Rengeteg rendőr érkezett a Parlamenthez, amikor Hadházy Ákos megjelent a tüntetőkkel

DSC 9162
2025.05.20. 16:52
Két hónapja kezdődött Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő tüntetéssorozata, amely a mai napon új helyszínre költözött, ugyanis a politikus az Erzsébet híd helyett a Szabadság hídra hívta támogatóit. Stábunk a helyszínről jelentkezik a hivatalosan 17 órakor kezdődő demonstrációról.

Hadházy Ákos május 20-án, kedden folytatja tüntetéssorozatát, azonban a független országgyűlési képviselő ezúttal nem az Erzsébet hidat, hanem a Szabadság hidat vette célba, így a tüntetőket a Fővám téren várja a Ferenciek tere helyett.

Másik hídnál, de nem hagyjuk abba

– fogalmazott Hadházy Ákos közösségi oldalán.

Az esemény leírásában a politikus kifejtette álláspontját, miszerint a „közélet átláthatóságáról” nevet viselő törvényjavaslat „egyértelmű bizonyítéka, hogy igenis mindent megtesz” a hatalom, amennyiben a társadalom nem tesz semmit. Mint írta, „az utolsó utáni pillanatban vagyunk”. A képviselő elárulta, hogy a rendőrség a könyvhét standjaira és a Türk Tanács budapesti ülésére hivatkozva nem engedélyezte, hogy a Ferenciek terén tüntessenek, ezért kellett egy híddal arrébb menniük.

20:44: Mindenkit letereltek az útról, lassan elindul a forgalom. 

Zárjuk tudósításunkat, köszönjük, hogy velünk tartottak!

20:29: „Majdnem pontosan két hónapja voltunk itt, amikor a gyalázatos technofasiszta törvényt elfogadták. Azt mondták, ez ki fog fulladni, de az ellenállás lángja nem aludt ki” – mondta a tömegnek Hadházy Ákos, aki megismételte, hogy ő csak a Szabadság hidat akarta lezárni, de így nagyobb akadályt okoztak a sétával.

Nem mehetünk át, mert ott a diktátorbuli, úgyhogy ma nem megyünk át Budára. De valószínűleg a rendőrség velünk van, mert segítettek lezárni hidakat

– mondta, majd hozzátette, hogyha 50 ezren lennének, mint vasárnap, akkor elmennének a hivatalig, de a mai napi házi feladatot teljesítették, mert bemutatták, hogy nem hagyják abba.

„Egyetlen egy feladat van: a balhét elkerülni. A rendőri vezetők azt akarják, hogy legyen egy kis balhé, úgyhogy lehessen mit mutogatni” – mondta, majd elkezdte a Szózatot énekelni a tömeggel.

„Pénteken Siófokon, jövő héten kedden pedig a Ferenciek terén” – zárta le a tüntetést Hadházy Ákos. Végezetül elénekelték a Tavaszi szél vizet áraszt kezdetű dalt, majd elkezdett feloszlani a tömeg. Néhányan kempingszékekkel vagy a földre ülve a hídon maradtak, és beszélgetnek az úttesten, őket a rendőrök letessékelik az útról.

20:27: Konkurenciánk lett, a rendőrség folyamatosan frissülő közleményben tudósít a tüntetésről. A címe: Jogellenes gyűlés Budapesten – Tüntetők akadályozzák a forgalmat. „A közlekedés biztonsága érdekében a rendőrök a csoport haladásának megfelelően terelik a járműveket.”

20:19: A Türk Tanács találkozója miatti lezárások megnehezítik a lezárt budai területre való bejutást, ezért Hadházy Ákos már olyan terveket is egyeztetett a rendőrökkel, hogy egészen a BAH-csomópontig sétálnak, és onnan fordulnak vissza a hivatalhoz.

A rendőrség nem díjazta ezt a tervet a beszélgetéseik alapján.

A képviselői irodaház előtt megy fel a tömeg a Margit hídra, bár olyan tempót diktál Hadházy, hogy sokan lemaradnak. Az első tüntetők már a hídon vannak, sokan még a rakparton vonulnak. Hadházy Ákos összevárja a tömeget.

