
A Leporolt akták - Perben a XX. századdal című kötet negyven bírósági ügyön át mutatja be történelmünket az első világháborútól a rendszerváltozás utáni évekig.
MEGVESZEM
Kósa Lajos fideszes képviselő május 13-án nyújtotta be a parlamenthez az anyakönyvezhető utónevekkel összefüggésben egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatát, amelynek célja „a magyar utónévjegyzékben nem szereplő utónevek felvételével, valamint az utónévjegyzék összeállításával kapcsolatos szabályok módosítása a magyar utónévkincs megőrzése érdekében”.
A kormánypárti honatya szerint az utónévkincs a nemzeti identitás részét képezi. Kifejezi az adott nemzet vagy nemzetiség összetartozását, hordozza annak nyelvi kultúráját és hagyományait. Ezért a törvényjavaslat az utónévkincs jelentőségének megerősítése érdekében – a korábbi intézeti honlapon való közzététel helyett – miniszteri rendeleti szintre emeli mind a magyar, mind a nemzetiségi utónévjegyzékek közzétételét. A nemzetiségi utónévjegyzékeket a miniszter az érintett nemzetiségi önkormányzatok állásfoglalására tekintettel állítja össze.
Az új szabályozás alapján a magyar utónévjegyzéket a kultúráért felelős miniszter rendeletben állapítaná meg.
De a kultúráért felelős miniszter felelne az utónévjegyzék időszakos felülvizsgálatáért is. Ugyanakkor a Nyelvtudományi Kutatóközpont továbbra is elvégezné azt a tudományos munkát, amely során véleményt adna az utónevek utónévjegyzékbe való felvehetőségéről, azonban álláspontját a jövőben a kultúráért felelős miniszternek küldené meg.
Az utónévjegyzék összeállítása a következő elvekre épülne:
Jelenleg a szülők által meghatározott sorrendben legfeljebb két, a gyermek születési nemének megfelelő utónevet lehet anyakönyvezni a Nyelvtudományi Kutatóközpont honlapján megtalálható női és férfi utónevek listájából. Az utónévkereső az ez év májusáig alkalmasnak minősített 4698 utónevet tartalmazza.
A leggyakoribb magyar keresztnevek (pontosabban: első utónevek) 2025. január 1-jén frissített jegyzéke alapján a nőknél évek óta verhetetlenek a Máriák (252 109), az Erzsébetek (190 204), a Katalinok (164 588), az Évák (151 889) és az Ilonák (119 612). Őket a Zsuzsannák, Annák, Andreák, Juditok és Ágnesek követik. A férfiaknál a Lászlók (263 839) a listavezetők, az Istvánok (232 637), a Józsefek (201 494), a Zoltánok (196 186) és a Jánosok (178 046) előtt.
a 2024-ben született gyermekek utónevei szinte köszönőviszonyban sincsenek a leggyakoribb magyar keresztnevek listájával.
A női nevek közül az Anna, a férfiakénál a Dániel tudta csak tavaly is tartani a lépést.
A lányoknál évekig a Hanna vezette a listát, de 2024-ben trónfosztás történt: a Luca (824) beelőzte a Hannát (808). A képzeletbeli dobogó harmadik fokára a Zoé (786) lépett, az Annát (742), az Emmát (720), a Lénát (683), az Olíviát (646), a Laurát (483) és az Alízt (470) megelőzve. Még éppen befért a top 10-be a Kamilla (460) is.
A Nyelvtudományi Kutatóközpont szerint a női nevek körében egyre elterjedtebbek az összetett női keresztnevek. Az ilyen típusú nevek bejegyzését akkor javasolják, ha a kért alak elterjedt a nemzetközi névanyagban, illetve hangzása és írásmódja alapján beleillik a magyar névanyagba (például Elizabella, Hannaléna, Miabella). Az olyan összetett női neveket, amelyek egyik tagja magyar névalkotás eredménye, abban az esetben javasolják bejegyzésre, ha az egyik tagja az Anna vagy Hanna, illetve ha bizonyítható a névalak korábbi megléte a magyar névrendszerben.
A fiúknál három éve a Dominik (1267) vezeti a listát. Mögötte az Olivér (1079) és a Levente (1022) következik. A top 10-be került még a Marcell (919), a Milán (901), a Máté (869), a Bence (867), a Noel (862), a Dániel (776) és a Benett (770).
(Borítókép: Shutterstock)
A Leporolt akták - Perben a XX. századdal című kötet negyven bírósági ügyön át mutatja be történelmünket az első világháborútól a rendszerváltozás utáni évekig.
MEGVESZEM