Ha jön az ár, itt Pripjaty lesz – élőlánccal tiltakoznak a Római-parton az árvíztől rettegők

További Belföld cikkek
-
Orbán Viktor a Védelmi Tanács ülése után: Három veszéllyel kell szembenéznünk
- A konfliktus fokozódásával kell számolni, Donald Trump ellentétes hatást ért el a támadással
- Holtan találtak egy 14 éves fiút a Mályi-tónál
- Megkéseltek egy férfit Pécs belvárosában, az elkövető egy fiatal testvérpár
- Polt Péter javaslatára Szabó Attila lett az Alkotmánybíróság új főtitkára
Mintegy háromszáz ember gyűlt össze a ROM Part Egyesület (a korábbi Római-partért Egyesület) felhívására, hogy élőlánccal tiltakozzon a Római-parton tervezett gát nyomvonala ellen. A tömeg 18 órakor az Emőd utca – Nánási út kereszteződésében, a parkolónál gyűlt össze, majd ezt követően északi és déli irányba elindulva egy nagyjából 500 méter hosszú élőláncot alkottak. A zömmel gyerekekből és családokból álló menet tagjai olyan feliratú táblákat vittek, mint például: „Érünk mi is annyit, mint a fák”, vagy hogy „Jogunk van megvédeni az otthonunkat!”.
Az esemény egyik szervezője, Búzás Győző azt mondta lapunknak, mostanában nagy divatja van az útlezárásoknak, de ők nem kívánnak ezzel az eszközzel élni, pusztán azt szeretnék, hogy a Királyok útján a 40-es sebességkorlátozás mellett döcögő 34-es, illetve a déli irányba közlekedő 106-os busz utasai az ablakon kinézve észrevegyék az akciójukat.
Mint fogalmazott, nem csak a tervezett gát mentetlen, Duna felőli oldalán élő mintegy 2000 ember jövőjéről és vagyonbiztonságáról van szó. Számításai szerint nem lesznek biztonságban a Pók utcai lakótelepen, a Békásmegyeri lakótelepen és a csillaghegyi családi házas övezetben élők sem, mivel ezek a területek mélyebben fekszenek, mint az útpálya.

Búzás Győző szerint a tervezett védmű hamis biztonságérzetet ad a mögötte élőknek, azaz nincs veszélyérzetük. Hozzátette, hogy a fák kímélete miatt árvíz esetén a mobil védmű nem lesz védett a fakidőlésektől, haváriaterv viszont nem készült egy esetleges gátszakadási helyzet kezelésére, azaz megközelítőleg 16 ezer ember kitelepítésére.
Pedig erre is szükség lenne, ugyanis egy órán belül mindent elönt a víz.
Itt Pripjaty lesz!
– utalt Búzás Győző az 1986 áprilisi csernobili katasztrófa tragikus kimenetelű evakuálási eredményére. Olti Gergő, az esemény másik szervezője azt mondta lapunknak, a demonstrációval üzenni szeretnének az Energiaügyi minisztériumnak::
Sokkal jobb helye van a pénznek a homokhátságon, ugyanis ez a projekt nem fog megvalósulni. Ha kell, Brüsszelig is elmegyünk. Brüsszel látni fogja, hogy itt embereket akarnak kizárni, szegregálni, diszkriminálni egy ilyen döntéssel, ezért nem fognak rá pénzt adni. Ha itt ezt meg akarják valósítani, akkor ez a pénz el fog veszni. Abban bízunk, hogy az energiaügyi miniszter nem fogja aláírni a gátépítésre a KEHOP Pluszos forráslehívást. Ha mégis, akkor tovább fogjuk folytatni a tüntetéseket. Készek vagyunk a falig elmenni!
A Római-parti gát ügye a legutóbbi Fővárosi Közgyűlés napirendjén is szerepelt, a kialakult helyzetről ebben a cikkünkben olvashat részletesebben.
(Borítókép: Élőlánc a Római-parton 2025. április 3-án. Fotó: Tövissi Bence / Index)