Sírva fakadt a börtönben Szijjártó Péter korábbi munkatársa

2025.05.19. 08:40 Módosítva: 2025.05.19. 09:24
Szijjártó Péter korábbi miniszteri biztosa, Suha György tizenhárom hónap letartóztatás után szabadult, miután családja kifizette a 80 millió forintos óvadékot. Az egykori diplomata politikai indíttatásúnak tartja az ellene indult eljárást. Suha György jelenleg bűnügyi felügyelet alatt van, „nem tagadom, sírtam. Itt még a legkeményebb férfiak is sírnak” – fogalmazott a börtönben töltött időszakról.

Tizenhárom hónap letartóztatás után szabadlábra került Suha György egykori diplomata, miután családja előteremtette a 80 millió forintos óvadékot. A Blikknek adott interjújában a frissen szabadult férfi meghatottan beszélt az elmúlt időszakról.

Nem tagadom, sírtam. Itt még a legkeményebb férfiak is sírnak

– mondta, hozzátéve, a rácsok mögött sem tétlenkedett: angolt tanított, fordított, és maga is több nyelvet tanult. Bár elmondása szerint az őrszemélyzet többsége emberségesen bánt a fogvatartottakkal, a börtönrendszert és az ottani körülményeket „rettenetesnek” nevezte.

Suha most bűnügyi felügyelet alatt, otthonában várhatja az eljárás további fejleményeit. Suha György a budapesti Venyige utcai börtönben töltötte le tartóztatásának 13 hónapját, ahol – elmondása szerint – különleges bánásmódban részesült.

A rabok politikai fogolyként tekintettek rá, tisztelettel viszonyultak hozzá, és egyetlen komolyabb konfliktusa sem akadt az elítéltekkel.

Az egykori rendőrségi szóvivő és diplomata hosszú pályát járt be:

  • korábban Horn Gyula miniszterelnök sajtótitkáraként,
  • majd Szijjártó Péter külügyminiszter miniszteri biztosaként és nagyköveteként is tevékenykedett.

Suha a vádakat már korábban is visszautasította, és úgy véli, büntetőeljárása mögött politikai motiváció húzódik meg. Állítása szerint azután került célkeresztbe, hogy szakmai érvekkel bírálta Magyarország afrikai, csádi szerepvállalását – ezzel pedig olyan érdekeket sértett, amelyeket nem kellett volna. A Központi Nyomozó Főügyészség szerint a diplomata konzuli címek kijárásban közreműködött, és fogadott el pénzt. Kettőtől tizenkét évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmények elkövetésével – többek között befolyással üzérkedéssel – gyanúsítják.

Suha György szerint megalapozatlanul, minden konkrét bizonyíték nélkül indítottak ellene büntetőeljárást – állítása szerint mindössze egyetlen ember vallomása alapján. Úgy véli, az illető olyan személy, aki maga is gyanúba keveredett, és akivel szemben kémkedéssel összefüggő jogsértések miatt zajlik eljárás. Suha szerint különösen beszédes, hogy az illetőtől már Szijjártó Péter külügyminiszter is megvonta a bizalmát.