Kocsis Máté ukrán hírszerzők nevét tette közzé a kémbotrány után

2025.05.14. 13:51
Egy hónappal korábban készültek az állítólagos magyar kémek elfogásáról készült felvételek, amivel Ukrajna lejárató kampányba kezdett Magyarország ellen, hogy azt a látszatot keltsék, Magyarország háborúra készül Ukrajna ellen – erről beszélt Kocsis Máté a Nemzetbiztonsági Bizottság ülése után. A Fidesz frakcióvezetője megnevezett három ukrán hírszerzőt, a kárpátaljai kémbotrány felvételeiről pedig elárulta, hogy azok egy hónappal korábban készültek.

 „A magyar szolgálatok már régóta érzékelnek intenzív ellenérdekű tevékenységet az ukrán szolgálatok részéről” – jelentette ki Kocsis Máté a Nemzetbiztonsági Bizottság ülése után tartott sajtótájékoztatón, kiemelve, hogy az ott elhangzottak többségét ötven évre titkosították az ügy fontosságára és érzékenységére hivatkozva.

A 444 szerint a titkosítások közé azonban nem tartozik azoknak az ukrán hírszerzőknek a neve, akiket Magyarország kiutasított az országból:

  • Juroj Kenicsi,
  • Dmitro Kisfalusi,
  • Szerhij Alekszandronov.

A Fidesz parlamenti frakcióvezetője a pénteki, Kárpátalján történt „kémakcióról” elárulta, hogy az arról készült felvételeket az ukrán fél már egy hónappal korábban rögzítette. Az, hogy ezeket a „kényes információkat előzetes egyeztetés nélkül” közzétették, oda vezetett, hogy a magyar szolgálatoknak is lépniük kellett – jelentette ki Kocsis Máté. Hangsúlyozta, az akció egy összehangolt kampány Magyarország ellen.

„Világosan látszik, hogy a teljes akció politikai lejárató akció, ugyanis az ukrán fél semmilyen hivatalos protokollt nem tartott be” – fogalmazott, hozzátéve, szerinte ezekkel a képsorokkal azt a hatást akarták elérni, hogy Magyarország háborúra készül Ukrajna ellen. A sajtótájékoztatón szóba került a Tisza Párt is; Kocsis Máté úgy fogalmazott,

a párt Ruszin-Szendi Romulusz vezetésével az ukrán fél kezére játszott azzal, hogy egy „összevágott felvételen” támadták a honvédelmi minisztert egy nappal a kémbotrány kirobbanása előtt.

A volt vezérkari főnökkel kapcsolatban közölte, jelenleg is folynak a vizsgálatok az ukrajnai kapcsolatait illetően. Barthel-Rúzsa Zsolt a vizsgálatokat megerősítve felidézte, hogy a Honvédelmi Minisztérium korábban kikérte a NATO-tól a vezérkari főnökök megbeszéléseiről készült felvételeket, amelyekből az derült ki, hogy Ruszin-Szendi a magyar állásponttal ellentétesen ukránbarát nézőpontot képviselt.

Kocsis Máté elárulta továbbá, hogy a „dezinformációs kampányt” követően Magyarország fokozza a terrorelhárító tevékenységét, a hírszerzést pedig folytatják a szolgálatok. 

Ahogy arról beszámoltunk, látványos játszmákat folytat egymással Ukrajna és Magyarország, az Orbán Viktor miniszterelnök ellen indult lejárató akció híre után titkosszolgálati források erősítették meg az Indexnek, hogy drónokat észleltek Tokajban, amelyek információk szerint Ukrajnából érkezhettek. Pénteken két magyar állampolgár kémkedés miatti ukrajnai letartóztatásának hírére a magyar külügy kiutasítással válaszolt, amire szintén kiutasítás volt az ukrán reakció. Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között most a háborúban álló ország EU-csatlakozásának kérdése jelenti a konfliktus csúcspontját.

A kémbotrány előzményei

Mint írtuk, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) pénteken azt állította, hogy lelepleztek egy Nyugat-Ukrajnában működő magyar katonai hírszerző hálózatot. Kémkedés miatt két magyar állampolgárt letartóztattak, akik korábban az ukrán hadsereg alkalmazásában álltak, most hazaárulással vádolják őket.

A hírek szerint a két személyt a magyar titkosszolgálat toborozta, feladatuk az volt, hogy megvizsgálják a Kárpátalja feketepiacain kapható katonai felszereléseket, figyeljék a magyar lakosság és a katonai erők mozgását Kárpátalján, valamint jelentsenek a felsorakoztatott katonai felszerelésekről és készültségi szintjükről.

Információk szerint a nemzetközi média már azelőtt kérdéseket küldött a magyar vezetésnek, hogy az értesült volna a hírről. A két ország között diplomáciai egyeztetés indult, majd a magyar külügyminiszter közölte, hogy Magyarország kiutasított két, diplomáciai fedésben dolgozó ukrán kémet, akik Ukrajna budapesti nagykövetségén látták el feladatukat. Szijjártó Péter bejelentése után Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter is jelentkezett, így a pénteki ukrajnai letartóztatásra adott magyar válaszra megérkezett a reakció: két magyar diplomatát kiutasítanak Ukrajnából