Már 1800 kilogrammnyi haltetemet szállítottak el a Velencei-tóról a tömeges halpusztulás miatt
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor rendkívüli biztonsági intézkedéseket rendelt el a közel-keleti helyzet miatt
- Lázár János szerint a Holvanavonat.hu adathalász oldal, amire Vitézy Dávid hevesen reagált
- Veszélybe került a biztonságos ivóvízellátás több Pest vármegyei településen is
- Karácsony Gergely bejelentette, honnan indul a Budapest Pride
- Munkahelyének mosdójában szülte meg, majd megölte csecsemőjét egy jászsági nő
Közleményt adott ki a MOHOSZ az elmúlt napokban tapasztalt Velencei-tavi tömeges halpusztulásokkal kapcsolatban. A május 14-én keltezett kiadványban felhívják a figyelmet arra, hogy az interneten számos beszámoló jelent már meg az esetről, amik sok feltételezést és tévedést tartalmaznak. A szövetség kiemelten fontosnak tartja, hogy egy hivatalos tájékoztatóban már a helyzetet objektíven bemutató információk kerüljenek közreadásra – írta a MOHUSZ a Nemzeti Közleménytárhoz eljuttatott közleményében.
A tájékoztatás szerint az elhullás május 10-én, szombaton kezdődött nagyobb mennyiségben, majd a május 12-i, hétfői napon jelentősen mérséklődött a friss esetek száma, keddre pedig tovább esett, tehát jelenleg folyamatosan javulóban van a helyzet. Az elhullott halak túlnyomó többségét, 99 százalékát az inváziós idegenhonos ezüstkárász kisméretű (8-12 centiéteres, átlag 30 gramm) egyedei tették ki. Az ezüstkárászok mellett darabszámban nagyságrendekkel kevesebb, de tömegében pár százalékot jelentő mennyiségű vegyes korosztályú ponty és compó fajok frissen elhullott példányai is fellelhetők voltak.
A május 13-ig, kedd délig összegyűjtött és az ATEV Zrt. által elszállíttatott mennyiség 1800 kilogramm.
Közölték, az elhullott halfajok összetétele, az elhullások lefolyása és az eddigi vizsgálati adatok alapján feltételezhető, hogy a pusztulás hátterében nagyrészt egy specifikus, kizárólag a kárászféléket – így az inváziós ezüstkárászt – fertőző kórokozó állhat. A helyszíni vizsgálatok alapján az elhullások összefüggésben lehetnek a halak ívásával, illetve a május elején történt hirtelen lehűléssel is, amely nagy stresszhatást jelenthetett.
A MOHOSZ kiemelte, gyakorlatilag teljes biztonsággal ki lehet jelenteni, ha beigazolódnának a specifikus halbetegségre vonatkozó feltételezések, akkor ez az emberi szervezetre nem jelent veszélyt sem kontaktus, sem a hal elfogyasztása esetében.
Elmondták, az elhullott halakat szeretnék minél nagyobb arányban és minél hamarabb a tóból eltávolítani, amely a halak kicsiny mérete miatt nehéz feladat, hiszen az apró halak könnyen a nádasokba, kövek közé szorulnak. A szövetség hozzátette, örömmel fogadják a közreműködést, az összegyűjtött halakat halőreik a bejelentések alapján rendszeresen begyűjtik. A halőri bejelentő telefonszáma: +36 (30) 5010-412.
A MOHOSZ Elnöksége az előbbivel egy időben egy másik közleményt is kiadott. Ebben arra hívják fel a figyelmet, hogy a szélsőséges időjárási jelenségek (csapadékhiány, forróság, hirtelen lehűlések), miatt nagyobb a halpusztulások kockázata. A vízfelületéhez képest kis vízgyűjtővel és hektikus vízjárással rendelkező Velencei-tavat különösen veszélyezteti a vízhiány, ezért a tó fennmaradása és a helyi élet kiszámíthatósága szempontjából elengedhetetlennek tartják a mesterséges vízpótlást, amit a Dunából tartanak megvalósíthatónak.