Szalay-Bobrovniczky Kristóf szerint Ruszin-Szendi Romulusz miatt Magyarország majdnem belesodródott a háborúba

2025.05.19. 06:34
A Bayer Show vendége volt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. A beszélgetésben szó volt a Magyar Péter által közzétett hangfelvételről, amin a tárcavezető felismerte a saját szavait. A miniszter szerint Ukrajna előre eltervezett lejárató kampányt folytat Magyarország ellen, amiben a Tisza Pártnak is szerepe van. Utóbbit Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnök kapcsolataiban is felfedezte. A tárcavezető szerint a szakpolitikus nem mindig követte a magyar kormány álláspontját.

Vasárnap este a Hír Tv Bayer Show című műsorának a vendége volt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. A tárcavezető elmondta, a Tisza Párt által közzétett hangvételen az akkori kormánypárti álláspontról beszélt, valamint hogy könnyedén felismerte saját szavait.

Bayer Zsolt és a honvédelmi miniszter beszélgetésében többek között szó volt arról, hogy:

  • A tárca vezetője úgy véli, Ukrajna előre eltervezett lejárató kampányt folytat Magyarország ellen. Szerinte a tevékenység összeér a Tisza Párttal;
  • Kitért arra, hogy a vezérkari főnök egy bizalmi pozíció. Fontos feladatokat lát el, többek között befolyásolja a NATO döntéshozatali folyamatát is. Úgy véli, Ruszin-Szendi Romulusz Ukrajna-barátabb álláspontot képviselt, ami nem volt azonos a magyar kormányéval;
  • A tárcavezető szerint a Tisza Párt szakpolitikusa szereptévesztésben van, mivel 2022-es ukrajnai útjáról és kapcsolatairól beszél. Az egyik ilyen Valerij Zaluzsnyij, korábbi ukrán főparancsnok lehet, így ez alapján is lehetnek közös szálak az ellenzéki párt és az ukrán szakszolgálatok között;
  • A bizalmi vizsgálat alapján bizonyíték van arra, hogy a korábbi vezérkari főnök nem követte a hivatali útmutatót, ezáltal fennállt annak a veszélye, hogy Magyarország belesodródjon a háborúba;
  • Kollár Kinga EP-képviselő felszólalásából is arra következtetett a miniszter, hogy a Tisza Párt képviselői azért játszanak össze külföldiekkel, hogy a magyar embereket elbizonytalanítsák, ezzel pedig szavazókat szerezzenek;
  • A Magyarország elleni lejárató kampány azért zajlik, mert el akarják bizonyítani a választópolgárokat a jelenleg is zajló, Ukrajna uniós tagságáról szóló véleménynyilvánító népszavazás ügyében.

A honvédelmi miniszter az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának pénteki ülésén jelentette ki, hogy lejárató kampány zajlik Magyarország ellen. A tárcavezető úgy véli, Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnöknek Ukrajna-párti kijelentései voltak, amit a tárca vizsgál.

A tárcavezető Magyar Péter hangfelvételét lopottnak nevezte, amivel előbbi véleménye szerint a Tisza Párt elnöke megtámadta a hadvezetést és a honvédséget. Majd úgy fogalmazott a kormánypárti politikus, hogy ez a magyar kormányról „egy hamis narratívát” terjesztett, másnap pedig Ukrajnában megalapozatlan vádakkal, szokatlan módon szinte azonnal nagy médianyilvánosságot kapó titkosszolgálati akció indult, ami miatt „a helyzet lényegesen megváltozott”, és további eszkaláció várható.

Kémbotrány robbant ki Ukrajna és Magyarország között

Az ukrajnai kémbotrány május 9-én robbant ki, miután az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) azt állította, hogy lelepleztek egy Nyugat-Ukrajnában működő magyar katonai hírszerző hálózatot. Kémkedés miatt két magyar állampolgárt letartóztattak, akik korábban az ukrán hadsereg alkalmazásában álltak, most hazaárulással vádolják őket.

A hírek szerint a két személyt a magyar titkosszolgálat toborozta, feladatuk az volt, hogy megvizsgálják a Kárpátalja feketepiacain kapható katonai felszereléseket, figyeljék a magyar lakosság és a katonai erők mozgását Kárpátalján, valamint jelentsenek a felsorakoztatott katonai felszerelésekről és készültségi szintjükről.

Információk szerint a nemzetközi média már azelőtt kérdéseket küldött a magyar vezetésnek, hogy az értesült volna a hírről. A két ország között diplomáciai egyeztetés indult, majd a magyar külügyminiszter közölte, hogy Magyarország kiutasított két, diplomáciai fedésben dolgozó ukrán kémet, akik Ukrajna budapesti nagykövetségén látták el feladatukat. Szijjártó Péter bejelentése után Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter is jelentkezett, így a múlt pénteki ukrajnai letartóztatásra adott magyar válaszra megérkezett a reakció: két magyar diplomatát kiutasítanak Ukrajnából. Orbán Viktor miniszterelnök a Tényeknek beszél erről az Albánia felé vezető úton. A Frontvonal egyik adásában Tarjányi Pétert kérdeztük erről.