának Rózsa András XIV. kerületi polgármester. Zugló 2500 önkormányzati lakásából csaknem 500 nem lakható, így nem adható bérbe. A kerületi bérlakásállomány állapota erősen leromlott, ráadásul a bérlők több mint egymilliárd forint adósságot halmoztak fel az elmúlt években.
Az önkormányzati választások miatt tavaly a már elindított végrehajtási eljárásokat is leállították, a kilakoltatási ügyek feltorlódtak. Jelenleg 62 jogerős bírósági ítéletet, illetve meghagyást tartanak nyilván: a kerület 52 esetben már a végrehajtási költséget is megfizette, de a lakásokat nem sikerült visszavenni; 5 esetben még nincs végrehajtás; 5 másikban már elrendelték, de a végrehajtó még nem küldte meg a számlát. A jogerős ítélettel érintett lakások közül 11 lakatlan, 10 lakás kiürítését felfüggesztették, 29 bérleményben laknak lakáshasználók, 2 lakás kérdéses.
A kilakoltatással érintettek 265 millió forinttal tartoznak, ami az elmaradt bérleti díjakat, a közüzemi számlákat, valamint a per- és végrehajtási költségeket is tartalmazza.
Az önkormányzat tervei szerint a kilakoltatási moratórium áprilisi lejárata után megkezdődhet a lakások kiürítése. „Nem tudom, hogy végül hány esetben történik majd valóban kilakoltatás, sokszor az előzetesen lakott ingatlanok is kiürülnek, mikor valóban megérkeznek a végrehajtók. Olyan is volt már, hogy egy olasz férfi nyitott ajtót, mondván, két hónapra kibérelte a lakást, természetesen teljesen jogszerűtlenül” – fogalmazott a zuglói polgármester, hozzátéve, hogy a kerületben „együttműködő bérlő nem kerül utcára”.
A Népszava megjegyzi, hogy a zuglói helyzet nem egyedi, korábban Józsefváros önkormányzata kényszerült magyarázkodni a tervezett kilakoltatások miatt. A VIII. kerület – amely Budapesten a második legnagyobb bérlakásállománnyal rendelkezik a XIII. kerület után – tájékoztatása szerint 2025-ben a vagyonkezelő szervezet körülbelül 30-35 lakáskiürítési ügyet terjeszt a kilakoltatási munkacsoport elé, várhatóan a kilakoltatási moratórium áprilisi végével.