Szigorítanának az állatvédelmi szabályokon, 100 ezer forinttal büntetnék az állatok társaságában történő koldulást
További Belföld cikkek
-
Két tűzeset rázta meg Budapestet, egy ember meghalt
- Schmidt Mária keményen odaszólt a Nyugatnak: Az egész egy nagy kamu cucc volt
- Novák Katalin először jelent meg nyilvánosan lemondása óta: Pokoli másfél év van mögöttem
- Jachtot, luxusautókat és több száz millió forint készpénzt foglalt le a NAV a nagybani piaci adócsalási ügyben
- Lezárult az újdörögdi vizsgálat: hibátlan volt a kézigránát, mégis felrobbant a tisztviselő kezében
Óvádi Péter, a Fidesz Országgyűlési képviselője benyújtotta azt a törvényjavaslatot, ami az állatok védelme érdekében szigorítaná a Büntető Törvénykönyvet (Btk), a 2012. évi II. szabálysértésekről, illetve az 1998. évi XXVIII. évi állatok védelméről és kíméletéről szóló törvényeket.
A Btk. 244. paragrafusa úgy módosulna, hogy súlyosbító körülménynek számítana, és akár három évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető lenne, ha az állatkínzást ebrendészeti telephely vagy állatmenhely működtetése során követik el. 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztés járna azokban az esetekben, ha az előbbit tíznél több állat kínzásával követik el.
Szintén ez a paragrafus egészülne ki azzal, hogy aki a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló jogszabályban meghatározott kor előtt kölyköket anyjuktól leválasztva, kereskedelmi mennyiségben (minimum 5 kölyök) az országba behozza, kiviszi, átviszi, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A jelenleg hatályos szabálysértésekről szóló jogszabály 185. paragrafusa szerint tilos a koldulás gyermekkorú személy társaságában, közterületen vagy nyilvános helyen leszólítgatással, illetve házról házra járva. A képviselő most ennek a törvénynek az első, gyermekekre vonatkozó bekezdését szigorítaná az állatokra vonatkozó tiltással. Ha elfogadják, a szabálysértőket 100 ezer forinttal lehetne büntetni.
Az állatok védelméről szóló jogszabály több pontban is változna. A 8/A. paragrafusát, ami jelenleg szigorú feltételekhez kötve ugyan, de ad lehetőséget élő állatok nyereményjáték díjaként történő kisorsolására, Óvádi teljes tilalommá változtatná. Az indoklás szerint erre azért van szükség, hogy ne lehessen azokra élettelen tárgyként tekinteni, illetve a tapasztalatok alapján a győztesek sokszor nincsenek felkészülve az állatok megfelelő tartására.