20:14: A távolban látszódik, hogy a Margit hídon már 12 rendőrségi kisbusz áll. Két kisbusz keresztbe áll a hídon, lezárták az autós és a villamosforgalmat.

20:09: Újra megálltunk a melléklépcsőnél. 

Ennek az ország házának kéne lennie, ma nem az

– mondta Hadházy, majd a tömeg elénekelte a Himnuszt.

A tiltakozók elindultak a Margit híd felé, de a rendőrség lezárta a felvezető utakat. Valószínűleg az a céljuk, hogy a tömeg a rakparton maradjon. „Ha nem engednek fel, akkor legalább sétáltunk egy szépet” – kommentálta a fejleményt Hadházy Ákos.

20:00:  Az Országgyűlés hátsó lépcsőjénél megállt a tömeg, elfoglalva a rakpart autóútját. 

„Az pont annak a folyosónak az ablaka, ahonnan idelátnak” – tartott újabb rövid idegenvezetést Hadházy Ákos.

„Orbán Viktor mondjon le!” – skandálják.

Hadházy Ákos ismét elmondta, hogy a kerülőre azért került sor, mert a rendőrség is elégedetlen, és azt akarták, hogy még nagyobb legyen a zavar, de szerencsésen jött ki a történet, mert a képviselők még a Parlamentben ülnek, így tud nekik üzenni a tömeg. Erre újabb skandálásba kezdtek az emberek.

A forgalom teljesen leállt a rakparton, a sofőrök a tüntetőkkel veszekednek.

19:53: A vonulás eleje elérte az Országházat.

Még tart az ülés, úgyhogy be tudtok kiabálni

– mondta Hadházy Ákos a tömegnek. Az Akadémia utca felől közben rengeteg rendőr érkezik, a rakparton folytatódik a vonulás. A Lánchíd pesti hídfőjénél már rendőrök sorakoznak.

19:44: A BRFK emberei folyamatosan egyeztetnek Hadházy Ákossal, akitől azt kérték, álljanak meg egy pillanatra, mert nagyon széthúzódott a tömeg, amely elég nagyra duzzadt időközben. Megegyeztek a képviselővel, hogy a Margit hídon sétálnak majd át.

Ha én lennék Magyar Péter, már odaértünk volna, de köszönöm, hogy megértők egy ilyen öregemberrel

– üzente a tömegnek.

Majd Hadházy Ákos a MNB Szabadság téri épületének 50 milliárdos felújításáról tartott kiselőadást, és a tömeg elindult a parkon át. 

„Ruszkik, haza!” – skandálják a szovjet háborús emlékműnél. „Slava Ukraini” – válaszolta a tömegnek Hadházy.

19:39: Hadházy Ákos lefordult a bazilikánál, kijátszva a rendőrsorfalat. A tömeg vége még a Bajcsy-Zsilinszky úton, az eleje már átvágott a Szent István téren.

19:34: Elértük a Deák teret, közben az emberek skandálással szórakoztatják magukat, és buzdítanak csatlakozásra másokat.

A rendőrség továbbtereli a tömeget a Bajcsy Zsilinszky út felé, valószínűleg a Lánchídon se kelhetnek át a tüntetők, akiknek így a Margit hídig kell sétálniuk. A Nyugati felé vezető sávokat zárták le a tüntetők, de a biztosító rendőrök miatt a másik irányba is akadályozva van a forgalom.

19:30: Hadházy Ákos éppen azon tanakodik, hogy merre menjenek, ugyanis a miniszterelnök találkozója miatt az Erzsébet híd felé nem fordulhatnak, azt egy rendőrsorfal állja el az Astorián. Így a Deák tér felé haladunk tovább.

Már rég vége lett volna a forgalmi zavarnak, ha átengednek a Szabadság hídon

– jegyezte meg Hadházy Ákos, miután megismételte, hogy az Astorián sorfalat állók is csak tiltakoznak a rendszer ellen, azért zárták le az utat.

