Szokatlan napon ülésezik az Országgyűlés, terítéken a 2026-os költségvetés

2025.05.23. 07:28
Pénteken, a szokásostól eltérően, rendkívüli ülést tart az Országgyűlés. A képviselők a cég- és civil nyilvántartások összevonásától kezdve a 2026-os költségvetés megalapozásán és az adótörvények módosításán át a jegybanki alapítványok tilalmáig több sarkalatos kérdésről tárgyalnak – miközben új csúcskutatási és technológiai alapítványok létrehozásáról is döntés születhet.

Szokatlan napon, pénteken ülésezik az Országgyűlés. A jogi személyekről, a jövő évi költségvetés megalapozásáról, az adószabályokról és a nemzeti bankról szóló törvény módosításáról is tárgyalnak majd – írja az MTI.

A parlamenti honlapon olvasható napirend szerint az ülés 8 órakor a jogi személyek nyilvántartásáról, valamint a jogi személyekkel kapcsolatos egyes bírósági eljárásokról és a végelszámolásról szóló törvényjavaslatok együttes általános vitájával kezdődik. Ezek alapján egyesítik a cégnyilvántartást, valamint a civil és egyéb cégnek nem minősülő szervezetek nyilvántartását.

Négyórás időkeretben vitatja meg a parlament a Magyarország 2026-os központi költségvetésének megalapozásáról szóló előterjesztést, amely az özvegyi nyugdíj szabályaitól kezdve a földgázkészletezésen át a civil szervezetek bírósági nyilvántartásáig számos területen tartalmaz új rendelkezéseket.

Az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló törvényjavaslat célja a veszélyhelyzeti jogszabályok átültetése, az adminisztráció egyszerűsítése, az európai uniós jogharmonizáció és a kormány adópolitikai céljainak elérése.

Tárgyalják a képviselők az államháztartásról szóló törvény, valamint a Magyar Nemzeti Bankról szóló jogszabály módosítását, amelynek elfogadása esetén a jegybank ezentúl nem alapíthatna vagyonkezelő alapítványt.

Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus javaslatára jönne létre az ÉLVONAL Csúcskutatási és Tehetséggondozó Alapítvány közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványként. Az indokolás szerint az alapítvány célja a tudományos tehetséggondozás, a világ élvonalába tartozó kutatók Magyarországra vonzása, valamint a kutatási eredmények piaci hasznosítása.

Ugyancsak közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványként hoznák létre a ZalaZONE Alapítványt. A törvényjavaslat szerint az új szervezet a Széchenyi István Egyetemért Alapítványból válna ki, és azért van rá szükség, hogy a ZalaZONE tesztpályát tovább fejlesszék.