
A Leporolt akták - Perben a XX. századdal című kötet negyven bírósági ügyön át mutatja be történelmünket az első világháborútól a rendszerváltozás utáni évekig.
MEGVESZEM
Közeledik a tavaszi parlamenti ülésszak vége, amely hivatalosan június 15-ig tart, és ilyenkor a minisztériumok igyekeznek kiüríteni a fiókjaikat. Miután az Országgyűlés az előre megadott munkarendje szerint még két etapot tervez május 19-e és 26-a között, illetve június 10–11-én, várható volt, hogy a kormány a nagy szabadságolások előtt még egy törvényalkotási szőnyegbombázást végez.
Mindenesetre Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes kedden késő este túlórázott, hiszen 22 óra 42 perc és 23 óra 50 között kilenc kormányzati törvényjavaslatot is címzett Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének.
Kronológiai sorrendben ezek a törvényjavaslatok a következők:
Három fideszes képviselő is beterjesztett egy-egy önálló törvényjavaslatot:
Kétségkívül a legnagyobb terjedelmű előterjesztés az igazságügyi reformcsomag, amelynek révén többek között módosítják a büntetőeljárási törvényt. Ennek keretében egyszerűsödnek az elektronikus adatok eltávolítására és hozzáférhetetlenné tételére vonatkozó eljárások, csökken a párhuzamos eljárások száma, valamint hatékonyabbá válik a pénzmosás és a korrupció elleni küzdelem.
A kormány szándéka szerint megerősítik a sértettek jogait és az állam lehetőségeit a bűncselekményből származó vagyon visszaszerzésére.
Az új szabályozás egy differenciált rendszert vezet be a nyomozások határidejére, amely a bűncselekmények súlyossága alapján eltérő nyomozási időtartamokat határoz meg, és lehetőséget biztosít a legösszetettebb ügyek esetében többlépcsős határidő hosszabbításra.
A törvényjavaslat tartalmazza azokat a módosításokat is, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a személy elleni erőszakos bűncselekmények sértettjei a jövőben a szabadságvesztés büntetését kitöltő elítéltektől kérhessenek távoltartást. Ezzel elérhető, hogy a sértettek védelme érdekében az állam a sértettel való kapcsolattartásra, illetve találkozásra vonatkozó jogi tilalmat állítson fel és érvényesítsen akkor is, ha az elítélt már szabadult.
A törvényjavaslat indoklása szerint a bírói, ügyészi, közjegyzői hivatás öregségi nyugdíjkorhatár elérését követő, 70. életévig tartó gyakorlására vonatkozó lehetőség megadásával az igazságügyi szervezetrendszer keretei között tartható az akár évtizedek alatt megszerzett és felhalmozódott speciális szaktudás, ami a színvonalas jogalkalmazói gyakorlat folyamatosságát szolgálja.
Az egyik legtöbbet vitatott rendelkezés szerint új jogintézményt vezetnének be, amely alapján – első lépésben a polgári perekben, majd 2026. július 1-jétől közigazgatási perekben is –, ha a bíróság törvényben megállapított intézkedési határidőt túllépi, a határidő lejártát követő naptól kezdve vagyoni elégtételt nyújt a felek részére. E vagyoni elégtételt külön kérelem nélkül hivatalból állapítanák meg és fizetnék ki a felek számára.
A kormány két pénzügyi salátatörvényt is benyújtott: az egyik a költségvetés megalapozását, a másik az adótörvényeket érinti.
A költségvetés megalapozó törvény a Magyar Államkincstár feladatellátásának hatékonyabbá tétele érdekében módosítja a nyugdíjfolyósításra, a költségvetési támogatások és a csekély összegű támogatások szabályszerűbb kiutalására, nyilvántartására és adatszolgáltatásaira vonatkozó szabályokat. Az eljárási szabályok módosításával pedig szándéka szerint hozzájárul a közhiteles törzskönyvi nyilvántartások vezetéséhez, továbbá a helyi önkormányzatok pénzügyi ellenőrzéséhez.
Néhány érdekesebb költségvetést megalapozó rendelkezés:
Ami az adótörvények módosítását illeti, a törvénymódosítás alapján a hitelintézetet és pénzügyi vállalkozást terhelő különadói kötelezettség a 2026-ban kezdődő adóévben is fennmarad. 2026-ban az adó alapja a 2024. adóévi éves beszámoló alapján meghatározott, különböző módosító tételekkel módosított adózás előtti eredmény. 2026-ban a módosítás szerint az adó mértéke az adóalap 20 milliárd forintot meg nem haladó része után 8 százalék, az e feletti összegre 20 százalék.
Az adócsomagból is kiemelünk néhány érdekesebb rendelkezést:
(Borítókép: Az Országgyűlés plenáris ülése 2025. február 24-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)
A Leporolt akták - Perben a XX. századdal című kötet negyven bírósági ügyön át mutatja be történelmünket az első világháborútól a rendszerváltozás utáni évekig.
MEGVESZEM