A Károly körúton sétáló tömeg eleje már a Madách tér előtt halad, a tömeg vége még az Astoria kereszteződésében van.

19:24: A rendőrök abbahagyták a szirénázást és araszolnak a vonulással, amely elhagyta a múzeumot. 

Lassan elérjük az Astoriát, az útnak csak a Deák tér felé vezető részét zárta le a tömeg.

19:20: Hadházy Ákos elérte a Kálvin teret, a rendőrség autókkal, kisbuszokkal és gyalogosan is követi a vonulást, amely most már az autók között halad a Nemzeti Múzeum előtt.

A rendőrség próbál autókkal a tömeg elé kerülni, szirénáznak és dudálnak, de az emberek nem engedik el őket. Nagyjából nyolc rendőrségi kisbusz szorult be a tömegbe.

19:05: A Momentumosok lila füstfáklyákat gyújtottak.

„Az a döntés, hogy azt szeretné a rendőrség, hogy nagyobb zavart csináljunk, és körbemenjünk. Megcsináljuk” – jelentette be Hadházy.

A tömeg visszaindult Pest felé, de a pesti oldalon is rendőrsorfal állt fel. 

A rendőrök nagyon elégedetlenek a rendszerrel, de hamarosan átengednek, aztán sokat fogunk sétálni. Nem annyit, mint a Magyar Péter, mert annyit én nem bírok, de egész sokat

– mondta Hadházy Ákos, közben a tömeg azt skandálja: „Magyar rendőr hidat foglal.”

Végül átengedték a tömeget. Jelen pillanatban kerülővel, éppen az ellenkező irányba sétálva, de elindultak a Sánc utcához, a Szuverenitásvédelmi Hivatalhoz. Jelenleg a Vámház körúton járnak, a rendőrök a Kálvin térig lezárták az utat.

18:56: „Életem talán egyik legboldogabb napja volt” – értékelte az Index kérdésére Racskó Ádám, a vasárnapi tüntetés szervezője a Kossuth téri rendezvényt.

Elárulta, egyáltalán nem számított arra, hogy ennyien eljönnek majd. A boldogságát azonban beárnyékolja az, hogy tudja, ezzel politikai célponttá tette magát.

Számoltam azzal, hogy támadni fognak, ha én ehhez az arcomat adom, de vannak jó szakembereim, akik segítenek

– mondta.

Közben Hadházy Ákos egyeztet a rendőrökkel, hogy átengedik-e a tüntetőket a hídon.

„Amíg várunk a döntésre, addig köszönjük meg a rendőröknek, hogy lezárták a hidat, hiszen mi is ezt akartuk tenni” – mondta a tömegnek, majd azt kérte az emberektől, hogy legyenek türelemmel.

A képviselő szerint a rendőrök tiltakoznak a kormány ellen, ezért zárták le a hidat, majd komolyra fordítva a szót megjegyezte, hogy szerinte átengedik őket, mert nekik is az az érdekük, hogy minél kevésbé zavarják a forgalmat.

18:50: Végül Hadházy Ákos lépett a színpadra, aki elmondta, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal elé vonulnak, de ezennel a hivatalos tüntetés véget ért, és most egy új, spontán tüntetés kezdődik, amit így nem kell bejelenteni.

A tömeg Hadházy Ákos vezetésével elindult a Szabadság híd felé, mégpedig az autóúton. 

A rendőrség a híd közepén elzárta az utat a tüntetők elől, sorfallal és buszokkal. Közben folyamatosan újabb rendőrségi kisbuszok érkeznek a budai oldalon.

18:44: Para-Kovács Imre elmondta, hogy jó szöveg ez a „nem hagyjuk”, de a „csigatészta” jobb ritmikailag. Erre a tömeg elkezdte skandálni, hogy „csigatészta”.

Hihetetlen, hogy veletek mindent meg lehet csináltatni

– reagálta erre Para-Kovács, majd A harcosok klubjából idézett, utalva arra, hogy rosszul választott nevet csapatának a miniszterelnök.

