A parlament asztalán a tb-kiskönyv megszüntetésének törvényjavaslata
Semjén Zsolt és Pintér Sándor benyújtotta a tb-kiskönyv megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot. A javaslat szerint elektronikus rendszer váltaná fel a papíralapú kiskönyvet, legfőképpen a bürokráciacsökkentés érdekében.
A törvényjavaslat csökkentené a vállalkozások adminisztratív terheit, valamint az egészségügyi dolgozók munka- és pihenőidejére való tekintettel lehetővé válna „hogy a foglalkoztató elektronikus felületen tájékozódjon, hogy az egészségügyi dolgozó más egészségügyi szolgáltatónál milyen jogviszonyban és munkaidőben van foglalkoztatva”.
A Belügyminisztérium már egy április eleji közleményében beszámolt a tervéről. „Ez a változás nemcsak csökkenti a papírmunkát, hanem a digitális megoldásoknak köszönhetően az e-tb-kiskönyv gyorsabb, egyszerűbb és átláthatóbb ügyintézést tesz lehetővé minden érintett számára” – hívta fel a figyelmet.
A megszüntetés mellett szól az is, hogy a tb-kiskönyv tartalma nem minden esetben teljes körű, ugyanis egyes jogviszonyok (például: egyéni vállalkozói, társas vállalkozói jogviszony) nem szerepelnek benne, továbbá egyes esetekben az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai sem kerülnek bejegyzésre a tb-kiskönyvbe
– olvasható a Belügyminisztériumi közleményben. Ebben hangsúlyozzák, hogy kiemelt kormányzati cél a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése, amelynek része, hogy a digitalizáció eredményeként az államigazgatás adatbázisaiban rendelkezésre álló adatok ne kerüljenek újra bekérésre vagy dokumentálásra.