„Sicc innen!” – elküldte az újságírókat balatoni luxusnyaralójától a házi őrizetét töltő Schadl György

2025.04.16. 09:55
A Fővárosi Törvényszék engedélyével Schadl György siófoki luxusnyaralójában folytatja házi őrizetét, az ingatlan átépítését is vizsgálja egy külön vádirat az egykori bírósági végrehajtó ügyében. Emellett az egyik Mercedes is ott áll az udvarban, amelyről szeptemberben még azt nyilatkozta Schadl György, hogy nem tudja, hol van. Büntetőügye csaknem négy éve húzódik, amelyben Völner Pál is érintett, valamint Varga Juditot és Trócsányi Lászlót is kihallgatja tanúként az ügyészség.

A Fővárosi Törvényszék engedélyezte a korrupciós bűncselekményekkel vádolt Schadl György házi őrizeti helyszínének megváltoztatását, ezért február óta a siófoki luxusnyaralójában tölti bűnügyi felügyeletét − tudta meg a 24.hu.

A balatoni ingatlannal külön vádpont foglalkozik a 22 vádlottat felsorakoztató büntetőper vádiratában. Az ügyészség szerint ugyanis a nyaraló felújítása alatt eltértek az építési engedélytől. Információik alapján Schadl György 500 ezer forinttal próbált meg megvesztegetni egy kormányhivatalnokot, amit utóbbi ugyan elismert, de egy másik tanú úgy emlékezett, hogy nem is történt szabálytalanság. Ennek ellenére a két érintettet felfüggesztett börtönbüntetésre és pénzbírságra ítélték, amely jogerőre emelkedett.

Az újságírók Siófokra mentek, hogy Schadl Györgyöt kérdezzék arról, hogy vissza kell-e bontani a vád szerint szabálytalanul épült nyaralóját, azonban az egykori bírósági végrehajtó „Sicc innen!” felkiáltással zavarta el őket, és nem válaszolt a kérdéseikre. Udvarában azonban ott állt az a Mercedes, amely szeptemberben tett műszaki vizsgát, és a volt bírósági végrehajtó azt állította róla, hogy nem tudja, hol van.

A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar volt elnöke mintegy másfél éve került bűnügyi felügyeletbe, előtte pedig két évig volt letartóztatásban. Schadl György februárig a XI. kerületi villájában töltötte házi őrizetét. Szabó József, a Fővárosi Törvényszék sajtószóvivője elmondta, hogy a vádlottak bármikor kérhetik a házi őrizet helyszínének megváltoztatását, a bíróság pedig minden alkalommal mérlegeli a kérést. Továbbá az sincs megkötve, hogy ezt hány alkalommal tehetik meg, de megerősítette, hogy Schadl György házi őrizetének új helyszíne Siófokon van.

A Büntető törvénykönyv szerint a kiszabott szabadságvesztésbe be kell számítani az előzetes fogva tartás és a bűnügyi felügyelet teljes idejét, ebben az esetben egynapi szabadságvesztésnek négynapi házi őrizetben eltöltött idő felel meg, tehát így a volt bírósági végrehajtó négynaponta lefarag egy napot későbbi büntetéséből.

Mintegy négy éve húzódik a Schadl–Völner-ügy

Schadl György mellett Völner Pál volt igazságügyi államtitkár a korrupciós büntetőper másik fővádlottja, 2021 nyaráig legalább 83 millió forintot kapott a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnökétől. Az ügyészség megállapította, hogy Schadl György hét társával együtt megállapodott abban, hogy elérik, önálló bírósági végrehajtói kinevezést kapjanak, ezért cserébe osztalékot ajánlott fel végrehajtói irodájuk működéséből. Hat végrehajtó beismerte a bűncselekményt, őket jogerősen elítélték. Összesen több mint 924 millió forintot szerzett Schadl György a végrehajtóktól.

A volt bírósági végrehajtót és feleségét 2021. november 5-én fogták el a Ferihegyi repülőtér parkolójához vezető úton. A rendőrök több millió forintot és két diplomata-útlevelet foglaltak le tőlük. Később az eljárás során hatalmas vagyont foglaltak le a házaspárnál, aminek részbeni elrejtése miatt emeltek vádat Schadl felesége ellen is.

A két fővádlott ellen korrupciós és vagyon elleni bűncselekmények, valamint pénzmosás miatt emeltek vádat. Schadl Györgyre tíz év, míg Völner Pálra nyolc év börtönt kértek beismerés esetére.

Előbbire 200, utóbbira 25 millió forint pénzbüntetés kiszabását is indítványozták, továbbá mindkettőjüknél tíz év közügyektől eltiltást, a jogi végzettséghez kötött foglalkozástól végleges hatályú eltiltást kértek, valamint vagyonelkobzást a jogtalan gazdagodásuk erejéig. A pénzbüntetést azonban a börtönben keresett pénzzel könnyen ki tudja fizetni. Ugyanakkor a bíróság Varga Judit és Trócsányi László volt igazságügyi minisztert is tanúként hallgatja meg az ügyben.