Ezt követően kitért a „leszámolási törvényre”, amelyről szerinte a kormány hazudik, amikor arról beszél, hogy ennek a szabálynak bármi köze lenne az átláthatósághoz.

„Csak a hatalmat akarják megtartani. Ahogy akkor is, amikor a miniszterelnök egy minimális előny érdekében gondolkodás nélkül szembeköpi az erdélyi magyarokat” – fogalmazott. Szerinte Orbán Viktor a „hullarablók” pozíciójára nevezett be az orosz–ukrán háborúban is, azért várja az oroszok győzelmét, hogy övé legyen a konc.

„Dicsőség Ukrajnának!” – mondta beszéde végén.

18:31: Koch Ariel következett. A rendező elmondta, hogy mivel művészekkel nőtt fel, így rengeteg hatás érte fiatalon. A művészek képesek megváltoztatni egy teljes ország hangulatát, pont úgy, ahogy ezt a tüntetéssorozat teszi.

Gyakorlatban minden művész a mindenkori kormánynak az ellenzéke, mert változtatni akar, jobbá akar tenni valamit. Ilyen értelemben ti is művészek vagytok

– mondta, majd kifejtette, hogy az egymásra hatás felelőssége a művészet része, hiszem az ilyen csoport hatást gyakorol a teljes ország közérzetére.

18:19: Szalay Krisztina író, rendező következik. „Higgyétek el, hogy tudtok magatokért tenni”– kezdte a rendező, aki elmondta, hogy nagyon fáradt volt, és úgy érezte, felesleges beszélni, de a kitartó tömeg újra erőt adott neki.

Szalay Krisztina hangsúlyozta, hogy bár a Parlamentben van kétharmad, de az országban nincs.

„135 icike-picike ember dönti el az életünket, miközben velük szemben áll 9 millió” – jelentette ki.

A rendező kifejtette, hogy szerinte a Fidesz nem tudta, hogy egy ukrán meleg ember történetének címét ellopva alkották meg a Harcosok Klubját. A hatalom mérgezi az embereket, de nemcsak az ellenzéket, hanem azokat is, akik belépnek ebbe a klubba.

Rengeteg ember haláláért felelősek, aki infarktusban, szorongásban, depresszióban veszti életét

– fogalmazott.

Végezetül azt kívánta, hogy mindenki képviselje magát azzal a 135 „icike-picike” emberrel szemben, mert „őrület”, hogy lerántanak magukkal, hiszen csak egy rövid életünk van, és nem hagyhatjuk, hogy azt mások tönkretegyék.

18:15: Ezt követően Márkus Tamás lépett a színpadra, a vasárnapi tüntetés egy másik szervezője. A fiatal mérnök azzal kezdte, fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy a civilek ereje az összefogásban rejlik, mert többedmagukkal bármire képesek.

Az előrehaladás azonban lassú és fáradalmas, de legfőbb dolog a kitartás

– mondta, és arra kérte a tömegben lévőket, hogy szerveződjenek csoportokba, és hívjanak még több embert. Tudja, hogy sokaknak ijesztő lehet a hatalom elnyomása, de békés kiállással elérhető a cél.

18:13: A rövid üzenet után Hadházy Ákos Katus Eszter, az Átlátszó újságírójának levelét olvasta fel.

Hadházy Ákosnak a parlamentben kellene ülnie, és szakmai vitákon kellene részt vennie, nem itt lennie

– írta az újságíró.

Katus szerint egy demokratikus jogállamban most senkinek sem kellene a téren lennie, de a hatalom egy olyan helyzetet teremtett, hogy még az újságíróknak is tüntetéseken kell felszólalniuk, ahelyett, hogy ellenőriznék a hatalmat.

„A kormány el fog fogadni egy törvényt, amivel ellehetetlenítenék a munkánkat” − jelentette ki, hozzátéve, hogy ők az első, és egyelőre egyetlen, olyan újság, amely ellen vizsgálatot indított a Szuverenitásvédelmi Hivatal.

