„Ruszkik, haza!” – Hadházy Ákos a Külügyminisztériumhoz vonult a tüntetőkkel

További Belföld cikkek
- Orbán Viktor rendkívüli biztonsági intézkedéseket rendelt el a közel-keleti helyzet miatt
- Lázár János szerint a Holvanavonat.hu adathalász oldal, amire Vitézy Dávid hevesen reagált
- Veszélybe került a biztonságos ivóvízellátás több Pest vármegyei településen is
- Karácsony Gergely bejelentette, honnan indul a Budapest Pride
- Munkahelyének mosdójában szülte meg, majd megölte csecsemőjét egy jászsági nő
Hadházy Ákos május 13-án, kedden folytatja tüntetéssorozatát, a független országgyűlési képviselő ezúttal is a Ferenciek terére jelentett be demonstrációt. Az esemény leírásában a politikus úgy fogalmazott, hogy „a gyülekezési jog korlátozása és a kínai típusú megfigyelőállam bevezetése ellen” tiltakoznak.
20:30: A honvédelmi tárcánál civilek mondtak beszédeket, majd a Honvédelmi Minisztérium előtti tüntetés szervezője bejelentette, hogy mára befejezik, 20:30-ig volt megbeszélve a rendezvény a rendőrökkel.
Ezzel tudósításunk is véget ért, köszönjük, hogy velünk tartottak!
19:56: Néhány tucat tüntető van a Honvédelmi Minisztérium előtt, ahol Hadházy Ákostól függetlenül is volt egy bejelentett demonstráció.
19:42: A Lánchíd után a Margit hídon is zavartalanul, a járdán sétáltak át a tüntetők, így visszatértek a pesti oldalra. A Külügyminisztériumig tartó egységes vonulás helyett kisebb-nagyobb csoportokra szakadtak.

19:33: A tüntetők egy része a Külügyminisztériumtól a Margit hid irányába vonul.
19:24: Hadházy Ákos a Külügyminisztériumnál újra elmondta, ahhoz kevesen vannak, hogy ma visszavonják a gyülekezési törvény módosítását, viszont ahhoz elegen, hogy ne hagyják abba. A politikus újra felemlegette a román elnökválasztást, valamint Orbán Viktor tihanyi beszédét, emellett a kormány Balkán-politikáját is kritizálta. A képviselő beszéde végén megköszönte a részvételt, de jelezte, aki akar, tartson vele a Honvédelmi Minisztériumhoz.

19:11: A demonstrálók megérkeztek a Külügyminisztériumhoz. Az épület főbejáratánál rendőrök sorakoznak.
„Ruszkik, haza” – skandálják a tüntetők.
18:52: „Nem hagyjuk abba!” – skandálják a tüntetők, miközben a rakparton vonulnak. Az autós közlekedést továbbra sem akadályozzák, de a villamosokat lassítják, sokan a síneken sétálnak.

18:37: A tüntetők fennakadások nélkül átsétáltak a Lánchídon, már Budán, a rakparton vonulnak a külügyi tárca irányába.
18:21: A néhány száz tüntető megérkezett a Lánchídhoz, a járdán igyekeznek átmenni a budai oldalra. A rendőrök egyelőre nem állják útjukat.
17:54: A tüntetők a Ferenciek teréről indulva, a járdán sétálva, az Astoriát érintve hamarosan a Deák Ferenc térre érnek.

17:45: Hadházy Ákos beszéde után a tüntetők a zebrán átkelve, a járdán indultak útnak. A forgalmat ideiglenesen akadályozzák. Nagyon lassan érnek át a zebrán, viszonylag nagy a torlódás a Kossuth Lajos utcában. Egyelőre távolodunk a külügytől, lehet, hogy Hadházy Ákos megint eltévedt.
17:30: Hadházy Ákos az ukrán–magyar kémügyről többek között úgy vélekedett, „a kormány próbálja eszkalálni a helyzetet, kialakítani azt a bizonyos zavarost, amiben könnyű halászni”. A politikus az ukrán vádakat súlyosnak nevezte.

