A Magyar Bírói Egyesület szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal veszélyezteti a jogállamiságot
További Belföld cikkek
-
Jámbor András: Ha az ember a pokolból akar kijutni, először a pokol kapujának kulcsára van szükség
- Megszólalt Aranyosi Péter: Humorista vagyok, nem politikus
- Kínai befektetőkkel tárgyalt a Soproni Egyetem, körvonalazódik az együttműködés
- Elszabadultak az indulatok Lázár János fórumán, egymással veszekednek az emberek
- Felfedték, ki lesz az új brit nagykövet Budapesten
Mint írtuk, a múlt héten nyújtotta be Halász János fideszes országgyűlési képviselő A közélet átláthatóságáról című törvényjavaslatot, amellyel korlátoznák és keményen büntetnék is a külföldi finanszírozású, és a külföldről támogatásokat, adományokat kapó médiumokat, sajtóorgánumokat, civil szervezeteket, egyesületeket.
A Magyar Bírói Egyesület kedden közleményben fejtette ki véleményét a javaslattal kapcsolatban, álláspontjuk szerint a tervezet több ponton sérti a demokratikus jogállamiság alapelveit, különösen a hatalmi ágak elválasztását, a jogbiztonságot és a bírósághoz fordulás jogát. A MABIE közölte, hogy osztják az Ügyvédkör észrevételeit.
Kiemelendő, hogy a jogrendbe nem illeszkedő Szuverenitásvédelmi Hivatal széles körű, nem kellően meghatározott hatáskörei, eszközrendszere veszélyezteti a jogállamiságot
– olvasható a Magyar Bírói Egyesület közleményében, amelyben hozzáteszik, hogy a „hivatal képes lehet szervezetek és személyek megfigyelésére és szankcionálására anélkül, hogy megfelelő jogorvoslati lehetőség lenne biztosított az érintettek számára”.
Ez sérti az Alaptörvényben rögzített alapvető jogokat, beleértve a tisztességes eljáráshoz való jogot és az egyesülés szabadságát is
– hangsúlyozzák, megjegyezve, hogy „azon »jogorvoslati rendszer«, amely kizárólag a Kúriához való közvetlen fordulást teszi lehetővé, miközben a Kúria nem változtathatja meg a döntéseket, súlyosan korlátozza az érintettek jogait”. Mint írják, ez ellentétes a bírósághoz fordulás jogával, a hatékony jogorvoslathoz való jog elvével, és szervezeti szinten sérti a bíróságok függetlenségét is, „kiiktatva” az alsóbb szintű fórumokat.
A Magyar Bírói Egyesület hangsúlyozza, hogy az ilyen jellegű törvényi változtatások hosszú távon aláássák a közbizalmat nemcsak az igazságszolgáltatásban és annak hatékonyságában, hanem veszélyeztetik a demokratikus intézményrendszer stabilitását, létét is
– írják, valamint felhívják a jogalkotó figyelmét arra, hogy „a jogállamiság és az alapvető jogok védelme érdekében a – nevétől eltérően nem átlátható – törvényjavaslat azonnali, alapos és teljes körű felülvizsgálata szükséges”.
Az ellenzék politikai bosszúnak, oroszországi tempónak és „a putyini úton tett újabb lépésnek” nevezte a törvényjavaslatot, több újság szerkesztősége közösen állt ki ellene, az ügyvédek szerint pedig Alaptörvényt sért a tervezet.