Kiengedték a börtönből Suha Györgyöt

2025.05.14. 12:59
Suha György volt diplomata és tiszteletbeli konzul 391 nap előzetes letartóztatás után házi őrizetbe kerülhetett – derül ki a szerdai Facebook-bejegyzéséből.

Suha György volt miniszteri biztost kedd este rendőri kísérettel szállították otthonába. „Az első szó a köszöneté, mindenkinek nagyon-nagyon hálás vagyok, hogy gondoltatok rám, hogy együttéreztetek velem. Köszönöm. Enélkül ezt nem lehetett volna túlélni” – írta Suha, aki azt ígérte, hogy a következő napokban újratanulja a börtönön kívüli életet, majd részletesen beszámol az elmúlt több mint egy év történéseiről.

„Mostantól házi őrizetben vagyok, telefonon bármikor elérhetően. Nagyon remélem, hogy egyszer ennek a második szakasznak is teljesen vége lesz” – tette hozzá Suha, majd köszönetet mondott támogatóinak.

Suha letartóztatására 2024 áprilisában került sor, üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedés és más bűncselekmények vádjaival. Az ügyészség szerint kilenc esetben fogadott el 50–300 ezer euró közötti összegeket, hogy ügyfelei ezért tiszteletbeli konzuli címet kapjanak.

Suha György 2016. május 17-én
Suha György 2016. május 17-én
Fotó: Máthé Zoltán / MTI

Politikai indíttatású eljárásnak tartja az ügyet

Ő maga és védője vitatják a vádakat, politikai indíttatású eljárásnak tartják az ügyet. Több forrás szerint Suha korábban bírálta az Orbán Gáspár által ambicionált csádi katonai missziót, és ez szerepet játszhatott az ellene indított eljárásban. A vád bizonyítékainak gerincét egy haragosa által titokban rögzített hangfelvételek adják.

Suha György karrierje során különböző pozíciókat töltött be: a nyolcvanas években a Magyar Rádió szerkesztő-riportereként dolgozott, a rendszerváltás után a rendőrség első civil szóvivője lett, a Horn-kormány idején kormány-főtanácsadó, majd a miniszterelnök sajtótitkára volt, 1998–2012 között a Gambiai Köztársaság budapesti tiszteletbeli konzulja, majd főkonzulja volt, 2006-tól nagyköveti rangban vezette Gambia bécsi ENSZ-képviseletét, 2015–2019 között pedig a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri biztosaként dolgozott, feladata a tiszteletbeli konzuli rendszer megreformálása volt.

A diplomata ügye továbbra is folyamatban van, a bírósági eljárás következő szakasza már a házi őrizet feltételei mellett zajlik majd.