A képviselő azt is „súlyos történetnek” tartja, amit Orbán Viktor mondott a romániai elnökválasztásról, valamint George Simionról. Hadházy Ákos úgy látja, a kormányfő szembeköpte az erdélyi magyarságot, ugyanakkor Magyar Péter Nagyváradig tartó sétáját jó kiállásnak nevezte.
Hadházy Ákos a Ferenciek teréről a Külgazdasági és Külügyminisztérium épületéhez sétálna.
17:22: Hadházy Ákos színpad híján egy sámlira állva beszélt a tüntetőkhöz. „Szemre körülbelül annyian vagyunk, mint a múltkor. Tehát kevesen ahhoz, hogy visszavonják ezt a törvényt, de elegen ahhoz, hogy ne hagyjuk abba” – jelentette ki a független országgyűlési képviselő.
A politikus úgy vélekedett, hogy lesznek még többen is. Hadházy Ákos szerint „kizökkentették a hatalmat”, elakadt a tavaszi nagytakarítás.
„Nem hagyjuk abba” – skandálták a résztvevők a képviselő beszéde közben.
Hadházy Ákos leszögezte, hogy amíg néhány ember itt lesz, addig nem hagyják abba. Az is lehet, hogy jövő héten néma tüntetést tartanak, ahogy az is elképzelhető, hogy újra több felszólalót hív az eseményre.

17:10: A tüntetés hivatalos kezdetére az eddigi demonstrációk közül talán most gyűltek össze a legkevesebben. A hangulat békés, a kisebb csoportokban beszélgető résztvevők a Ferenciek terét sem töltik meg.
Lassan két hónapja zajlanak a tüntetések
Az Országgyűlés többsége március 18-án sürgősségi eljárásban, feszült vita után megszavazta a gyülekezési jogot érintő, a Pride korlátozását, tiltását lehetővé tévő javaslatot. A szavazás botrányba fulladt, amikor momentumos képviselők – valamint Hadházy Ákos – füstgyertyákat gyújtottak az ülésteremben.
A tiltakozás ezután a parlamenten kívülre került:
- A Momentum március 18-án tüntetést tartott a Kossuth Lajos téren, ahol felszólalt Hadházy Ákos is. A független országgyűlési képviselő buzdítására a résztvevők a Margit hídhoz vonultak, ahol hídlezárás és többórás patthelyzet alakult ki a rendőrökkel.
- Március 25-én újra demonstráltak ugyanebben az ügyben, a Ferenciek teréről indulva aznap este négy hidat is le kellett zárni a tüntetők miatt. A megmozdulás végül az Alkotmány utcában ért véget, ahol a rendőrök elzárták a lehetséges útvonalakat a vonulók elől.
- A következő, szintén Hadházy Ákos által szervezett tüntetés április 1-jén volt, amikor is újra hidakat foglaltak el a demonstrálók.
- Április 8-a sem maradt demonstráció nélkül, a tüntetők három hídig jutottak, de a rendőrök gyorsan visszaszorították őket. Az Erzsébet hídon többen hajnali 4-ig maradtak.
- Április 15-én több mint 24 órás tüntetésbe kezdtek a demonstrálók Hadházy Ákos vezetésével, ennek keretében sokan a Karmelita kolostor előtt aludtak.
- Május elsején pedig a Kossuth térre hívott össze tüntetést Hadházy Ákos, amiből végül a Momentum vezetésével lett félig-meddig hídfoglalás.
- Május 6-án sem maradt el a demonstráció, a tüntetők aznap a Magyar Tudományos Akadémia épületéhez vonultak.
Blokáddal is próbálkoztak
Az Országgyűlés április 14-i ülésén került napirendre az Alaptörvény tizenötödik módosítása, aminek tartalmáról itt írtunk bővebben. A javaslat érintette a gyermekvédelmet, a kábítószer-ellenes küzdelmet, valamint a kettős állampolgárság felfüggesztésének lehetőségét is.
A Momentum az Alaptörvény-módosításról szóló szavazás előtt próbálta blokád alá vonni a Parlament épületét, de – ahogy arról tudósításunkban beszámoltunk – a rendőrök gyakorlatilag elcipelték az erre készülő képviselőket. A szavazást az ülésteremben molinóval és kürttel zavarták meg, viszont a képviselők többsége így is támogatta az Alaptörvény tizenötödik módosítását, miközben a Kossuth Lajos téren tüntetők gyülekeztek.
(Borítókép: Szollár Zsófi / Index)