Nem javasolja egy törvényszéki elnök, hogy beosztottjai részt vegyenek az Amnesty International egyik workshopján

2025.05.22. 11:21
Gerber Tamás, a Budapest Környéki Törvényszék elnöke nem javasolja beosztottjainak, hogy részt vegyenek egy, a bírói függetlenségről és a véleménynyilvánítási szabadságról szóló workshopon. Az Amnesty International által szervezett rendezvényt integritási szempontból tartja kockázatosnak a törvényszék vezetője.

Sérthetné a bírói integritást, ezért nem javasolja beosztottjainak Gerber Tamás, a Budapest Környéki Törvényszék (BKT) elnöke, hogy részt vegyenek egy, az Amnesty International által szervezett, bírói függetlenségről és a véleménynyilvánítási szabadságról szóló workshopon – adta hírül a Szabad Európa.

A BKT vezetője erről egy május 19-i keltezésű levélben tájékoztatta a törvényszéken dolgozó bírókat, bírósági titkárokat és fogalmazókat. Az Amnesty rendezvénye május 24-én lesz, amivel kapcsolatban a civil szervezet a törvényszék dolgozóinak is küldött meghívót. Ebből idézi a törvényszék elnöke az alábbiakat:

a magyar bírák kötetlenül tudjanak eszmét cserélni a függetlenségüket és jogállásukat érintő kérdésekről az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) által elfogadott Varsói Ajánlások kapcsán.

A portál megjegyzi, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezethez (EBESZ) korábban többnyire ellenségesen viszonyultak a kormánypárti körök, és az Amnesty International is érintettje lehet a napokban elfogadott átláthatósági törvénynek, ami magyarázhatja a BKT elnökének óvatosságát.

A képzésen való részvétel anyagi feltételei önmagukban integritási kockázatot jelentenek

– írta Gerber a Szabad Európa szerint. A lap ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy az elnök nem jelölt meg semmiféle konkrét biztonsági kockázatot, és arra hivatkozik, hogy „a napirend több ponton is ellentmondásos”, illetve „nem egyértelmű”.

A 24.hu-hoz szintén eljutott a BKT elnökének levele. A portál szerint Gerber arra hivatkozik, hogy: 

Az Integritási szabályzat 7. § (2) bekezdése szerint az integritást sértik azon egyéb tevékenységek, amelyek a bíró vagy az igazságügyi alkalmazott függetlenségét, pártatlanságát veszélyeztetik. A Bjt. 43. §-a alapján a bírói a szolgálati viszonyán kívül nyilvánosan nem fogalmazhat meg véleményt bíróság előtt folyamatban lévő vagy folyamatban volt ügyről, különös tekintettel az általa elbírált ügyekre.

A törvényszék elnöke hozzáteszi, hogy a Bírák Etikai Kódexe rendelkezik a bírák véleménynyilvánítási szabadságáról, de nincs meghatározva annak konkrét terjedelme. Megjegyezte, ha a BKT valamely dolgozója mégis részt vesz a rendezvényen, köteles úgy eljárni, hogy részvételével és nyilatkozataival ne sérüljön a szervezetük integritása.

Azzal nem veszélyeztethetik a függetlenségüket és a pártatlanságukat

– írta.

A Szabad Európa megemlíti, hogy Gerber Tamás törvényszéki elnöki kinevezését követően 2019 februárjában rendkívüli vezetői értekezleten bírálta a Magyar Bírói Egyesületet (MABIE), és bejelentette a szervezetből való távozását, illetve átadta a törvényszék igazgatási vezetői részére a MABIE szervezetének területi tagnévsorát, valamint másokat is arra szólított fel, hogy fontolják meg, akarnak-e tagjai maradni a szervezetnek. A listát a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) is elítélte, és hárommillió forintos bírságot szabott ki.