„Lehet, már nem sokáig leszek újságíró, és akkor nem tudom majd elmondani, mennyire hálás vagyok azoknak, akik támogattak minket, és köszönöm mindenkinek, aki még hisz a sajtószabadságban” − írta Katus.

18:04: Bojár Gábor, a 100 leggazdagabb magyar egyike videóüzenetet küldött a tömegnek, de technikai okok miatt ennek csak a hangját lehet hallani.

Csak a gyenge főnök nem bírja a kritikát

– kezdte a vállalkozó, aki szerint Orbán Viktor inkább még az EU-ból is kilép, mint hogy bírja a korlátozásokat, de úgy látja, Orbán egyre többet hibázik, vagyis közel a NER vége, csak ki kell tartani.

17:58: A következő felszólaló a plakátrongálásáról híres jogvédő, Heindl Péter. 

„Üdv mindenkinek a vidéki ellenállók nevében!” – kezdte Heindl Péter, aki elmondta, hogy Pécsen, ahol ő él, ott is elég sok tüntetés van, például a mai napon is van egy, de szombaton is lesz. A jogvédő elmondta, hogy holnap pedig nők, fehér ruhában, néma csendben fognak tiltakozni.

Kifejtette, hogy minden szerdán megtartják ezt a tüntetést, és addig ott lesznek, amíg vissza nem vonják a jogkorlátozó intézkedéseket.

„Ezek a törvények azt célozzák, hogy a Fideszt ne lehessen választásokon legyőzni, így Orbán és klientúrája tovább gazdagodhasson” – jegyezte meg.

Heindl Péter szerint ezekkel a tüntetésekkel tudják kifejezni, hogy addig nem nyugszanak, amíg ez az EU-ban példátlan jogfosztás meg nem szűnik hazánkban. Szerinte választási csalás a média ellehetetlenítése és a gyülekezés korlátozása.

Mint mondta, ha elegen tüntetnek, akkor egy esetleges választási vereség esetén a Fidesz kénytelen lesz átadni a hatalmát, mert azt fogja érezni, hogy túl sokat veszíthet azzal, ha nem adja azt át.

17:43: Ezután a vasárnapi tüntetés egyik szervezője lépett a színpadra. A Londonban született fiatal elmondta, hogy ő azon „szerencsések” közé tartozik, akiket a kormány a kettős állampolgársága miatt támad.

Azonban a kormány nemcsak őket, hanem minden kisebbséget támad, és ha nem állunk ki azokért a kisebbségekért, akikhez mi nem tartozunk, akkor a végén nem marad senki, aki kiálljon mellettünk

– fogalmazott. „Arra kérlek titeket, ha már mi poloskák vagyunk, akkor legyünk a legundorítóbb, legocsmányabb poloska, akihez a kormány is csak törlőkendővel mer hozzányúlni. Aztán amíg a kormány megpróbál megfosztani minket az alapjogainktól és a sajtónktól, addig mi megfosztjuk a kormányt a hatalmától” – tette hozzá.

Szerinte ha a legújabb törvényjavaslatot így elfogadják, akkor 2025-ben belépünk a diktatúrába.

„De kedves barátaim, rohad a narancs. Nem csak itt, hiszen Romániában milliók ünnepelhettek a választások után” – mondta, majd megjegyezte, hogy Ceausescu ellen is a magyarok segítségével indult meg a felkelés, és példát kell vennünk az erdélyiekről.

Közben a mai tüntetésen már három zebra jelent meg.

„Ne féljük kimondani, hogy ez már nem ellenzék, hanem ellenállás, és mi ellenállók vagyunk” – fogalmazott, amire a tömeg skandálni kezdte: „Nem félünk!”

Végezetül Radnóti Miklós Töredék című versének egy részletével búcsúzott a tömegtől.

17:40: A képviselő után Simkó Edit lépett a színpadra.

