Egy póni halála változtatta meg az Európai Unió farkaspolitikáját
További Belföld cikkek
- Az eltűnése után 13 évvel találtak meg egy magyar-olasz kislányt Mezőtúron
- Átadták az első MediaFuture Award díjait
- Hadházy Ákos szerint Matolcsy Ádáméknál 3,8 millió forintba kerül egyetlen fotel
- Szakorvoshiány miatt újabb kórházi osztályt kellett bezárni
- Csomagtartóban heverő, megkötözött férfival kampányol a Fidesz politikusa
2022 szeptemberében egy farkas támadta meg és ejtette el az Európai Bizottság elnökének 30 éves póniját egy alsó-szászországi farmon. A DNS-vizsgálatok azonosították a támadót, a GW950m számú farkast, amelyre hamarosan kilövési engedélyt adtak. Alig egy évvel az eset után von der Leyen bejelentette, hogy az EU tervei között szerepel a farkaspopuláció védettségi szintjének csökkentése − adta hírül a welovedogz oldal. Több állatvédő szervezet ezt bosszúállásnak minősítette.
A farkas az 1990-es évekre gyakorlatilag kihalt állatnak volt tekinthető az EU alapító országainak területén. Az 1993-ban elfogadott szigorú védettség után azonban megindult a farkaspopuláció természetes vándorlása keletről nyugatra. A farkasok száma 2012-re elérte a 12 ezret, 2024-ben pedig már meghaladta a 20 000 példányt az EU területén.
A gazdálkodók és az állatvédők vitája
Az EU mezőgazdasági lobbiszervezeteinek adatai szerint az elmúlt évben körülbelül 65 000 haszonállat esett áldozatául a farkasoknak, 73 százalékuk kecske és birka volt. Figyelembe véve az EU területén élő birkák 60 milliós létszámát, az állomány 0,065 százaléka vált zsákmánnyá.
A farkasok mellett érvelők szerint e ragadozóknak kiemelkedő szerepe van a vadállomány egészségkontrolljában, hiszen elsősorban a legyengült, beteg állatokat vadásszák le. Emellett gátolják az aranysakálok túlszaporodását is. Az ellenzők szerint viszont a farkasok tájidegenné váltak Európa legtöbb részén, és csak problémát és jelentős kárt okoz a visszatelepülésük. A kis gazdálkodók szerint évszázadokon keresztül kiválóan megvoltak farkasok nélkül.
Mi változik a döntés után?
A jogszabály életbe lépéséhez még az Európai Unió Tanácsának jóváhagyása is szükséges. A tagállamok ezt követően 18 hónapon belül illeszthetik be jogrendjükbe az új előírást. Az új státusz értelmében a farkasok továbbra is védettek maradnak, de a védelem szintje csökken. A tagállamok rugalmasabb intézkedéseket hozhatnak a regionális körülményekhez igazodva, bár továbbra is biztosítaniuk kell a farkasok kedvező védettségi helyzetét.
Az új szabályozás szerint a védett státuszú farkasok vadászhatóvá válnak olyan mértékig, ahogy az adott térség mezőgazdasági és vadászati szervei meghatározzák, szemben a korábbi szigorú védelemmel, amely teljesen tiltotta a vadászatukat.