- Belföld
- fidesz-kdnp
- tisza párt
- közvélemény-kutatás
- orbán viktor
- magyar péter
- választás
- 2026
- mráz ágoston sámuel
- nézőpont intézet
Mráz Ágoston Sámuel: Zárul az olló a Fidesz és a Tisza Párt között
További Belföld cikkek
-
„Tisztelem az anyámat, amiért szembe tudott nézni azzal az emberrel, akiről lemondottˮ
- Szigorít a Nébih – kibővített látogatási naplót kell vezetni minden állattartó telepen
- Döme Suzi beszólt Magyar Péternek a Kutya Párt betiltott tüntetésén
- Emberére akadt a részeg kötözködő, egy órán keresztül verték egymást a Blahán
- Őrizetbe vették a Dunán felborult hajó vezetőjét, egy eltűntet még keresnek
„Zárul az olló” – fogalmazott Mráz Ágoston Sámuel a Fidesz és a Tisza Párt közötti versenyről. Az elemző elismerte, hogy az utóbbi egy hónapban egyértelmű felzárkózási tendenciákat lehet látni, ami a Tisza Párt számára kedvező.
Az elmúlt egy hónapja ebből a szempontból a Tisza Pártnak jól sikerült
– nyilatkozta a Nézőpont intézet vezetője, hozzátéve, hogy ez részben a párt intenzív aláírásgyűjtő kampányának köszönhető, mivel Magyar Péter az országot járva több helyen is beszédet mondott. A szakértő ugyanakkor kifejtette, hogy
a Nézőpont Intézet márciusi mérései szerint a Fidesz 10 százalékpontos előnyben volt a Tisza Párttal szemben.
Az adásban elhangzott: egyes közvélemény-kutatók, mint például a 21 Kutatóközpont friss adatai a Tisza Párt előnyét mutatják, amit azonban Mráz Ágoston nem tart reálisnak.
Nagy feladat vár a Fideszre
A politológus a támogatottság változásának egyik magyarázataként a polarizáció dinamikáját említette: „Egy polarizált világban mindig úgy van, hogyha az egyik tábor erősödik, akkor annak van egy ellenhatása is a másik táborra, és egymást erősítik.” Ez a kölcsönhatás magyarázhatja, hogy miért nőtt mindkét politikai erő támogatottsága az utóbbi időben – vélekedik.
Az elemzés szerint a Fidesz előnye, hogy jelentős tartalékokkal rendelkezik: „A Fidesznek nagyobb a tartaléka, mint a Tisza Pártnak.” Ugyanakkor a kormánypárt legnagyobb problémája éppen az, hogy ezek a tartalékok jelenleg nem aktív szavazók.
A beszélgetésben elhangzott, hogy míg a Tisza Párt támogatóinak mintegy 90 százaléka aktív szavazó, addig a Fidesz esetében ez az arány csak 80 százalék körül alakul. Mráz Ágoston ezt azzal magyarázta, hogy a kormánypárttal szimpatizáló polgárok egy része az elmúlt időszak nehézségei – infláció, a háború negatív hatásai, botrányok – miatt nem feltétlenül érzi szükségét annak, hogy leadja szavazatát.
„A Fidesz számára a következő egy év nagy feladata, hogy a szimpatizánsokat aktivizálni tudja” – hangsúlyozta a Nézőpont Intézet igazgatója.
Kampányüzemmód bekapcsolva
A műsorban elhangzott, hogy a Fidesz már kampányüzemmódba kapcsolt, amit például az utóbbi időszak gazdasági intézkedései is jeleznek. Ugyanakkor Mráz szerint
a Tisza Párt oldalán is voltak hibák, például a Kollár Kingának tulajdonított, hazaárulónak nevezett kijelentés, amely visszatetsző lehetett egyes szavazók számára.
Az elemző szerint a következő időszakban várhatóan Ukrajna lesz a fő kampánytéma, ami a kormánypárt malmára hajthatja a vizet, különösen, hogy a Tisza Párt Nemzet hangja nevű kérdéssorában az Ukrajna EU-csatlakozását támogatók aránya 58,18 százalék volt.
A szakértő szerint a 2026-os választásokig „kőkemény harc” várható, amelyben a Fidesznek ismét a terek és utcák visszafoglalására kellene törekednie, ha győzni akar a választáson.
Négyszereplős választás
Végezetül érdekes adalék, hogy Mráz Ágoston Sámuel úgy véli, nem pusztán a Fidesz és a Tisza Párt közötti kétpólusú versenyről lesz szó a következő választáson. Véleménye szerint
egy „nagyjából négyszereplős választásról beszélünk”, amelyben a Mi Hazánk és a DK is jelentős tényező lehet,
különösen, ha szoros eredmény esetén koalíciós kényszerek alakulnának ki. Az elemző hangsúlyozta, hogy bár a Fidesz–Tisza-versenyfutásban záródik az olló, a politikai térnek vannak további fontos szereplői is, akik befolyásolhatják a végeredményt.