Matolcsy Ádám: Minden jövedelmem legális, nem élek Magyarországon

2025.04.15. 09:30
Megszólalt Matolcsy Ádám, Matolcsy György volt jegybankelnök fia a Magyar Nemzeti Bank körüli botrányról, és reagált a személyét érintő vádakra. Miközben a hatóságok már nyomoznak az MNB alapítványaival kapcsolatos ügyekben, ő politikai lejárató kampánynak tartja az egész ügyet.

A közelmúltban kirobbant MNB-botránnyal kapcsolatban ezúttal a volt jegybankelnök fia, Matolcsy Ádám is megszólalt. Miközben az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése súlyos törvénysértéseket tárt fel a jegybanki alapítványok működésében, és az ügyészség már büntetőeljárást indított, Matolcsy Ádám politikai indíttatásúnak tartja az egész ügyet. Apja, Matolcsy György az Indexnek adott interjújában „iratellenesnek és tényeket nélkülözőnek” nevezte az ÁSZ-jelentést, és vitatta a számvevőszék módszertanát is. Matolcsy Ádám írásban, a Telex kérdéseire az alábbiakat reagálta:

  • Matolcsy Ádám elsőként Hadházy Ákos Facebook-posztjára reagált, aki szerint a Matolcsy-féle luxuséletmódot a „devizahitelesek vérén keletkezett százmilliárdokból” finanszírozzák. „Minden jövedelmem legális, nem élek életvitelszerűen Magyarországon immár négy éve. Édesapám már nem jegybankelnök, senki nem lopta el az MNB vagy az MNB alapítvány vagyonát, hiszen továbbra is a mérlegén vannak a vagyoneszközök” – írta a lapnak küldött válaszában Matolcsy Ádám.
  • Az ÁSZ jelentésében feltárt problémákat politikai indíttatásúnak tartja, különösen a sajtó tálalását. „A lejáratási kísérleteket – melyeket magam igencsak méltatlannak tartok édesapámmal szemben – elsősorban gazdasági és politikai ellenlábasainak tulajdonítom” – fogalmazott. 
  • A külföldi tartózkodásáról és bevételeiről elmondta, hogy számos külföldi érdekeltsége van, és onnan származik jövedelmének legnagyobb része. „Nyilvános adatok alapján Önök is hozzáférnek magyar vállalkozásaim egy részének árbevételéhez és eredményéhez, ami megfelelő adózott jövedelmet biztosít családom eltartására” – válaszolta. 
  • Matolcsy Ádám határozottan cáfolta, hogy Kováts Petra álnéven levelezett volna cégvezetőkkel. „Mélységesen elítélem azt, hogy a sajtó munkatársai nőként vizionálják személyemet” – írta.  
  • A jegybanki alapítványhoz kötődő ingatlanügyekről és a barátai (Somlai Bálint, Száraz István) érdekeltségeibe került ingatlanokról úgy nyilatkozott: feltételezi, hogy minden törvényesen zajlott. „Minden olyan esetben, ahol közvagyont érintő bűncselekmény gyanúját észlelném, azt állampolgári kötelességből természetesen jelezném a hatóságok felé.” 
  • A vitatott értékű lengyel GTC és svájci Ultima Capital részvényekkel kapcsolatban édesapja véleményét ismételte, mondván, „Tekintettel arra, hogy a GTC-ben az alapítványok 50 százalék feletti tulajdonrésszel rendelkeznek, álláspontom szerint a konszolidált mérleg alapján az eszközöket és forrásokat kellene figyelembe venni, nem pedig a részvényárfolyamot.” 
  • A svábhegyi villával kapcsolatban, amit korábban az MNB alapítványa kutatóközpontnak vett, majd eladott, tagadta, hogy beköltözött volna. „Nem költöztem be, csupán egy időszakra kibéreltem, de soha nem tartózkodtam benne úgy, hogy az alapítványi tulajdonban volt.” 
  • Jelenlegi lakóhelyét nem árulta el, de elárulta, hogy rendszeresen hazalátogat. „Utoljára április elején voltam otthon, és nem tartok attól, hogy ha hazajönnék, letartóztatnának, mert semmilyen okot nem adtam erre.” 
  • Diplomata-útleveléről nem nyilatkozott, és azt állította, hogy az ÁSZ egyszer sem kereste meg az ellenőrzés alatt. 

Matolcsy György, a volt jegybankelnök az Indexnek adott interjújában ugyanazt az álláspontot képviselte, mint fia: szerinte az ÁSZ-jelentések „iratellenesek és egyáltalán nem felelnek meg a tényeknek”. Különösen a GTC lengyel befektetés értékelését vitatta, amelyet a számvevőszék a tőzsdei árfolyam alapján határozott meg. Matolcsy határozottan állította, hogy „az alapítványi vagyon teljes mértékben megvan, sőt az értéke meghaladja az 500 milliárd forintot”, és szerinte az ingatlanos cégek esetében az EPRA NTA módszertant kellett volna alkalmazni a valós érték meghatározásához.

Az MNB-botrány következményei egyre súlyosabbak: az Állami Számvevőszék vizsgálata alapján feljelentést tett az ügyészségen a Pallas Athéné alapítványok 266 milliárd forintos tőkéjének kezelésével kapcsolatban, vagyon elleni és gazdálkodás rendjét sértő bűncselekmények gyanúja miatt. A rendőrség már elrendelte a nyomozást, miközben a Transparency International újabb feljelentést tett. A botrány középpontjában az a kérdés áll, hogy miként kerülhettek az alapítványi vagyon jelentős részei Matolcsy Ádám és baráti köre érdekeltségeibe még Varga Mihály jegybankelnöki kinevezése előtt. Miközben a Matolcsy család tagjai politikai lejáratásról beszélnek, a jegybank új vezetése átfogó vizsgálatot indított, és a közvélemény válaszokat vár arra, hogyan tűnhetett el jelentős összeg a közpénzből létrehozott alapítványi vagyonból.