Polt Péter új információkat közölt az újdörögdi gránátbalesettel kapcsolatban
További Belföld cikkek
-
Békés Márton: Fogalmunk sincs, mekkora szerencsénk van Orbánnal
- Berobban a kánikula, 39 fokos hőség várható
- Orbán Viktor a Védelmi Tanács ülése után: Három veszéllyel kell szembenéznünk
- A konfliktus fokozódásával kell számolni, Donald Trump ellentétes hatást ért el a támadással
- Holtan találtak egy 14 éves fiút a Mályi-tónál
Még március 21-én történt az a baleset a Magyar Honvédség újdörögdi gyakorlóterén, ahol egy kormánytisztviselő tenyerében felrobbant egy kézigránát, aki az eset miatt mindkét kezét elveszítette. A Honvédelmi Minisztérium másnap sajtótájékoztatót szervezett, amelyen Somogyi Zoltán vezérőrnagy elmondta, hogy mindenki önkéntesen, saját felelősségére vett részt a kiképzésen.
Kanász-Nagy Máté LMP-s országgyűlési képviselő április 2-án ezzel kapcsolatban fordult egy kérdéssel a legfőbb ügyészhez: „Hol tart a Magyar Honvédség újdörögdi gyakorlóterén súlyos sérüléssel járó tragédia ügyében folytatott büntetőeljárás?”
Polt Péter válaszában azt írta, hogy a Győri Regionális Nyomozó Ügyészség maradandó fogyatékosságot okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt rendelt el nyomozást.
A nyomozó ügyészség ez idáig szemlét folytatott le, tárgyi bizonyítási eszközöket foglalt le, valamint tanúkihallgatásokat és adatgyűjtést végzett. Az eljárás jelenlegi szakaszában a bűncselekmény megalapozott gyanújának kérdésében még nem lehet állást foglalni
– fogalmazott a legfőbb ügyész.
Tisztázta a helyzetet a Honvédelmi Minisztérium
A Honvédelmi Minisztérium helyreigazítást közölt a korábbi sajtóhírekkel kapcsolatban, miszerint nem kezdő résztvevőkkel történt a baleset, és a képzés sem a bevonulás utáni első napon zajlott. A Népszava birtokába jutott Adaptív Védelem program tájékoztatója szerint az ilyenfajta kiképzés mindössze 18 napból áll, ezzel szemben Gulyás Gergely azt nyilatkozta, hogy volt egy öt hónapos felkészülés, aminek a huszonötödik napján történt a tragédia. A lap további információi szerint a kormánytisztviselők egy része azért vállalhatta el a honvédelmi kiképzést, mert tartott az elbocsátástól. A Honvédelmi Minisztérium közlése szerint azonban a Népszava cikkében súlyosan félrevezető információk jelentek meg.
A szaktárca határozottan cáfolta, hogy a baleset a bevonulás utáni első „csapatösszevonási” napon történt volna. Mint írják, a kézigránátdobó gyakorlatot nem a március 21-én, kizárólag nőkből álló állomány hajtotta végre, hanem azok, akik tavalyi kiképzésüket idén a második fázissal folytatták.
Gulyás Gergely miniszter elárulta, beszélt az édesapával, valamint meglátogatta a hölgyet. A jogi szabályozás egyértelmű, „ez olyan, mint egy munkahelyi baleset, teljes körű kártérítési kötelezettsége van az államnak”. Az erről szóló levelet megírta, a családot tájékoztatta, írásbeli kötelezettségvállalás történt. A felelősségről közölte, amíg nem tudják megmondani, mi történt pontosan, addig nem tudják megmondani, kinek van felelőssége.