Benyújtották a törvényjavaslatot, amivel korlátozni lehet a településre költözéseket
További Belföld cikkek
-
Olyan demonstráció volt a Parlamentnél, amilyet még nem láttunk
- Orbán Viktor: Biztos, hogy nem fizetünk az újabb brüsszeli hülyeségért
- Tűz ütött ki egy munkásszállón a X. kerületben
- Súlyos és életmentő szívműtéten esett át Ujhelyi István
- Törvényt sértett Varga Zs. András, amikor felfüggesztett egy kúriai bírót
„A túlzott mértékű lakosságbővülés vagy a tömeges ingatlanvásárlás több településen a fiatalok kiszorulását és a település jellegének sérülését vagy elvesztését eredményezték. Az új jogi eszközökkel a közösségek hatékonyabban védhetik meg életformájukat a kívántnál nagyobb mértékű betelepülés és ingatlanvásárlások negatív hatásaival szemben” – áll a törvényjavaslatban, amelyet Navracsics Tibor dolgozott ki, de kedden éjjel Semjén Zsolt nyújtott be a parlament elé.
Ahogy arról egy korábbi cikkünkben írtunk, az önazonosság védelméről szóló törvényjavaslatnak az a célja, hogy a települések szabályozhassák a betelepülést, valamint szabályozzák a településen kívülről érkezők ingatlanvásárlásait. Ez az önkormányzatoknak akár többmilliós helyi adónövekedést hozhat, ugyanakkor a lakás- és háztulajdonosoknak hátrányokat is okozhat, amennyiben korlátozzák a lakások adásvételét. Navracsics Tibor korábban arról beszélt, hogy a törvényt nem lehet majd arra használni, hogy azzal csökkentsék egy település lélekszámát. Ha egy település már most túlnépesedett, akkor maximum annyit tehet, hogy a jelenlegi lélekszámban állapítja meg ezt a határt.
A törvényjavaslat szerint az alábbiak teljesülése esetén mentesül a tilalom alól az a személy, aki
- a településen lakóhellyel vagy ingatlantulajdonnal rendelkező személy hozzátartozója, továbbá aki az adott településről származik;
- bizonyíthatóan élt a településen 12 hónapot a születését követő 10 évben maga vagy egy hozzátartozója;
- állami vagy önkormányzati foglalkoztatottként, vagy egyéb munkavégzés miatt költözik a településre;
- elemi csapás vagy baleset miatt otthontalanná vált;
- az egyház vagy egyházi jogi személy alkalmazottja;
- a településen működő köznevelési vagy felsőoktatási intézmény tanulója vagy hallgatója;
- a településen hitéleti, egészségügyi, sport, szociális, gyermek- és ifjúságvédelmi vagy
- büntetés-végrehajtási intézményben vagy intézetben él.
Az önkormányzat kizárólag abban az esetben jogosult a törvény szerinti jogvédelmi eszköz alkalmazására, ha rendeletében megállapította kívánt lakosságszámát, és lakosságszáma elérte vagy meghaladta ezt a küszöböt. Az önkormányzat a jogvédelmi eszköz alkalmazása érdekében a lakcímnyilvántartás adatai alapján nyomon követheti a település lakosságszámának alakulását.