A könyvfóliázásokkal veszi egy kalap alá a kormány az energiaitalokat
További Belföld cikkek
- Vízbe fulladt egy hatéves kislány a Palatinus strandon
- Fürdési tilalmat rendeltek el a Velencei-tó egy szakaszán
- Villanyoszlopnak ütközött és kirepült autójából egy sofőr Jármiban
- Janklovics Péter: Annyit sikerült kinyögnöm, hogy eddig az anyjában lakott
- Nagyon erős UV-B sugárzásra kell számítani vasárnap, akár 15 perc alatt is leéghetünk
Megérkezett a Magyar Közlönybe a 18 éven aluliak számára energiaitalokat tiltó kormányrendelet részletes tervezete. A rendelet pontosan meghatározza, hogy mely összetevőkkel rendelkező italt tilos árusítani és vendéglátóhelyen kiszolgálni a fiatalokat, viszont a fogyasztást igazából nem tiltja – ha más veszi meg nekik.
A tervezet szerint nem vehetnek a 18 éven aluliak olyan termékeket, amelyek 15 milligramm/100 milliliter mennyiséget meghaladó mértékben tartalmaznak bármely, a metil-xantinok (koffein) csoportjába tartozó vegyületet, vagy metil-xantint és
- ginszenget,
- L-arginint,
- inozitolt,
- glükuronolaktont,
- taurint.
Érdekesség, hogy a Magyar Energiaital Szövetség legfrissebb felmérése szerint a 18 alattiak koffeinbevitele egyáltalán nem energiaitalból, hanem teából, szénsavas üdítőből és leginkább kávéból származik. Míg energiaitalból 8,2 milligrammot, addig kávéból naponta ennek csaknem hatszorosát, 48,6 milligrammot visz be a szervezetébe egy átlagos kamasz.
A tanulmány egyébként kihangsúlyozza, hogy a naponta még egészségesnek mondott koffeinmennyiség 400 milligramm, miközben
egy energiaital mindössze 32,5–80 milligramm koffeint tartalmazhat.
Így ahhoz, hogy az egészségügyi határérték felett fogyasszon valaki, minimum 5 dobozzal kéne meginnia naponta, holott minden dobozon így is felhívják a figyelmet az ajánlott fogyasztási mennyiségre, ami általában 1 doboz szokott lenni.
A tervezetben szereplő 15 milligramm/100 milliliter egyébként a népegészségügyi termékadóról szóló jogszabály alapján az a mennyiség, amely alatt egy ital már nem is számít energiaitalnak, csak üdítőnek, tehát ha le akarjuk fordítani, akkor az összes energiaital tiltva van a fiatalok számára, nincs kivétel.
Tiltás, tiltás, tiltás
A tervezethez nagyon hasonló kormányrendelet-tervezet már 2024 májusában is megjelent, viszont azt egy EU-s notifikációs eljárás miatt nem léptethették életbe, ezért kellett csaknem egy évet várnia a kormánynak, hogy újra próbálkozhasson. Abból az derült ki, hogy a korlátozás 1,681 millió 18 év alatti fiatalt – köztük csecsemőket és óvodásokat is – érint, továbbá 17 energiaital-gyártó és -forgalmazó vállalkozást – szúrta ki a HVG.
Szintén kitértek arra, hogy az energiaital így egy kategóriába esik majd az alkohollal és a könyvek fóliázásáról szóló rendelettel, amely a 2009-es rendelet 20-as paragrafusának lesz kiegészítése.
A kormány egyébként 2023 őszén kezdte meg a tervezet kidolgozását, de nem ez volt az első, hogy felmerült az igény egy ilyesfajta korlátozás iránt. 2012-ben a kormány már dolgozott ilyesmin, de abból végül népegészségügyi termékadó lett, 2015-ben pedig a DK javasolta, hogy szükség lenne egy ilyen korlátozásra. Akkor a kormány félretette a javaslatot, majd 2024-ben beterjesztette sajátként a KDNP.
Ezzel pedig az iskolákból is kiszorulnak az energiaitalok, hiszen a tavaly szeptemberben érvénybe léptetett kormányrendelet szerint minden olyan tárgy tiltólistás, amit 18 éven aluli személy nem vásárolhat meg. Tehát eddig még ki lehetett játszani a szabályt, viszont innentől már nincs kegyelem, az iskolaudvarok eldugott zugaiból is kiszorul a népszerű folyadék.
Zacher Gábor véleménye szerint ez a tiltás csak akkor lehet hatékony, ha mellé egy felvilágosító kampány is társul – erről viszont egyelőre még nincs szó.