Vitézy Dávid előterjesztést nyújtott be a BKV-botrány korrupciós ügyével kapcsolatban
További Belföld cikkek
-
Olyan demonstráció volt a Parlamentnél, amilyet még nem láttunk
- Orbán Viktor: Biztos, hogy nem fizetünk az újabb brüsszeli hülyeségért
- Tűz ütött ki egy munkásszállón a X. kerületben
- Súlyos és életmentő szívműtéten esett át Ujhelyi István
- Törvényt sértett Varga Zs. András, amikor felfüggesztett egy kúriai bírót
Vitézy Dávid kiemelte, hogy „nem tudnak szemet hunyni a BKV körüli korrupciógyanús ügyekkel kapcsolatban”, ezért nyújtották be az előterjesztést a másik illetékes szakbizottsággal. Kiemelte Karácsony Gergely főpolgármester legutóbbi nyilatkozatát, amelyben azt mondta, hogy „a BKV mindig is egy ilyen legszívesebben bottal se piszkálnám típusú hely volt”.
Érteni vélem, hogy a főpolgármester inkább elfordítja a fejét, és hagyná az eddigi vezetés irányítása alatt a BKV-t, de az elmúlt hetek nyilatkozatai alapján teljesen világos, hogy a Fővárosi Közgyűlés többsége változást és vizsgálatokat szeretne
– írja Vitézy Dávid bejegyzésében.

Hangsúlyozta, hogy hatékony, korrupciómentes és működő BKV-t szeretnének, ami „végre az utasok, és nem a pártpolitikai csatatér legsötétebb régi szereplőinek túlélését szolgálja”. Mint írja, „nem elsikálni akarjuk a múlt héten kirobbant botrányt, hanem kivizsgálni és a hibákat kijavítani”.
Öt pontból álló javaslatot tett közzé:
- Indítanák a BKV teljes vezetésének integritási szempontú átvilágítását, „különös tekintettel a szerződéskötések, a beszerzések és a vezetői döntések tekintetében”.
- Döntsenek a BKV informatikai és takarítási szerződéseinek legalább nyolc évre visszamenő átvizsgálásáról.
- Egyértelművé tenné, hogy „a BKV korábbi vezérigazgatójának lemondása egyenértékű ennek a cégvezetői pályázatnak a visszavonásával, és nem tekintjük a továbbiakban érvényes pályázónak”.
- Kérjék fel a főpolgármestert, hogy „a súlyos botrány és regnáló vezető lemondásának fényében” hosszabbítsa meg a BKV és a BKK új vezetői posztra kiírt pályázat határidejét.
- Továbbá javasolják, hogy a Közgyűlés mondja ki, „Karácsony Gergely a jogköreivel visszaélve, az SZMSZ-t és a hatályos önkormányzati törvényt megsértve nevezte ki határozatlan időre Takács Pétert a BKV vezérigazgatójának és módosította a társaság alapszabályát”.
Kiemelte, hogy az ilyen döntéseket a Fővárosi Közgyűlésben kell meghozni, mert ott van a hatáskör.
„Nagymester” és szervezete
Mint megírtuk, éveken át károsította a BKV-t egy olyan bűnszervezet, amelynek vezetője közeli barátja Bolla Tibornak, a vállalat vezérigazgatójának, mi több, szívesen jártak el közösen szórakozni. „Nagymesterre” és szervezetére 2021 júniusában csaptak le a hatóságok, eleinte áfacsalás gyanújával. Később azonban kiderült, hogy a Sys nevű vállalat fiktív szerződésekkel „szívott ki” pénzt a BKV-ból. „Nagymester” és emberei túlárazták a munkát, a vizsgálat azonban nem talált ebben semmi kivetnivalót.
A Tisza Párt május 12-én reagált a történtekre, a fővárosi frakcióvezető felszólította Karácsony Gergelyt, hogy azonnal hívja vissza tisztségéből Bolla Tibort, a BKV vezérigazgatóját, és zárja ki a cégvezetői pályázatokból egy bűnszervezettel való kapcsolata miatt.
Aznap a főpolgármester hétfő délután közölte, hogy felmenti tisztségéből Bolla Tibort, a BKV vezérigazgatóját, miután „nem tudott eloszlatni minden kétséget” a sajtóban megjelent információkkal kapcsolatban. Karácsony hangsúlyozta, hogy ez akkor sem elfogadható, ha senki nem állította, hogy a BKV részére végzett külső informatikai szolgáltatásokkal kapcsolatban túlszámlázás történt volna a korábbi ciklusban bekövetkezett tulajdonosváltást követően.
Miután menesztették Bolla Tibort, Karácsony Gergely elmondta, hogy szerinte őt nem terheli politikai felelősség a döntés miatt. Úgy véli, a leköszönő cégvezetőnek közölnie kellett volna, hogy a magánéletben remek kapcsolatot ápol F. Zsolttal, akinek a vállalata korábban megkárosította a BKV-t. Vitézy szerint azonban a főpolgármester túllépett a hatáskörén Takács Péter kinevezésével. Kijelentette, hogy ez a megoldás nem fogja kiállni a jogszerűség próbáját, mivel a városvezető a BKV alapító okiratának módosításával vonta el a Fővárosi Közgyűlés hatáskörét.