Megakadályozták a diákok az oktatási miniszter látogatását a budapesti szerb iskolában
További Belföld cikkek
- Leöntötte a bírót kávéval, letöltendő börtönbüntetésre ítélték Portik Tamás fiát
- Leváltanák a főváros egyik legfontosabb cégének vezetőjét
- Éveken keresztül dolgozott védőfelszerelés nélkül a rendőrség drograktárában egy nő, most perel
- Deutsch Tamás megindokolta a Zelenszkij-plakátokat, szerinte az ukrán elnök baráti elbánásban részesült
- Kampányvideót tett közzé Orbán Viktor
Május 16-án, pénteken látogatott volna a budapesti Nikola Tesla Szerb Tanítási Nyelvű Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégiumba Dejan Vuk Stankovic szerb oktatási miniszter, ugyanakkor
a gimnazisták megakadályozták a minisztert, hogy belépjen az intézménybe.
A Szabad Magyar Szó beszámolója szerint a diákok a miniszter látogatása ellen tiltakozásból kiálltak az épület elé, valamint 16 perces néma csenddel emlékeztek meg az újvidéki vasútállomáson történt tragédia 16 áldozatáról – a Szerbiában régóta tartó tüntetéseknek visszatérő eleme a 16 perces néma csend, amivel az áldozatokra emlékeznek.
A gimnazisták tiltakozása miatt végül lemondták a frissen miniszterré választott Stankovic vizitjét, akit a Budapest az egyetemisták mellett Instagram-oldal közlése szerint több női hallgató is szexuális erőszakkal, egyetemi professzorok pedig tudományos becstelenséggel vádoltak korábban.
A tüntetést a diákok a saját kezdeményezésükre és az igazgató ellenállása ellenére tartották meg. Az egyik gimnazista a tüntetésen kijelentette:
Ez a miniszter nem járhatja be a szerbiai középiskolákat, ezért eljött Budapestre. Megmutattuk neki, hogy mi sem engedjük be.
Szerbiában még az után kezdődött tüntetéssorozat, hogy az újvidéki vasútállomás előtetője leszakadt, aminek következtében 16 személy vesztette életét. A tüntetéseket egyetemisták szervezték, akik később blokád alá vették az egyetemeiket is, ahol emiatt nincs is jelenleg oktatás.
Azonban a tüntetésekre immáron nemcsak a fiatal egyetemisták járnak, hanem a társadalom más rétegei is részt vesznek rajtuk, valamint az egyetemekhez hasonlóan több középiskola is blokád alá helyezte intézményeit.
Az egyetemisták követelései között szerepelt a tragédia felelőseinek a felelősségre vonása, a vasútállomás felújítására vonatkozó dokumentumok nyilvánosságra hozatala, az őrizetbe vett tüntetők szabadon engedése, valamint a tüntetőkre támadók elítélése, miközben a felsőoktatásra szánt források növelését is szeretnék elérni.
Május elején azonban újabb követeléssel álltak elő a hallgatók, akik már előrehozott választás kiírását követelik, mivel szerintük a kormány nem tesz eleget a követeléseiknek.