Ez a hatalom retteg

– jelentette ki. Szerinte a kormány fél a szabad sajtótól, a civil szervezetektől, a gondolkodó emberektől, és fél attól, amikor összegyűlnek az emberek, hogy kimutassák akaratukat.

„Ez a hatalom retteg. Mi pedig nem félünk, és a hatalommal akarunk harcolni, nem idős nénikkel és bácsikkal akarunk harcolni, akiknek nem számít az unokájuk jövője” – fogalmazott.

Szerinte néha engedetlennek kell lenni, mert ha ezt nem teszik meg, akkor nem oldódik meg semmi, és úgy végződik az egész, mint a pedagógustüntetés.

„Merj határozott lenni, és mondj nemet a hatalomnak” – zárta a beszédet.

17:37: A beszéd közben megérkeztek a momentumosok is. Hadházy Ákos ismét hangsúlyozta, hogy teljesen legálisan lezárhatják az utat, ha elegen vannak.

„Nem azért, hogy kiszúrjunk az autósokkal, hanem azért, hogy bemutassuk, hogy nem kérünk, hanem követelünk” – mondta.

17:33: A képviselő beszélt a vasárnapi tüntetésről is, ami szerinte rossz hír a hatalom számára, mert azt mutatja meg, hogy nem aludt ki az ellenállás lángja. Ráadásul tömegesen vannak jelen a fiatalok ezeken az eseményeken, ettől pedig megijed a hatalom.

Mi látszódott a propagandasajtóban a 30-40 ezres vasárnapi tüntetésből? Hát nem sok. Deák Dániel kiírta, hogy alig pár ezren voltak

– jegyezte meg, Hadházy, aki szerint ez azért fontos ez, mert egy tüntetés ereje annyit ér, amennyit abból látnak azok, akik nem voltak ott.

„Ha a hatalom meg meri tenni, hogy lehazudja, hogy mennyien vagyunk, akkor át kell lépni néhány határt” – jegyezte meg.

17:30: Ezután Hadházy Ákos rátért az előző héten benyújtott „ellehetetlenítő” törvényjavaslatra, amivel kapcsolatban elmondta, hogy szerinte használni is fogja a hatalom.

Beszélt arról is, hogy az arcfelismerő rendszereket most már bármilyen kis szabálysértés esetén is lehet használni.

„Ezzel megvalósult 1984 Magyarországon” – jelentette ki.

17:22: Hadházy Ákos lépett a színpadra, aki elmondta, örül annak, hogy ezúttal többen vannak, mint legutóbb – ő úgy látja, nagyjából ezren –, de tudja, hogy ennek az a szomorú oka, hogy a Fidesz hozott egy újabb szörnyű törvényt.

„A diktátortalálkozó és egy könyvvásár miatt kell most itt lennünk, de én békeszerető ember vagyok, úgyhogy áthoztam ide a tüntetést, de következő héten ismét a Ferenciek terén találkozunk” – magyarázta a helyszínválasztást a tömegnek, majd megjegyezte, hogy ha véletlenül lelógna a tömeg az útra, akkor le kell majd zárnia az utat a rendőrségnek.

Ezt követően kitért arra, hogy „pofátlanság”, hogy annyi botrány után Polt Pétert kinevezték alkotmánybírónak.

A képviselő arról is beszélt, hogy mennyire botrányos az is, hogy az iskolai menzák rendszere a Krétán belül fog működni.

„Ez nem a Harcosok Klubja, hanem a Sarcosok Klubja” – jegyezte meg.

Hadházy Ákos kitért arra is, hogy az a társadalom szégyene, hogy nem tüntetnek több ezren a „diktátortalálkozó” miatt.

17:10: A tömegben támogatásért cserébe „Nem hagyjuk!” feliratú kitűzőket lehet vásárolni. Lassan minden készen áll, kezdődik a tüntetés, mégpedig Gimpel Tamás két politikai témájú dalával. Közben megtelt a tér.

