Viszlát, tb-kiskönyv: még több digitalizációt kapnak a nyakukba a munkavállalók

2025.05.20. 10:56
Az Országgyűlés kedden megszavazta a tb-kiskönyv megszüntetéséről szóló előterjesztést. A kormány a bürokráciacsökkentés, valamint a digitalizáció jegyében tett erre javaslatot.

A törvényjavaslat indoklása szerint kiemelt kormányzati cél a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése, amelynek része, hogy a digitalizáció eredményeként az államigazgatás adatbázisaiban rendelkezésre álló adatok ne kerüljenek újra bekérésre vagy dokumentálásra. A tb-kiskönyv megszüntetése ezért illeszkedik a bürokrácia-csökkentés célrendszerébe”.

A kormány úgy látja, a megszüntetés mellett szól az is, hogy „a tb-kiskönyv tartalma nem minden esetben teljes körű, sem a jogviszonyok tekintetében (például: egyéni vállalkozói, társas vállalkozói jogviszony nem szerepel benne) sem az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai tekintetében, mivel a kifizetőhellyel nem rendelkező foglalkoztatónál biztosítási jogviszonyban állók ellátását a kormányhivatal folyósítja, és a kormányhivatalnak ezen ellátásokat (táppénz, csed, gyed, öfd, baleseti táppénz) nem kell bejegyeznie a tb-kiskönyvbe.

Amennyiben a munkavállaló új foglalkoztatója rendelkezik kifizetőhellyel, akkor az a vármegyei kormányhivataloktól kéri be az ellátás megállapításához szükséges előzményadatokat, mert a tb-kiskönyvben nincs vezetve”.

Az e-tb-kiskönyv kialakításának célja a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése mellett a korszerű és célhoz kötött teljes körű adatelérés biztosítása a kifizetőhelyek részére az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások megállapítása érdekében

– érveltek az előterjesztésben.

A törvénymódosítás további célja, hogy „az egészségügyi ellátás nyújtására vonatkozó, ugyanazon dolgozó tekintetében párhuzamosan fennálló jogviszonyok a foglalkoztatók által átláthatóak, ismertek legyenek. Erre tekintettel előírásra kerül, hogy a foglalkoztató elektronikus felületen beszerezhesse azon adatot, hogy az általa foglalkoztatott vagy foglalkoztatni kívánt személy mely egészségügyi szolgáltatónál milyen jogviszonyban van foglalkoztatva”.

A tb-kiskönyv megszüntetésére vonatkozó javaslat a kormánypártokon túlmutató többséggel ment át a parlamenten, 167 képviselő támogatta azt.

Az Országgyűlés kedden döntött a Nemzetközi Büntetőbíróságból történő kilépésről, két új alkotmánybíróról, valamint a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságának és a Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriumának új tagjáról is.