Lepatkányozta a Fideszt és megfenyegette Orbán Viktort a kiutasított ukrán ügynök
További Belföld cikkek
-
Itt a fordulat a régiónkban, de a Tisza Párt szavazói továbbra is Ukrajna mellett állnak
- Barabás Richárd: Lázár János jöjjön ki a Pride-ra, megígérem, senki nem akarja majd lesz*pni
- Az óbudai önkormányzat szerint ellehetetleníti a Sziget Fesztiválra való eljutást egy újabb forgalomkorlátozás
- Több mint félmillió forintot emeltek le Galambos Lajos számlájáról egy parkolás miatt
- Jön a kánikula, de az igazi forróság még várat magára
Szentkirályi Alexandra, a budapesti Fidesz alelnöke közösségi oldalán osztotta meg a korábban Magyarországról kiutasított Tseber Roland bejegyzését, amelyben a következőt írta:
Fidesz, ti patkányok vagytok, akiket sarokba szorítottak. És jól is tették. A következő lépés az enyém
– fogalmazott, majd megjelölte a bejegyzésben Orbán Viktor miniszterelnököt.
A frakcióvezető szerint Tseber ezzel „megfenyegette” Orbán Viktort, valamint hozzátette, „egy agresszív, hazánkat fenyegető ukrán kémmel kapcsolatot ápolni már nemzetbiztonsági kérdés”.
Tseber Roland beutazási és tartózkodási tilalom alatt áll Magyarországon – erősítette meg a Kormányzati Tájékoztatási Központ az Index megkeresésére. Azt, hogy mióta van a titkosszolgálatok látókörében, nem részletezték, arra hivatkozva, hogy az ezzel kapcsolatos információk kizárólag a Nemzetbiztonsági Bizottság hatáskörébe tartoznak.
A Tisza Párt elnökének bejegyzése szerint Tseberrel valóban találkoztak, ahogy korábban más magyar kormányzati szereplők is – köztük Magyar Levente külügyminiszter-helyettes – kapcsolatba kerültek vele.
A magyar–ukrán kémügy
Mint írtuk, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) azt állította, hogy lelepleztek egy Nyugat-Ukrajnában működő magyar katonai hírszerző hálózatot. Kémkedés miatt két magyar állampolgárt letartóztattak, akik korábban az ukrán hadsereg alkalmazásában álltak, most pedig hazaárulással vádolják őket.
A hírek szerint a két személyt a magyar titkosszolgálat toborozta, feladatuk az volt, hogy megvizsgálják a Kárpátalja feketepiacain kapható katonai felszereléseket, figyeljék a magyar lakosság és a katonai erők mozgását Kárpátalján, valamint jelentsenek a felsorakoztatott katonai felszerelésekről és készültségi szintjükről.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a letartóztatásra úgy reagált, hogy „ezt egy óvatossággal kezelendő ukrán propagandának kell minősíteni”. A két ország között diplomáciai egyeztetés indult, majd a magyar külügyminiszter közölte, hogy Magyarország kiutasított két, diplomáciai fedésben dolgozó ukrán kémet, akik Ukrajna budapesti nagykövetségén látták el a feladatukat.
Szijjártó Péter bejelentése után Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter is jelentkezett, így az ukrajnai letartóztatásra adott magyar válaszra megérkezett a reakció: két magyar diplomatát kiutasítanak Ukrajnából. Paczolay Máté, a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője úgy látja, hogy Ukrajna nem képes elviselni Magyarország békepárti álláspontját.
Orbán Viktor az üggyel összefüggésben május 13-án összehívta a Védelmi Tanácsot. Az egyeztetés részleteiről egy videóban számolt be, ahol a pártot nem nevezte meg, de a vágóképekkel a Tisza Pártra utalt. Magyar Péter közösségi oldalán később arról írt, hogy ha az ellenük felhozott vád „igaz lett volna, akkor azonnal büntetőeljárásnak kellett volna indulnia”, azonban állítása szerint nem indult semmilyen hatósági eljárás. A bűnüldöző szervezeteket pedig felszólította, „haladéktalanul indítsanak vizsgálatot O. Viktor Mihály magyar állampolgár, a Fidesz elnöke ellen, hivatali visszaélés ügyében”.
Újabb ukrán ügynököket lepleztek le
Május 20-án két újabb, ukrajnai kötődésű személyt azonosítottak kémtevékenység gyanújával a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a tevékenységüket is ismertette: Tseber Roland az ukrán hírszerző szolgálat „illegális” tisztjeként, míg Holló István az ukrán katonai hírszerzés ügynökeként került a hatóságok látókörébe.
Tseber nemzetbiztonsági jelentések szerint aktívan építette kapcsolatait, több vezető ellenzéki politikussal és más parlamenti pártok tisztségviselőivel találkozott, emellett ukrajnai látogatásokat szervezett számukra. Szijjártó Péter külügyminiszterrel is találkozót kezdeményezett, aki helyett Magyar Levente tárgyalt vele. Több találkozóra azonban nem került sor, mert csak a tárgyalás után nézett utána az elhárítás Tseber hátterének.
A másik azonosított személy, Holló István, aki kizárólag ukrán állampolgársággal rendelkezik, régóta a magyar elhárítás látókörében volt. Kocsis szerint a magyar hadsereg energetikai rendszerének megismerésével kapcsolatban folytatott aktív hírszerzői tevékenységet.