Döntött a bizottság, alkotmánybíró lehet Polt Péterből és Hende Csabából
További Belföld cikkek
-
Meghallgatta Magyar Pétert az Európai Parlament a mentelmi ügyében
- Térképháború: Itt a vonat, hol a vonat?
- Lövöldözés volt Berekfürdőn, tettlegességig fajult egy szóváltás
- Ittas ámokfutásáért emeltek vádat egy budaörsi sofőr ellen
- A rendőrség szerint nem történt bűncselekmény a Mi Hazánk eseményén, ahol náci jelképek is feltűntek
Sebián-Petrovszki László, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője az Igazságügyi Bizottság ülése után az alkotmánybíró-jelöltek meghallgatásáról számolt be online sajtótájékoztatóján − írta a párt sajtóközleményében.
Mint azt a politikus elmondta: Polt Péter semmilyen konkrét, korrupcióval kapcsolatos kérdésre nem válaszolt, noha példákat sorolt fel arról, hogy a DK az elmúlt években milyen feljelentéseket tett a különböző korrupciós ügyekben, és ő mint legfőbb ügyész „hogyan akadályozta meg, hogy bármiféle nyomozás, vizsgálat induljon az ügyekben”.
Mint a képviselő állítja, Polt Péter arra hivatkozott az ülésen, mielőtt a Fidesz–KDNP szavazataival jelöltté vált, hogy őt alkotmánybírósági tagjelöltként hallgatta meg a bizottság, ezért most nem beszélhet az ügyészi munkájáról, legfeljebb jogelméleti kérdésekről és az alkotmányos ügyekről.
Polt Péter visszautasította, hogy ő „a Fidesz hű pártembereként azért kapja az alkotmánybírósági tagságot, esetleg az alkotmánybíróság elnöki pozícióját, mert kiszolgálja a Fideszt” − tette hozzá Sebián-Petrovszki László.
A vita ellenére a Fidesz és a KDNP egyhangúlag megszavazta nemcsak Polt Pétert, hanem Hende Csabát is, a két Fidesz–KDNP-jelölt így megy tovább a parlament ülésére, és ne legyen kétségünk, hogy a Fidesz alkotmánybírósági tagot csinál belőlük, Polt Péterből akár alkotmánybírósági elnököt is
− fogalmazott a bizottság alelnöke, hozzátéve: ezzel több mint egy évtizedre bebetonoznák, hogy az Alkotmánybíróság a Fidesznek kedvező döntéseket hozzon, egy új fideszes legfőbb ügyész jelölésével pedig a jogszabályok szerint több mint két választási cikluson túl is hatással lesznek arra, hogy miből lesz vizsgálat Magyarországon, és milyen nyomozások indulnak.
„Ez a felháborító, ezért tiltakoztam ma az igazságügyi bizottság ülésén” − zárta online sajtótájékoztatóját a DK képviselője.
Korábban beszámoltunk róla, hogy csütörtökön jelentette be a Fidesz-frakció, hogy Polt Péter legfőbb ügyészt és Hende Csaba parlamenti képviselőt, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnökét jelölte az Alkotmánybíróság tagjának. Előbbiről azt feltételezik, hogy akár a testület elnöke is lehet.
Az Alkotmánybíróság csak 12 taggal működik, ugyanis Sulyok Tamás köztársasági elnökké választása óta nem vettek fel új tagot, az ideiglenes elnöki pozíciót ellátó Juhász Imre megbízatása pedig lejárt. Az új legfőbb ügyész lehetséges személyéről az alábbi cikkünkben írtunk.