Amerika vámháborúja: lehet, hogy kitesszük a fegyvert az asztalra, és lövünk

Donald Trump legújabb intézkedései a teljes világgazdaságot megrengették, a kérdés, hogy mi az intézkedések mögött megbúvó cél. Az amerikai elnök mindössze politikai céllal indította vámháborúját a világ ellen, vagy felsejlik egy mesterterv az intézkedések mögött? A Konkrétan Rónai Egonnal aktuális adásában a műsorvezető Regős Gáborral,a Gránit Alapkezelő szenior makrogazdasági elemzőjével és Árokszállási Zoltánnal, az MBH Bank Elemzési Centrum vezetőjével igyekszik választ találni ezekre a kérdésekre.

Donald Trump az elmúlt időszakban számos olyan lépést tett, mellyel gyakorlatilag teljesen átalakítja a megszokott világrendet, és komoly hullámokat vet a világ gazdaságban. Az általa indított vámháborút és egyéb politikai megnyilatkozásait sokan próbálják megfejteni, számos elmélet van, melyek igyekeznek értelmezni az Egyesült Államok vezetőjének cselekedeteit. Egyelőre mindenki számára bizonytalan, hogy Trump cselekedetei mögötti mi a valódi cél fejtette ki véleményét Regős Gábor.

Mi Donald Trump valódi célja?

Lehet, hogy az iparosítás a célja, de az is lehet, hogy az egész nem több egyfajta hatalmi játszmánál. A szakértő szerint csak egy dolog biztos: az amerikai elnök intézkedései óriási bizonytalanságot generáltak a piacon.

Árokszállási Zoltán úgy látja, hogy kell lennie egy mestertervnek az elnök intézkedései mögött. Több cikk, tanulmány és egyéb elemzés is szól erről, így nagyjából ki lehet logikázni, hogy mit rejt magában ez a terv. Azonban a terv tele van ellenmondásokkal. Példának azt az amerikai tervet hozza fel, mely szerint a termelést hosszú távon igyekezne Trump az USA-ban tartani, illetve az európai cégeket is rávenné, hogy jöjjenek Amerikába, és ott gyártsanak.  Árokszállási szerint ha csak az egyszerű tényeket nézzük, kérdéses ez az elgondolás, hiszen Kínában jóval olcsóbb a munkaerő, mint Amerikában, így ugyanazt a mennyiségű árut ugyanabban az árban nagyon nehéz lenne legyártani.

A gazdasági elemző szerint az is látszik, hogy Trumpék igyekeznek a dollárt gyengíteni, mivel az a külkereskedelmi egyenleget javíthatja, de közben azt is szeretnék, ha a dollár tartalékdeviza-szerepe megmaradna. A célok és az intézkedések így nem feltétlenül konzisztensek egymással.

Lehet, hogy az egész csak arról szól a részükről, hogy kiteszik a fegyvert az asztalra, és lőnek is vele, és akkor ez annyira tud félelmetes lenni, hogy a többi kereskedelmi partner fülét és farkát behúzva ott fog pitizni. Lehet, hogy ez a céljuk

– mondta el Árokszállási a műsorban.

Amerika azt hiszi, hogy az egész világ le akarja rabolni őket

Árokszállási a beszélgetés egy későbbi részében arról beszél, hogy Amerika jelenlegi vezetése úgy látja, az egész világ kihasználja őket, és ezt meg kell akadályozniuk, de ez egy tévedés.

Amikor arról beszélnek, hogy túl nagy a hiányunk, ugye, mit jelent az a hiány, hogy többet importálnak, mint exportálnak. De akkor azt az importot ők elfogyasztják, meg beruháznak belőle, így mindez valójában az ő jólétüket növeli

– fejtette ki a szakértő.

Európa képes-e újra pozícióba kerülni?

A szakértők kifejtették, hogy Európának gazdaságilag újra versenyképessé kell válnia. Ehhez jó kiindulási alap, hogy az országok elkezdtek költekezni, például Németország elkezdett pénzt pumpálni a gazdaság fejlesztésébe, ami nagyon jót tesz Magyarországnak is. Ez egy nagyon fontos lépés, igaz, Árokszállási szerint nagyjából tíz évvel korábban már meg kellett volna lépni. 

Európa gazdasági versenyképességének másik alapja a strukturális fejlődés. A rosszul kezelt struktúra részeit képezik példul a túl magas energiaköltségek, vagy az innováció hiánya. Árokszállási szerint ez a problémásabb rész. Az országok most együttműködnek az EU-n belül, de kérdés, hogy ez mennyire hosszú távú, a szakértő épp ezért szkeptikus a strukturális fejlődéssel kapcsolatban.