17:06: A csúszást kihasználva Hadházy Ákossal beszélgettünk, aki az elmúlt két hónapban mindig elmondta, hogy azért van szükség a hídfoglalásra, hogy visszavonják az általa kritizált gyülekezési törvényt. Úgy látta, ha nem vonulnak az utcára, akkor a hatalom újabb és újabb szabályokat hoz, hogy megnehezítse az ellenzék helyzetét a 2026-os választásokon. Most úgy gondolja, a kormány új törvényjavaslata igazolja azt, amit ő hangoztatott.

Ilyen körülmények között szinte lehetetlen vagy nagyon nehéz választáson nyerni. Én azt mondom, hogy ki kellene állni, és már az elmúlt években is ki kellett volna kényszeríteni a valódi, tisztességes játékszabályokat, mert ezek nem azok. Most sajnos egy másik kör van, amikor nem azért küzdünk, hogy a 22-esnél jobbak legyenek a körülmények, hanem hogy ne legyenek rosszabbak. Az, aki azt mondja, hogy ez semmi baj, és lehetetlen, az szerintem téved

– fogalmazott az Index kérdésére. Kitért arra is, hogy szerinte sokan gondolkodnak úgy, ahogy ő, ugyanis egy korábban szinte senki által sem ismert egyetemista hívására is tízezrek gyűltek össze vasárnap.

Aki viszont nem ért vele egyet, az Magyar Péter, Orbán Viktor legnagyobb kihívója, aki továbbra sem áll ki a képviselő tüntetései mellett.

„Nem tudom, hogy ő miért gondolja máshogy. Nyilván azzal, hogy ő másképp látja a dolgot, ezzel nehezíti, hogy mi eredményeket érjünk el. Az, hogy ő mit és miért mond, azt tőle kellene megkérdezni. Én természetesen nem értek vele egyet, hogyha egyetértenék vele, akkor én is a zuglói kampányt szervezném, vagy bármit. Ahhoz, hogy választásokon nyerhessen az ellenzék, ahhoz kell az is, amit ő csinál. Tehát nyilván kell egy pártot építeni, és kell menni vidékre is, én is sokat mentem. De ez nem zárja ki azt, hogy a szabadságunkért is küzdjünk, nem zárja ki azt, hogy megpróbáljuk elérni a tisztességesebb játékszabályokat” – mondta.

17:00: Van egy kis fennakadás, mert a színpadot szállítók elakadtak a dugóban, így késni fog a kezdés. 

16:50: A rendőrség csak kis létszámmal érkezett a térre, de a híd pesti hídfőjénél várakozik még néhány rendőrségi autó és kisbusz.

16:45: A demonstráció kezdése előtt 15 perccel még csak nagyjából 100 tüntető várja Hadházy Ákossal az esemény kezdetét, miközben zajlik a színpad építése.

Már két hónapja tart a tüntetéssorozat

Az Országgyűlés többsége március 18-án sürgősségi eljárásban, feszült vita után megszavazta a gyülekezési jogot érintő, a Pride korlátozását, tiltását lehetővé tévő javaslatot. A szavazás botrányba fulladt, amikor momentumos képviselők – valamint Hadházy Ákos – füstgyertyákat gyújtottak az ülésteremben.

A tiltakozás ezután a parlamenten kívülre került:

Blokáddal is próbálkoztak

Az Országgyűlés április 14-i ülésén került napirendre az Alaptörvény tizenötödik módosítása, amelynek tartalmáról itt írtunk bővebben. A javaslat érintette a gyermekvédelmet, a kábítószer-ellenes küzdelmet, valamint a kettős állampolgárság felfüggesztésének lehetőségét is.

A Momentum az Alaptörvény-módosításról szóló szavazás előtt próbálta blokád alá vonni a Parlament épületét, de – ahogy arról tudósításunkban beszámoltunk – a rendőrök gyakorlatilag elcipelték az erre készülő képviselőket. A szavazást az ülésteremben molinóval és kürttel zavarták meg, viszont a képviselők többsége így is támogatta az Alaptörvény tizenötödik módosítását, miközben a Kossuth Lajos téren tüntetők gyülekeztek.

(Borítókép: Tövissi Bence / Index)