- Belföld
- nemzeti választási bizottság
- népszavazás
- referendum
- ukrajna
- európai unió
- karácsony
- munkaszüneti nap
Hamarosan eldőlhet, hogy egy nappal kevesebbet kell-e dolgoznunk
További Belföld cikkek
-
Ismét fennakadások várhatók a budapesti közlekedésben, indul a nagykörúti villamosvonalak felújítása
- Felszólította a Fidesz-frakció Aranyosi Pétert, hogy távozzon a magyar közéletből
- Egymásnak estek a képviselők a parlament rendkívüli ülésén: „Mucsai módon gyalázzák egymást”
- Orbán Viktor bejelentette, mennyivel segíti Magyarország a székelyföldi árvízkárosultakat
- Új hivatalt hoz létre a kormány, ilyenre eddig még nem volt szükség
A Demokratikus Koalíció az alábbi kérdésfeltevéssel kezdeményezett népszavazást: „Támogatja-e Ön, hogy Ukrajna a csatlakozási feltételek teljesítése esetén az Európai Unió tagja legyen?”
A Gyurcsány Ferenc távozásával épp elnökválasztásra készülő párt korábbi közleményéből kiderült, a referendum megvalósulása esetén az igenek mellett kampányolna: „A Demokratikus Koalíció a csatlakozási feltételek teljesítése esetén támogatja Ukrajna EU-csatlakozását, és nem félünk erről megkérdezni az embereket sem.”
A DK azt is megjegyezte, hogy „amíg a jobboldali pártok a saját kamukonzultációikkal voltak elfoglalva, aminek a végén azt mondanak be eredménynek, amit csak akarnak, addig mi azt tettük, amit egy demokratának tennie kell: valódi, országos népszavazást kezdeményeztünk Ukrajna EU-csatlakozásáról”.
A párt a „kamukonzultációk” kifejezés alatt vélhetően a kormány véleménynyilvánító szavazására, valamint a Tisza „Nemzet hangja” című kezdeményezésére gondolt. A Tisza közlése szerint a szavazásukon résztvevők 58,18 százaléka támogatja Ukrajna uniós tagságát. A közvélemény-kutatási adatok különböző számokat mutatnak a kérdés megítéléséről, erről itt írtunk bővebben.
Karácsonyi munkaszünet?
A Jobbik újra napirendre emelné a már bejáratott témáját az alábbi kérdéssel: „Egyetért-e Ön azzal, hogy december huszonnegyedike munkaszüneti nap legyen?” A Kúria korábban megtagadta az ugyanilyen tartalmú népszavazási kezdeményezés hitelesítését többek között azzal az érveléssel, hogy „a kérdésben való népszavazás törvénysértő állapotot eredményezhetne, egyértelműen következne belőle az Alaptörvény módosítása, továbbá a kérdés megfogalmazása nem felel meg a választópolgári és a jogalkotói egyértelműség követelményének”.
A párt törvényjavaslat formájában többször is az Országgyűlés elé vitte az ügyet. A frakcióból azóta távozott Balassa Péter az egyik előterjesztésben úgy fogalmazott, „a magyar társadalom régóta várja, hogy – hét európai államhoz hasonlóan – hazánkban is munkaszüneti nap legyen december 24. napja. Mi sem mutatja jobban ennek fontosságát, mint hogy minden évben, amikor munkanapra esik 24-e, akkor le kell dolgozni egy szombati napon.”
Balassa Péter a javaslat indoklásában kitért arra is, hogy „nem új keletű ezen javaslat: a Jobbik már 10 éve kezdeményezte, azonban a kormány sosem támogatta a jelen szabályozás megváltoztatását. 2022 óta hat alkalommal szavazta le a kormánypárti többség, ami jól mutatja, hogy már az élelmiszerláncok is családbarátabbak a valóságban, mint a magát ezzel a jelzővel illető Fidesz-kormány.”
Korlátoznák a miniszterelnöki ciklusok számát
A Nemzeti Választási Bizottság további két népszavazási kezdeményezésről is dönt, amelyeket magánszemélyek nyújtottak be, így szólnak:
- „Akarja-e Ön, hogy Magyarország törvényben szabályozza a Covid–19 betegség elleni védőoltások felvételének visszautasítása miatt a honvédség által leszerelt magyar katonák kárpótlását?”
- „Egyetért Ön azzal a javaslattal, hogy Magyarországon – hasonlóan más országok gyakorlatához – egy személy legfeljebb kétszer tölthesse be a miniszterelnöki tisztséget?”
Az utóbbi javaslatot – más megfogalmazásban, de tartamilag egyező módon – már a Momentum is benyújtotta referendumként. Az NVB akkor azzal az érveléssel utasította el a hitelesítést, hogy népszavazásra bocsátott kérdés nem irányulhat az Alaptörvény módosítására, és burkoltan sem foglalhat magába alkotmánymódosítást.