A Momentum vezetése nem indítaná a pártot jövőre a választáson

2025.05.12. 15:21
„A Momentum elnöksége a legutóbbi ülésén a nem indulás mellett foglalt állást” – jelentette be a párt a 2026-ban esedékes országgyűlési választásokról, rögtön leszögezve, hogy a végső szó a tagságé. A döntésre június elejéig kell várni.

Rövid közleményt adott ki hétfő délután a Momentum. Ebből kiderült, hogy a párt június eleji küldöttgyűlése dönt arról, hogy a Momentum indul-e a következő országgyűlési választáson.

„A Momentum elnöksége a legutóbbi ülésén a nem indulás mellett foglalt állást, de a végső szót ebben a rendszerváltás szempontjából is kiemelten fontos kérdésben a teljes közösség egységben fogja meghozni, majd a továbbiakban képviselni” – olvasható a közleményben.

Az első lépés megtörtént: a Momentum elnöksége elfogadta a kezdeményezésemet, hogy ne induljon a párt a 2026-os választásokon. De nem állhatunk meg félúton, az 500 millió forintos Rendszerváltó Alapról is dönteni kell. A végső szót a rendkívüli küldöttgyűlés mondja ki mindkettőről június 7-én

reagált a döntésre Fekete-Győr András.

A párt volt elnöke kifejtette: „Azért léptem politikai pályára, mert hiszek benne, hogy lehet másképp: hitelesen, tisztán, az ország szolgálatában. Hogy minden döntést ennek a mércének kell alárendelni. Aki a politikát hivatásnak tekinti, elsőként kell elutasítania a megélhetési politizálást. Ezért is örülök, hogy a Momentum Mozgalom elnöksége elfogadta a kezdeményezésemet, és úgy döntött, arra tesz javaslatot a június 7-i rendkívüli küldöttgyűlésének, hogy ne induljunk el a 2026-os rendszerváltó választáson. Hiszem, hogy ez a helyes, felelős és mindenekelőtt bátor lépés.”

Fekete-Győr András szerint ennyivel nem érhetik be: „A valódi rendszerváltás nem valósulhat meg pusztán azzal, hogy hátralépünk. Szükség van arra is, hogy aktívan, tevőlegesen elősegítsük a változást. Ezért javasoltam a párt parlamenti erőforrásaiból egy 500 millió forintos Rendszerváltó Alap felállítását is, amely egyértelművé tenné: a Momentum nemcsak beszél a rendszerváltásról, hanem aktívan tesz is érte. Ennek érdekében kezdeményeztem, hogy a Rendszerváltó Alapból a következő rendszerváltó missziókat támogassuk: 1. Segítsük a különböző ellenállási mozgalmakat, tüntetéseket, rendezvényeket, 2. Támogassuk a helyi rendszerkritikus sajtót, 3. Védjük meg és támogassuk az Orbán-rendszer politikai üldözötteit.”

A politikus úgy látja: „A Momentum nem tartozhat a megélhetési pártok közé, ezért a párt rendelkezésére álló erőforrásokat láthatóan, értelmesen és eredményesen kell felhasználnia a változás érdekében. Vannak helyzetek, amikor egyet hátra kell lépnünk ahhoz, hogy Magyarország kettőt léphessen előre. Most egy ilyen pillanathoz érkeztünk. De ahhoz, hogy ez valódi változást jelentsen, cselekedni is kell.”

A párt helyzetét taglaló elemzésünket itt olvashatja.

„Magyarországnak nincs több ideje a változásra várni

A Momentum bejelentése után nem sokkal Tóth Endre, a párt egyik képviselője a közösségi médiában közölte, hogy nem indul 2026-os országgyűlési választáson. Mint írta, szerinte a rendszerváltás érdekében egyéni áldozatokat kell hozni, és hozzátette azt is, hogy a változást akaró választók egyértelműen a Tisza Párt kezébe helyezték a kormányváltás feladatát az egyéni körzetek döntő többségében.

Annyit pedig nem ér a mandátumom, hogy a körzet fideszes győzelmét és ezzel a rendszerváltás ügyét kockáztassam érte

– jegyezte meg.

„Magyarországnak nincs több ideje a változásra várni. Az elmúlt 15 év fideszes túlhatalma a szakadék szélére lökte szeretett hazánkat. Olyan új erkölcsi mélységeket jár meg nap mint nap a hatalom, ami évtizedekre mérgezte meg mindannyiunk lelkét. A pusztító propaganda magyart fordít magyar ellen, átírja a történelmünket, szembefordít szövetségeseinkkel és elfedi a hétköznapok borzasztó valóságát” – írta.

Előzmények

Először Hajnal Miklós, a párt országgyűlési képviselője – aki Hegyvidéken egyéni mandátumot nyert 2022-ben – jelentette be, hogy 2026-ban nem indul újra a tisztségért. Tette mindezt azután, hogy Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke jelezte, egyéniben az eddig Hajnal Miklós képviselte választókerületben áll rajthoz.

Bedő Dávid, a párt frakcióvezetője, az elmúlt időszak tüntetéseinek rendszeres résztvevője április végén már arról beszélt, hogy szerinte a Momentum nem lesz ott a következő ciklusban a parlamentben, ő pedig a képviselői után kampánytanácsadói pályára készül.

A következő lépés Orosz Annáé volt, aki Budapest 2-es számú választókerületében nyert egyéni mandátumot 2022-ben. A politikus május 5-én tette közzé, hogy lemond országgyűlési képviselői pozíciójáról, és 2026-ban sem indul.

Mindezek után érkezett Fekete-Győr András meglehetősen radikális javaslata. A párt volt vezetője május 7-én közölte, rendkívüli küldöttgyűlést kezdeményez. Célja, hogy a Momentum ne induljon a 2026-os választásokon, helyette állítson fel egy 500 millió forintos Rendszerváltó Alapot.