Így épült fel a börtön Orbán Viktor irodájának ablaka alatt

SZS5631
2025.05.23. 19:43
A Magyar Kétfarkú Kutya Párt aktivistái szakadó esőben építettek börtönt kordonokból a Parlament mellett, hogy szimbolikusan bezárják Kiss László óbudai polgármester kartonmását. Az „Út a börtönbe” című performansz az átláthatósági törvény ellen irányult, de Nagy Dávid pártigazgatónak jutott ideje arra is, hogy odaszúrjon Magyar Péternek, miközben komoly figyelmeztetést fogalmazott meg a sajtószabadság és a civil szféra ellehetetlenítésével kapcsolatban.

A szakadó eső dacára egy kis, de annál elszántabb csapat gyűlt össze május 23-án, délután a Parlament oldalában, közvetlenül Orbán Viktor irodájának ablaka előtt. A céljuk egy új börtön felépítése volt, ahová önként bevonulhatnak az újságírók és a civilek, ezzel időt és pénzt spórolva  meg az államnak. Így indult a börtönépítés kormányfői felügyelet alatt.

Nagy Dávid pártigazgató és önjelölt „börtönépítési szakértő” irányításával zajlott a munka, miután párttársaival „megszakértették” a tervrajzot, és kijelentették, hogy

a billegő körzetekben egyelőre nem lesz új börtön.

Az irányítás kimerült abban, hogy hangosan ordibált az aktivistákkal, hogy dolgozzanak gyorsabban. Emellett ötpercenként bejelentette, hogy „egyórás ebédszünet következik”, függetlenül attól, hogy délután négy órakor kezdődtek meg a munkálatok.

Megkérjük a momentumos aktivistákat és Orbán Viktort, hogy ezt a kordont ne bontsák el!

– kérte a pártigazgató.

A rossz időjárás sem törte meg a jókedvet. Az aktivisták „feljelentették a Transparency Internationalt a Szuverenitási Hivatalnál”, a hangulatot pedig rendre feldobta, hogy újabb és újabb kormányzati autók mentek el az épülő komplexum mellett. Az építkezés közben a munkások lelkesen énekelték A börtön ablakában című dalt.

Teljes komforttal felszerelt cellákban kapott helyet Kiss László

A hideg eső ellenére a börtön cellái minden kényelemmel felszerelve készültek el. Került bele piszoár és pad is. Az egyik cellába nem mást zártak be, mint Kiss László kartonmását – ezzel szimbolikusan újra bebörtönözve a nemrég szabadult óbudai polgármestert, mások Bajnai Kordont hiányolták a börtönből.

Az esemény interaktív szakaszában magam is különös megtiszteltetésben részesültem: én lehettem az első újságíró, akit rács mögé zártak az aktivisták.

Ebből kifolyólag volt lehetőségem elolvasni a Kutyapárt Börtönújságját, amelyből kiderült, hogy Táncsics Mihály visszatért, valamint arra is fény derült, hogy miért van ismét börtönben Kiss László: bent hagyta a telefontöltőjét.

Azonban nem csak az én adataimat vették fel, és nem csak engem ültettek be a cellába.

Az érdeklődők kitölthették saját kartonjukat, hogy mi a vétkük, ami után ujjlenyomatot vettek tőlük. Az sem maradt ki, aki semmi rosszat nem csinált, ugyanis bárki szabadon átírhatta a „büntető törvénykönyvet” saját ötletei szerint – javasolva olyan új szabályokat, amelyek alapján még több embert lehet bezárni.

Az abszurd javaslatok mögött azonban komoly mondanivaló húzódott meg: az akció az új átláthatósági törvénytervezet ellen irányult, ami alapján a civilek és újságírók pénzügyi és politikai függetlensége kérdésessé válhat.

„Ez a szekta legyen szabad!” – komoly zárszó egy komolytalan akcióhoz

A jó hangulatú performanszt Nagy Dávid meglepően komor hangvételű sajtótájékoztatója zárta.

Nagyon remélem, hogy mindenki, aki még állami pénzből él, vagy a kormánypárti médiában dolgozik, az ilyenkor egy picit gondolkozni tud azon, hogy mi épül itthon, meg hogy hova tartunk. Még akkor is, hogy ha nyilván van egy ironikus és szarkasztikus hangvétel

– kezdte a pártigazgató.

A beszédben kiemelte, hogy a kormány nemcsak a civileket, hanem egész társadalmi réteget is próbál elnémítani:

A társadalmat húsz-harminc, talán már negyven éve is egyben tartó hajléktalanokkal, a sajtóval, a tájékoztatással és az egyéb elfeledett társadalmi rétegekkel foglalkozó szervezetek tartják. Ezeket a szervezeteket támadja most a kormány.

Nagy Dávid szerint rengeteg állampolgárt ijesztenek el a közügyektől, a választásokon való indulástól, vagy attól, hogy „bármi értelmeset csináljanak az országban”. A pártigazgató hangsúlyozta, hogy még mindig komoly a félelem, amely az országot áthatja, és ez megnehezíti az emberek megmozgatását.

Most először látjuk azt, hogy nemcsak egy-egy lapot pécéz ki magának a kormány, hanem egy teljes réteget is próbál ellehetetleníteni

– fogalmazott Nagy Dávid.

Beszédében kitért a gyűlöletkeltés problémájára is, ami minden politikai oldalt jellemez.

Ez az árok, amit a politikusok és azok a sajtómunkatársak ásnak, akik beállnak politikusok mellé, egyre inkább mélyül. Nem számít, hogy a Harcosok Klubjáról vagy a Békések Ligájáról van szó

– fogalmazott.

Nagy Dávid világossá tette, tisztában van azzal, hogy minden pártnak van szektája, még a Kutyapártnak is van, hiába nem céljuk ez, nem úgy, mint Orbán Viktornak vagy Magyar Péternek.

Azt szeretnék, hogy a mi szektánk legyen szabad, és legyen büszke ránk, de hogyha kell, akkor legyen kritikus is velünk szemben

– jegyezte meg.

Szerinte mindegy, hogy 2026-ban lesz-e kormányváltás, vagy sem, ugyanis az egy dolgon nem változtat.

Mi itt fogunk maradni egymással, és azzal a feszültséggel és azzal a gyűlölettel, amit ránk hagytak

– zárta beszédét.

(Borítókép: Kiss László óbudai polgármester kartonmása a Magyar Kétfarkú Kutyapárt aktivistái által kordonokból épített börtönben. Fotó: Szollár Zsófi / Index)