Rejtélyes szobor feltűnése tartja lázban Budapestet
További Belföld cikkek
-
„A hatalmi arrogancia nagymestere, az egypárti hatalom verőlegénye” – Gyurcsány Ferenc nekiment Kövér Lászlónak
- Már a madárinfluenza miatt is lépnie kellett a kormánynak
- Szibériai tigriskölykök születtek a Fővárosi Állatkertben
- Tömeges elbocsátás jöhet a Károlin, már nyáron több tucat oktatójától válhat meg az egyetem
- Tacskó-gazdik, gyertek a Ligetbe rekordot dönteni!
Már a Redditen is kíváncsivá tette a fórumozókat a rejtélyes férfialak. Valaki szerint a magasságában nagyjából a feléig alulról kékre, felülről fehérre festett alkotásnak a Duna vízszintjéhez lehet köze, ami ha a férfi válláig elérne, olyan lenne, mintha fürdene. Egy másik fórumozó szerint nem is az a kérdés, hogy ki és miért alkotta, hanem az, hogy mikor fújják össze, vagy „mikor rúgják le a fejét”.
Az igazságra azonban nem kell többet várni. A szomorú férfialakot ábrázoló alkotás a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének (LESZ) a férfiak mentális egészségét fókuszba helyező társadalmi célú kampányának része, aminek nemcsak az üzenete fontos, de az elhelyezése is szimbolikus jelentőséggel bír – derül ki a szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményből.

Magyarország és az öngyilkosság
A szövetség tájékoztatása szerint a férfiak mentális egészségével kapcsolatos kérdések még mindig tabunak számítanak. Hozzáteszik, gyakori az a társadalmi elvárás, miszerint a férfinak erősnek kell lennie, míg az érzelmek és a fájdalom kimutatása a gyengeség jele.
a statisztikák szerint a férfiak 92 százalékkal kevesebbet sírnak női társaikhoz képest, ez a fajta érzelmi elfojtás pedig rossz hatást gyakorol a mentális egészségre. Gyakran alakul ki stressz, szorongás, depresszió, szélsőséges esetben pedig öngyilkossághoz vezet az érzelmek elfojtása.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kimutatásai szerint évente több mint 720 ezer ember vet véget az életének saját kezével, Magyarország ebben a mutatóban a harmadik legrosszabb helyen áll Európában. A LESZ erre kívánt reagálni a búslakodó férfialak nyilvános kihelyezésével, ami egy figyelemfelhívó kampány része. Mint írják, az akcióval szeretnék megdönteni azt a tabut, amely miatt a férfiak elfojtják erős érzelmeiket, egyúttal szeretnék felhívni a figyelmet az elfojtás következményeire.
A LESZ kampányának egyik központi eleme Az elfojtott könnyek szobra a Szabadság híd budai hídfőjénél. A helyszínválasztás nem véletlen: a statisztikákat tekintve 1970 és 2010 között a magas helyről történő leugrás a harmadik leggyakoribb öngyilkossági mód volt Magyarországon, illetve a Szabadság híd történetében több öngyilkossági kísérletről és öngyilkosságról olvashattunk már a sajtóban. A Duna-parton lévő magányos férfialak szobra tehát szimbolikusan testesíti meg a férfiérzelmek láthatóságát és elfogadását, a kék színnel pedig arra a rengeteg elfojtott belső könnyre utal, ami ha túlcsordul, bárkit elnyelhet, úgy, mint a Duna vize.